۰ نفر

رئیسی: ایران بر حل مسائل و مشکلات منطقه از طریق تعامل تأکید دارد

۱ آبان ۱۴۰۲، ۱۷:۵۱
کد خبر: 804968
رئیسی: ایران بر حل مسائل و مشکلات منطقه از طریق تعامل تأکید دارد

رئیس‌جمهور با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مذاکره و گفتگو میان کشورهای همسایه را راهکار حل و فصل مسائل منطقه‌ای می‌داند، ابراز امیدواری کرد که گفتگوهای این نشست منشاء تقویت همکاری‌های سازنده و تعاملات منطقه‌ای شود.

به گزارش اقتصادآنلاین، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی بعد از ظهر دوشنبه در دیدار «جیحون بایرام‌اف» وزیر خارجه جمهوری آذربایجان که به منظور شرکت در نشست «گروه همکاری قفقاز» به تهران سفر کرده است، با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همواره مذاکره و گفتگو میان کشورهای همسایه را راهکار حل و فصل مسائل منطقه‌ای می‌داند، ابراز امیدواری کرد گفتگوهای این نشست منشاء تقویت همکاری‌های سازنده و تعاملات منطقه‌ای شود.

رئیس جمهور در این دیدار همچنین با اشاره به موضع اصولی جمهوری اسلامی ایران مبنی بر اینکه مشکلات منطقه با دخالت نیروهای بیگانه قابل حل نیست، بر رفع مشکلات منطقه‌ای از طریق تعامل و همکاری بیشتر کشورهای منطقه تأکید کرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه قبلاً به آقای الهام گفته بودم که رژیم صهیونیستی نه دوست شما و نه دوست هیچ کشور مسلمانی نخواهد شد، افزود: وضعیت امروز غزه، تابلویی پیش روی تمام ملت‌های منطقه است تا ببینند غربی‌ها و در رأس آنها آمریکا با حمایت تمام قد از جنایات صهیونیستها، نه تنها دوست و دلسوز کشورهای منطقه نیستند، بلکه فقط پیشبرد منافع نژادپرستانه خود در منطقه را دنبال می‌کنند.

رئیس جمهور با تأکید بر اهمیت گسترش روابط و همکاری‌های تهران-باکو در عرصه‌های مختلف تصریح کرد: ارتقای سطح تعاملات و مناسبات با کشور دوست، برادر و همسایه آذربایجان، از محورهای سیاست خارجی ایران است و جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم و قدرتمند منطقه، ضمن تأکید بر احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی همه کشورها، بر حل مسائل و مشکلات از طریق مفاهمه و تعامل کشورها تأکید دارد.

«جیحون بایرام‌اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار با بیان اینکه کشورش اهمیت ویژه‌ای برای روابط با جمهوری اسلامی ایران قائل است، خاطرنشان کرد: نگاه ایران به مسائل، به‌ویژه پیشگیری از باز شدن پای کشورهای فرامنطقه‌ای به منطقه مورد تأیید و حمایت جمهوری آذربایجان است و از همین‌رو برگزاری نشست «گروه همکاری قفقاز» در تهران را مفید، مثبت و سازنده ارزیابی می‌کنیم.

وزیر خارجه جمهوری آذربایجان ضمن قدردانی از مواضع جمهوری اسلامی ایران در حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان، چشم‌انداز روابط دو کشور را روشن توصیف کرد و گفت: در ماه‌های اخیر دو کشور پیشرفت‌های قابل توجهی در ارتقای سطح روابط و پیشبرد همکاریهای دوجانبه داشته‌اند.

بایرام‌اف همچنین با انتقاد از استانداردهای دوگانه کشورهای غربی در مواجهه با مسائل منطقه از جمله در ارتباط با وضعیت فعلی غزه اظهار امیدواری کرد که حملات به مردم بی‌دفاع این منطقه هر چه سریع‌تر متوقف شده و آرامش در منطقه برقرار شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha