۰ نفر

نشست خبری وزیرخارجه ایران و عمان؛

امیرعبداللهیان: آمریکا باید تبعات رفتار ریاکارانه در مورد غزه را تحمل کند/ توسعه عمیق جنگ در منطقه قابل تصور است

۱۲ آذر ۱۴۰۲، ۲۲:۲۹
کد خبر: 811672
امیرعبداللهیان: آمریکا باید تبعات رفتار ریاکارانه در مورد غزه را تحمل کند/ توسعه عمیق جنگ در منطقه قابل تصور است

امیرعبداللهیان گفت: ایران هیچگاه خواهان توسعه جنگ در منطقه نبوده اما به جنگ افروزان در منطقه قویاً هشدار داده می‌شود تا دیر نشده حمایت خود از جنایت کاران اسراییلی را متوقف کنند.

اقتصاد آنلاین - پرستو بهرامی راد؛ سید بدر البوسعیدی، وزیر امور خارجه سلطنت عمان با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه دیدار کرد و بعد دو وزیر در نشست خبری با حضور خبرنگاران شرکت کردند.

امیرعبداللهیان در این نشست خبری گفت: ما در بیش از پنجاه روز گذشته مشغول پیگیری تحولات فلسطین برای بازگشت ثبات و توقف جنایات اسراییل هستیم. امشب فرصتی شد تا با وزیر خارجه عمان در خصوص موضوعات دوجانبه گفتگو کنیم. فردا بیستمین کمیسیون مشترک اقتصادی تهران و مسقط به میزبانی وزیر صمت شاهد خواهیم بود.
وی در ادامه توضیح داد: اسناد مهمی بین روسای جمهوری ایران و عمان به امضا رسیده و فرصتی است تا پیگیری دقیقی در بخش اقتصادی به شمار می‌رود. وزیر اقتصاد ایران به زودی برای پیگیری مناسبات اقتصادی به مسقط سفر خواهند کرد. ما بر همکاری های اقتصادی گردشگری  علمی فناوری و … تمرکز کردیم. همه بخش‌ها در دو دولت به خوبی توافقات به عمل امده در دیدارهای را پیگیری می‌کنند.
امیرعبداللهیان بیان کرد: همواره عمان نقش بین‌المللی فعالی را در منطقه به عمل آورده و امشب نیز گفتگوهای مهمی را در ادامه خواهیم داشت. مرحله جدید حملات اسرایبل علیه غزه با حضور وزیر خارجه آمریکا در نشست کابینه این رژیم آغاز شد. آمریکا از طرفی در رسانه سخن از توصیه به اسراییل برای عدم کشتن سخن می‌گوید، اما در عمل با دادن چراغ سبز از نسل کشی حمایت می‌کند. آمریکا باید تبعات این رفتار ریاکارانه خود در حمایت از اسراییل را تحمل کند. در دو روز گذشته تنها هشتصد شهید زن و کودک در غزه به شهادت رسیدند.
وی ادامه داد: ما از رهبران مقاومت در روز گذشته شنیدیم که در صورت ادامه منطقه از طریق مقاومت وارد مرحله جدیدی خواهد شد و توسعه جنگ کاملاً متصور است. هشدار داده می‌شود تا دیر نشده کشتار کودکان و زنان را متوقف کنند.

امیرعبداللهیان گفت: در بخشی از اسنادی که در عملیات طوفان الاقصی ضبط شده است، این فرضیه ثابت شده که رژیم اسراییل به دنبال انتقال همه ساکنان غزه به بخشی از سرزمین مصر و ساکنان کرانه باختری به اردن است ما امیدواریم برادرنمان در مصر نسبت به بازگشایی رفح اقدام کنند و مانع توطئه اسراییلی بشوند.  تشکیل دادگاه جنایت جنگی امروز یک خواست مردمی و جهانی است و شکایت هایی در این رابطه از طریق برخی دولت ها علیه اسراییل شده و از جمله ایران در هماهنگی با برخی کشورها این اقدام را اغاز کرده و امیدواریم شاهد رسیدگی به جنایات جنگی در غزه باشیم.

وی تصریح کرد: ایران هیچگاه خواهان توسعه جنگ در منطقه نبوده اما به جنگ افروزان در منطقه قویاً هشدار داده می‌شود تا دیر نشده حمایت خود از جنایت کاران اسراییلی را متوقف کنند.

وزیر امور خارجه عمان نیز در این نشست گفت: خوشحالم که در تهران برای پیگیری بسیاری از پرونده ها و مشورت در خصوص تحولات منطقه حضور دارم. روابط عمان و ایران بدون شک روز به روز در حال افزایش است و در مسایل مختلف این توسعه صورت می‌گیرد.

البوسعیدی ادامه داد: بیستمین نشست کمیسیون مشترک در تهران برگزار می شود و ما شاهد تحولات مثبتی بین دو کشور در مسائل مختلف از جمله تجاری و اقتصادی بودیم، از جمله انرژی‌های تجدید پذیر، امنیت غذایی، دارویی و آب. ما خوشبین هستیم به لطف رهنمودهای رهبری دو کشور که پرونده ها پیگیری شود و مقطع اینده شاهد گسترش روابط تجاری باشیم.

وی بیان کرد: مشورت های بین دو کشور مسئله مهمی است و می‌تواند باعث مقابله با چالش‌ها در منطقه و جهان شود. ما در رابطه با آخرین تحولات اسفبار در فلسطین و ادامه حملات نظامی اسراییل که غیر نظامیان را هدف قرار می‌دهد، ما بحث کردیم و به شدت این تجاوز را محکوم می‌کنیم. می‌خواهم بگویم بخاطر مقاومت جانانه فلسطین به آنان تاکید کنم که شهدا نزد خداوند زنده هستند. ما بر ادامه تلاش‌های سیاسی بین دو کشور تاکید کردیم و از جامعه جهانی می‌خواهیم به وظایف خود عمل کند تا امنیت به این منطقه باز گردد و محاصره ظالمانه از غزه برداشته شود.

وزیر خارجه عمان همچنین گفت: این بحران نیازمند تلاش های مستمر است و ما در عمان بر این تلاش ها تاکید داریم. ما به دنبال این هستیم که اقدامات را با ایران و سایر کشورها ادامه دهیم برای اینکه بحران را حل کنیم و به جهانیان بگوییم که باید بر توقف جنایت‌های رژیم صهیونیستی پایان بخشند. همه اینها برای تحقق عدالت است و انچه که وجدان انسانی عنوان می‌کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha