۰ نفر

افشاگری عضو شورای شهر تهران از مازوت‌سوزی؛ سال ۱۴۰۰، ۶ هزار و ۳۹۸ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا مُردند!‍

۱۲ آذر ۱۴۰۲، ۱۴:۲۰
کد خبر: 811570
افشاگری عضو شورای شهر تهران از مازوت‌سوزی؛ سال ۱۴۰۰، ۶ هزار و ۳۹۸ نفر در تهران بر اثر آلودگی هوا مُردند!‍

پیرهادی گفت: چرا می خواهند بگویند در اطراف تهران مازوت سوزی نداریم . جای درد دارد مطابق جدیدترین گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰هزینه ناشی از مرگ و میر ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است و قطعا این عدد در سال ۱۴۰۱ بیشتر می شود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس؛مهدی پیرهادی با اعلام این خبر که در زمستان سال گذشته در نیروگاه‌های اطراف تهران مازوت‌سوزی انجام شده تصریح کرد: اسناد و مدارک این موضوع وجود دارد.
 مهدی پیرهادی، رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به اینکه شهروندان تهرانی از تنفس در این شهر نارضایتی شدیدی دارند، اظهار کرد: فارغ از اینکه چه دستگاه و مرجعی مقصر آلودگی هواست، واقعیت این است که تهران هوای آلوده دارد و شهروندان این هوا را استشمام می‌کنند.
 وی  با بیان اینکه مردم تهران از آلودگی هوا نارضایتی شدیدی دارند گفت: اگر بخواهیم به موارد کلی بپردازیم اختلاف نظرهایی وجود دارد یا شاید عده ای بخواهند و اقعیت را تکذیب کنند فارغ از تمام موضوعات هوای تهران آلوده است. فرزندان مان را دچار بیماری می کند و خدایی ناکرده نسل آینده را دچار ضرر.
 
وی با بیان اینکه آلودگی هوا به افراد سالمند آسیب جدی وارد می کند گفت: برخی از این افراد جان خود را از دست داده و خانواده هایشان داغدار می شوند.
 
رییس کمیسیون محیط زیست شورای شهر تهران به گزارش کمیسیون اصل ۹۰ مجلس اشاره کرد و گفت: این گزارش در سال ۱۴۰۱ بررسی و در تیر ۱۴۰۲ در صحن مجلس قرائت شده است.
 
وی با بیان اینکه قانون هوای پاک در سال ۹۶ به تصویب مجلس رسیده است گفت: در این گزارش تمامی موارد عدم اجرای قانون هوای پاک آسیب شناسی شده است.
 
به گفته پیرهادی سازمان بازرسی هم در خصوص بررسی تکالیف قانون هوای پاک گزارشی تهیه کرده است.
 
وی با بیان اینکه سازمان محیط زیست فرمانده اجرای قانون هوای پاک است گفت: بر اساس گزارش کمیسیون اصل ۹۰ این سا زمان کمتر از ۱۰ درصد وظایف خود را انجام داده است.
 
پیرهادی گفت: روند تغییرات غلظت آلاینده ها طی بازه ۱۳۸۸ تا ۱۴۰۱ روند کاهشی داشته است اما همچنان می بینیم هوا آلوده است و وزارت نفت استانداردهای سوخت را رعایت نکرده است و سوخت ها با استاندارد ملی عرضه نشده است.
 
وی ادامه داد: وزارت نیرو هم در تهیه برق به دلیل برخی شرایط از مازوت استفاده کرده و در سال گذشته از ۱۶ نیروگاه ۱۴ نیروگاه مصرف مازوت داشته اند. این گزارش مجلس است اگر کسی اعتراض دارد به کمیسیون اصل ۹۰ برود.
 
پیرهادی گفت: من نمی دانم چرا می خواهند بگویند در اطراف تهران مازوت سوزی نداریم اینگونه بهتر است که بگویند در فصل زمستان گذشته مازوت نسوزانده ایم بیایند تکذیب کنند آیا می توانند تکذیب کنند؟
 
وی ادامه داد: جای درد دارد مطابق جدیدترین گزارش وزارت بهداشت در سال ۱۴۰۰هزینه ناشی از مرگ و میر ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار بوده است و قطعا این عدد در سال ۱۴۰۱ بیشتر می شود.
 
به گفته پیرهادی در سال ۱۴۰۰ تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در تهران ۶ هزار و ۳۹۸ نفر بوده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha