۰ نفر

عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی در کشور آغاز شد

۱۲ آذر ۱۴۰۲، ۱۰:۱۱
کد خبر: 811504
عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی در کشور آغاز شد

مدیرعامل مرکز مبادله از آغاز عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی در کشور خبر داد و گفت: اوراق مرابحه ارزی در قالب یورو پرداخت خواهد شد و سود و بازپرداخت نیز با یورو خواهد بود.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، سعیدی مدیرعامل مرکز مبادله در مراسم عرضه اولین اوراق مرابحه ارزی کشور در مرکز مبادله ایران، اظهارداشت: تمرکز فعالیت های این مرکز مبتنی بر ارز و طلاست؛ اطلاعات ونوسانات این دو دارایی مالی مورد توجه مردم است و به همین دلیل ماموریت هایی برای این مرکز تعریف شده است.

وی‌افزود: مرجعیت رسمی در بازارهای مالی اهمیت بالایی دارد به همین دلیل سعی بر این است که مرجعیت رسمی قیمت ها در بازارهای ارز و طلا را داشته باشیم ضمن اینکه نیازهای واقعی ارز را نیز تامین کنیم.

سعیدی با تاکید بر اهمیت کاهش حجم بازار غیررسمی و افزایش حجم بازار رسمی در معاملات، گفت: باید قیمت واحد در هر لحظه داشته باشم؛ نباید تفاوت قیمت در هر لحظه داشته باشیم چراکه این موجب ناامنی و بی اطمینانی می شود.

مدیرعامل مرکز مبادله ایران تصریح کرد: در حوزه طلا هم فعال خواهیم شد و از تجربه اهالی صعنت استفاده می کنیم. امیدواریم زمینه ساز برای تامین مالی ارزی بخش صنعت و در اینده خدمات باشیم.

سعیدی در خصوص اوراق مرابحه ارزی گفت: مدیریت ریسک از وظایف این مرکز است و در آینده نیز قراردادهای مشتقه را هم خواهیم داشت؛ بستر مناسب و مقرراتی فراهم خواهیم کرد تا صادرکنندگان و واردکنندگان نیازهای ارزی خود را مدیریت و پیش بینی کنند.

وی افزود: انگیزه سفته بازی و ... وجود ندارد و هدف مدیریت ریسک است

او از تامین مالی ۵۹۲ میلیون دلار و ۱۹۲ میلیون یورو برای نیازهای ضروری در مرکز مبادله ایران خبر داد و گفت: جمعا ۱۹۵ میلیون یورو برای ارز خدماتی تخصیص یافته است.
اوراق مرابحه ارزی در قالب یورو پرداخت خواهد شد و سود و بازپرداخت نیز با یورو خواهد بود.

سعیدی با تاکید براینکه حداقل سرمایه برای ورود به این اوراق یک میلیون یورو است، افزود: پذیره نویسی از هفته قبل آغاز شد و فردا تمام می شود؛ کل اول فروش رفته و الان بیش از ظرفیت پذیرش شده است؛ در نوبت اول ۱۰۰ میلیون یورو در نظر گرفتیم و نوبت دوم نیز همین مقدار است.

مدیرعامل مرکز مبادله ایران گفت: در سری اول برای تعهد پذیره نویسی بانک ملت متعهد شد و در سری دوم هلدینگ خلیج فارس متعهد خواهد بود؛ بانک ملت ضمانت می کند پرداخت سود اوراق و بازپرداخت اصل آن را.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha