۰ نفر

چه الگوهای قیمتی در بازار قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

۱۴ آبان ۱۴۰۲، ۱۶:۱۰
کد خبر: 806675
چه الگوهای قیمتی در بازار قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

برای آن‌که کیفیت معاملات خود را افزایش داده و به سوددهی مطلوبی برسید، لازم است پیش از هر چیز، تحلیل‌های مناسب و قابل‌استنادی داشته باشید. زمانی که بتوانید وضعیت فعلی بازار ارز دیجیتال را مورد بررسی قرار داده و آیندهٔ آن را نیز پیش‌بینی کنید، طبیعتاً تصمیمات معقولی براساس دانسته‌هایتان می‌گیرید.

این نوع تریدینگ بسیار بیشتر از انجام معاملاتی بدون دانش و آگاهی مؤثر خواهد بود. تحلیل تکنیکال به‌عنوان یک عنصر مهم، در مسیر پیشرفت شما نقش مهمی ایفا می‌کند و لازم است که توجهٔ ویژه‌ای به آن داشته باشید. نمودارها پر از اطلاعات مفیدی هستند که شما را در تشخیص بهترین موقعیت برای خرید و فروش ارزها راهنمایی خواهند کرد. در این مقاله به چند الگوی قیمتی رایج برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال اشاره خواهیم کرد که لازم است بر آن‌ها مسلط باشید.

الگوی قیمتی چیست و چه کاربردی دارد؟

الگوهای قیمتی در حقیقت برداشت شما از نمودارها هستند. هنر خواندن نمودار و درک آن در دنیای کریپتو بسیار مهم است و هر تریدر حرفه‌ای باید بتواند برداشت صحیحی از نمودارهای موجود داشته باشد. در نگاه اول، ممکن است فکر کنید حرکات قیمت ارز دیجیتال کاملاً تصادفی و بی‌معنا هستند؛ اما با کمی بررسی، متوجه می‌شوید که ارتباط و الگویی میان آن‌ها وجود دارد که می‌توان از آن برای پیش‌بینی قیمت آتی استفاده کرد. تحلیلگران معتقدند قیمت ارزهای دیجیتال از الگوهای خاصی پیروی می‌کنند که باید آن‌ها را شناسایی کرد. همچنین آن‌ها معتقدند تاریخ مرتباً تکرار می‌شود و به همین خاطر است که می‌توان از پیشینهٔ قیمت ارزها برای درک آینده بهره گرفت. الگوها را می‌توان از خطوطی که درنتیجهٔ اتصال نقاط قیمت ارز دیجیتال حاصل شده‌اند استخراج کرد. در ادامه با پرداختن به این الگوها، درک درستی از آن‌ها پیدا خواهید کرد.

چند الگوی قیمتی برتر برای بهبود کیفیت تریدینگ

صدها الگوی قیمتی متفاوت در بازار ارز دیجیتال ارائه شده‌اند که می‌توانند در برخی موقعیت‌های خاص صادق باشند؛ اما درنهایت آن دسته از الگوها قابل‌قبول هستند که در طیف گسترده‌تری از موقعیت‌ها صدق کنند. هر یک از الگوهایی که در میان تریدرها شناخته‌شده و کاربردی هستند، بارها و بارها روی نمودارهای مختلف آزمایش شده‌اند و حالا ما آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم. مواردی که در ادامه بررسی می‌شوند،‌ چند مورد از مطرح‌ترین الگوهای قیمت ارزهای دیجیتال هستند که باید آن‌ها را بشناسید:

  • کانال قیمت

کانال قیمت یکی از الگوهایی است که می‌توانید از آن برای تحلیل قیمت ارز دیجیتال استفاده کنید.‌ این کانال‌ها در حقیقت مابین خطوط حمایت و مقاومت ایجاد می‌شوند و می‌توانند محدودهٔ خرید و فروش را به شما نشان دهند. خطی که در قسمت بالایی می‌بینید، بیشترین قیمتی است که ارز موردنظر بر حسب وضعیت فعلی و همچنین پیش‌بینی‌ها به آن خواهد رسید. خط پایینی نیز حداقل قیمت در نظر گرفته‌شده است. این دو خط موازی محدوده‌ای به نام کانال قیمت را ایجاد می‌کنند. خطوط مقاومت ناحیه‌ای را نشان می‌دهند که بازار ارز دیجیتال از افزایش قیمت بیشتر ارز جلوگیری می‌کند. درنتیجه پس از آن، سیر نزولی را پیش می‌گیرد. در این ناحیه تریدرها اقدام به فروش ارزهای خود می‌کنند. ناحیهٔ مقاومت در حقیقت مانع کاهش قیمت بیشتر ارز می‌شود و پس از آن می‌توان انتظار افزایش قیمت را داشت. سطح مقاومت بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال در کمترین قیمت است.

چه الگوهای قیمتی در بازار قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

  • الگوی مثلث صعودی و نزولی

الگوی مثلثی یکی از انواع الگوهایی است که می‌تواند شکست قیمت را پیش‌بینی کند. برای رسم این الگو، می‌بایست سقف و کف قیمت را در نظر داشته باشید. زمانی که سقف‌های قیمت ارز دیجیتال با یک خط صاف به هم متصل می‌شوند و کف‌های قیمت در هر لحظه از لحظهٔ قبل بالاتراند، یک خط شیب‌دار به حالت صعودی رسم خواهد شد. در این حالت می‌بینید که مثلث قائم‌الزاویه‌ای شکل می‌گیرد که الگوی مثلث صعودی نام دارد. این الگو می‌تواند نشان‌دهندهٔ شکست صعودی باشد. از سوی دیگر، اگر کف‌های قیمت با یکدیگر برابر باشند، یک خط صاف را تشکیل می‌دهند و اگر سقف‌ها در هر لحظه از لحظهٔ قبل کمتر باشند، خطی نزولی را شکل خواهند داد. این دو خط می‌توانند مثلث نزولی را شکل دهند که نشان از شکست نزولی قیمت ارز دیجیتال هستند. در این حالت نزولی می‌توان انتظار داشت قیمت ارز دیجیتال به یک‌باره افت شدیدی را تجربه کند. درست برعکس آنچه در مثلث صعودی اتفاق می‌افتد.

چه الگوهای قیمتی در بازار قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

  • الگوی سر و شانه

الگوی سر و شانه یا «هد اند شولدرز» یکی دیگر از الگوهای قیمتی است که به کمک آن می‌توانید لیست ارز دیجیتال را بررسی کرده و قیمت آن‌ها را پیش‌بینی کنید. الگوی سر و شانه درحقیقت یک الگوی معکوس‌کننده است؛ به این معنا که هر زمان در نمودار دیده شود، می‌توان انتظار تغییر جهت حرکت قیمت را داشت. زمانی که قیمت شروع به افزایش می‌کند، شاخص ترس و طمع در بازار افزایش پیدا کرده و افراد به سمت خرید ارز دیجیتال متمایل می‌شوند. با این حال براساس قوانینی مثل خطوط مقاومت و میزان عرضه و تقاضا، در یک نقطه این پیشرفت متوقف شده و حرکت معکوس آغاز خواهد شد. از سوی دیگر، زمانی که بازار ارز دیجیتال یک روند نزولی را تجربه می‌کند، بسیاری از افراد دچار فومو شده و دارایی خود را می‌فروشند. این در حالی است که براساس الگوی سر و شانه، می‌توان انتظار داشت که قیمت در یک نقطه بشکند و سیر صعودی را پیش بگیرد. الگوی سر و شانه می‌تواند الگوی خوبی برای بررسی لیست ارز دیجیتال و پیش‌بینی قیمت آن‌ها باشد.

چه الگوهای قیمتی در بازار قیمت ارزهای دیجیتال وجود دارد؟

کلام آخر

در این مقاله تنها به چند مورد از الگوهای قیمت ارز دیجیتال اشاره کردیم. برای آن‌که به بهترین شکل معاملات خود را پیش ببرید، لازم است که اطلاعات کاملی از این نمودارها و تحلیل‌هایشان داشته باشید. در بسیاری از مواقع با وجود آن‌که فکر می‌کنید بهترین تصمیم ممکن را برای خرید و فروش ارزها گرفته‌اید، بازار تغییرات ناگهانی خواهد داشت و قیمت ارزهای دیجیتال به یک‌باره تغییر خواهند کرد. دانش تحلیل نمودارها به پیش‌بینی این تغییرات کمک می‌کند. می‌توانید با مطالعهٔ مداوم، اطلاعات خود را در این حوزه تقویت کرده و همچنین از تریدرهای مطرح و تحلیل‌هایشان‌ کمک بگیرید.

این مطلب رپورتاژ آگهی است و توسط تیم تحریریه اقتصادآنلاین تهیه نشده است.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha