۲ نفر

فرماندار آشتیان:

تنها راه ورودی آشتیان وضعیت خوبی ندارد

۹ آذر ۱۴۰۲، ۱۸:۲۶
کد خبر: 810975
تنها راه ورودی آشتیان وضعیت خوبی ندارد

فرماندار آشتیان گفت: تنها راه دسترسی آشتیان به اراک، جاده آهنگران است و چون جاده روستایی تعریف شده است نمی‌توانیم اعتبارات مناسبی برای آن بگیریم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، علی وروانی فراهانی، ۹ آذر در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان مرکزی که در شهرستان آشتیان برگزار شد، اظهار کرد: برای تامین آب شرب آشتیان در مواقع قطعی برق، نیازمند ژنراتور برق هستیم، چراکه اگر برق برود ما برای تامین آب شرب منطقه تنها ۱۰ ساعت تاب‌آوری داریم.

وی اضافه کرد: در آشتیان ۲ سوله مدیریت بحران مربوط به ارگان های هلال احمر و شهرداری داریم که به بهره برداری نرسیده اند و نیازمند اعتباراتی برای تکمیل آنها هستیم.

فرماندار آشتیان با تاکید بر ضرورت احداث دیواره‌های ساحلی اطراف روستاها و شهر آشتیان گفت: برای لایروبی رودخانه‌ها نیازمند بیل مکانیکی و برای تصادفات جاده ای نیازمند یک دستگاه جرثقیل هستیم.

وی با بیان اینکه هیچ کدام از سه دهستان آشتیان، ماشین آتش نشانی و بیل مکانیکی ندارند افزود: از آنجایی که در نزدیکی کویر میقان هستیم نیازمند دو کانتینر برای نیروی انتظامی هستیم تا در مواقع بیماری پرندگان از ورود مردم به تالاب جلوگیری کنیم.

وی ادامه داد: تنها راه ورودی آشتیان وضعیت خوبی ندارد و باید برای راه خروجی شهر نیز اقداماتی انجام شود. تنها راه دسترسی آشتیان به اراک، جاده آهنگران است و چون جاده روستایی تعریف شده است نمی توانیم اعتبارات مناسبی برای این جاده بگیریم.

فرماندار آشتیان با بیان اینکه آشتیان قطب تولید طیور در استان مرکزی اضافه کرد: ما قنواتی داریم که نیاز به مرمت دارند و برای مرمت آنها نیازمند بودجه هستیم.

علیرضا امانی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی نیز اظهار کرد: بزرگترین پایگاه اورژانس هوایی کشور را در استان مرکزی داریم که بیشترین خدمت رسانی را در کشور دارد.

وی با اشاره به وجود ۴ دستگاه اتوبوس آمبولانس در شهرستان‌های مختلف استان افزود: برای اولین بار تعمیرگاه مجهز تعمیر آمبولانس را در استان مرکزی احداث کردیم. همچنین مخزن دپو سوخت ۳۰ هزار لیتری احداث کردیم که آمبولانس‌ها در مواقع بحران سریع‌تر سوخت‌گیری کنند.

امانی با بیان اینکه بیمارستان حضرت ولیعصر اراک امسال به بهره برداری خواهد رسید، گفت: اکنون تمام اتاق‌های عمل‌ شبکه‌های بهداشت استان فعال است و در مواقع بحران کاملا آماده هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک با اشاره به وجود انبار استراتژیک غذا و دارو در اراک ادامه داد: مشکل اصلی ما این است که ۵۰۰ کارخانه داروسازی در استان داریم ولی از شرکت‌های پخش در استان‌های همدان و قم درخواست می‌کنیم که برای ما دارو ارسال کنند و ضرورت دارد هرچه زودتر مشکل توزیع و پخش دارو در استان برطرف شود.

وی با اشاره به تدارک برای اجرای طرح اتم در استان مرکزی افزود: این طرح به گونه‌ای است که اگر بیماری جدیدی مثل کرونا در کشور اتفاق بیفتد، در کمتر از یکسال درمان قطعی آن عامل ناشناخته پیدا شود.

امانی با اشاره به برگزاری جلسات متعدد با صنایع آب سنگین و سازمان انرژی اتمی برای پی‌ریزی این طرح گفت: صنایع ایزوتوپی و نشانگر می توانند در کمک به استارت این طرح به ما کمک کنند و ما در استان مرکزی به عنوان استان پیشتاز می‌خواهیم این فرضیه را استارت بزنیم.

حشمت‌الله عباسی، مدیرکل شرکت آبفا استان مرکزی نیز اظهار کرد: بزرگترین تنش آبی استان، آب شرب سد ساوه است چراکه تاب آوری سد ساوه تا دی ماه بیشتر نیست و باید منابعی برای جایگزینی آن پیش بینی کنیم.

وی با بیان اینکه سد ساوه در حال حاضر تنها ۸ درصد آب دارد، گفت: مسیر بالادست سد باید لایروبی شود تا ورودی آب به سد بیشتر شود. در پایین دست سد نیز برای جبران آب باید چاه حفر کنیم.

عزت الله آمره‌ای، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان مرکزی نیز اظهار کرد: در استان ۹ هزار کیلومتر رودخانه داریم که ۲۷۰۰ کیلومتر در اولویت ساماندهی است و ۹۰ درصد آنها نقشه برداری شده و ۱۳۰ کیلومتر لایروبی شده است. ۱۷۲ سازه تقاطعی نیز در استان داریم که باید پاکسازی شود.

یوسف یوسفی، مدیرکل محیط زیست استان مرکزی نیز با اشاره به ۴ طرح مطالعه شده در رابطه با چالش های تالاب میقان گفت: آتش سوزی تالاب، آنفلوانزا فوق حاد پرندگان، وجود کانون گرد و غبار و هجوم پشه‌ها در اطراف تالاب چالش‌های اصلی تالاب است که اعتبار مورد نیاز برای رفع آنها ۳۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

رضا مرادی، مسئول پیش بینی اداره کل هواشناسی استان مرکزی نیز اظهار کرد: در پاییز امسال تاکنون در استان ۲۶ میلی متر بارش داشته‌ایم که مشابه پارسال است ولی نسبت به بلند مدت ۵۱ درصد کمبود بارش داشتیم.

وی با بیان اینکه وضعیت بارش‌های ساوه و مامونیه نگران کننده است گفت: طبق پیش بینی‌ها، دمای هوا در زمستان امسال یک تا دو درجه کمتر از نرمال خواهد بود و بارش‌ها نیز نرمال پیش بینی می‌شود.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha