۰ نفر

طرح مهمی که آمریکا در مورد ایران تصویب کرد

۱۰ آذر ۱۴۰۲، ۱۲:۲۱
کد خبر: 811066
طرح مهمی که آمریکا در مورد ایران تصویب کرد

مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که دسترسی ایران به شش میلیارد دلاری که اخیرا براساس توافق معامله زندانیان میان ایران و آمریکا برای مصارف خاص از انسداد خارج شده بود مسدود می‌کند. این طرح با ۳۰۷ رای مثبت در مقابل ۱۱۹ رای منفی تصویب شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از انتخاب، مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را تصویب کرده است که دسترسی ایران به شش میلیارد دلاری که اخیرا براساس توافق معامله زندانیان میان ایران و آمریکا برای مصارف خاص از انسداد خارج شده بود مسدود می‌کند.

این طرح با ۳۰۷ رای مثبت در مقابل ۱۱۹ رای منفی تصویب شد.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش می‌دهد که جمهوری خواهان این طرح را در واکنش به آنچه ادعا می‌کنند نقش ایران در حملات روز ۷ اکتبر حماس به اسرائیل است پیش برده‌اند. آنها استدلال می‌کنند که دولت بایدن با آزادسازی شش میلیارد دارایی‌های ایران «شریک جرم» این کشور شده است. ایران نقش داشتن در آن حمله را قویا رد کرده است.

مایکل مکال رئیس کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان در جریان بحث درباره این طرح گفت: «با وجود بی‌ثباتی زیاد در منطقه، آخرین چیزی که لازم داریم دسترسی ایران به شش میلیارد دلار است تا صرف تروریسم شود.»

مقام‌های آمریکایی با رد این اتهام گفته‌اند که هنوز یک دلار از این پول هم به دست ایران نرسیده است و پافشاری می‌کنند که ایران فقط می‌تواند از آن برای نیازهای انساندوستانه استفاده کند.

منتقدان از جمله  مکال می‌گویند که هرچند دسترسی به این پول محدود به خریداری اقلام انساندوستانه است، اما ایران می‌تواند از آن برای آزاد کردن سایر منابع مالی و حمایت از گروه‌های مانند حماس استفاده کند.

طرح تصویب شده در مجلس نمایندگان اکنون راهی سنا خواهد شد. به گزارش آسوشیتدپرس بعید است اکثریت دمکرات در این مجلس از این طرح حمایت کند.

این طرح از جمله تحریم‌های تازه‌ای بر این منابع اعمال خواهد کرد تا از انتقال آن به ایران جلوگیری کند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا در جریان مصاحبه‌ای بعد از حمله حماس به اسرائیل گفت: «حماس بدون حمایتی که در طول سالیان از ایران دریافت کرده نمی‌توانست به این شکل که هست عمل کند.»

اما او اضافه کرد که «ما شواهدی ندیده‌ایم که ایران دستور این حملات را داده بود یا در پشت این حمله قرار داشت.»

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha