۰ نفر

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی؛

وزارت راه و شهرسازی درصدد کاهش هزینه‌های ساخت مسکن است/ هزینه تأمین زمین صفر شده است

۱۰ مهر ۱۴۰۲، ۱۷:۲۵
کد خبر: 802034
وزارت راه و شهرسازی درصدد کاهش هزینه‌های ساخت مسکن است/ هزینه تأمین زمین صفر شده است

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه نگاه وزارت راه و شهرسازی کاهش هزینه‌های ساخت مسکن است، گفت: در همین راستا یکی از بزرگترین هزینه‌ها یعنی هزینه تامین زمین صفر شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصاد آنلاین، ابوالفضل نوروزی سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی در نشست تخصصی مدیریت زنجیره تامین مصالح از معدن تا ساخت با اشاره به کاهش هزینه ساخت مسکن گفت: نگاه وزارت راه و شهرسازی این است که تا حد ممکن هزینه‌های ساخت مسکن را کاهش دهد.

نوروزی افزود: در این راستا یکی از بزرگترین هزینه ها، هزینه تأمین زمین است که در نهضت ملی مسکن صفر شده و زمین ۹۹ ساله ارائه شده است.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی ادامه داد: در نهضت ملی مسکن ۵۰ هزار هکتار زمین تامین شده و همچنین به ۴۰۰ هزار متقاضی، زمین واگذار شده است.

بیش از ۵۰ درصد هزینه مسکن مربوط به مصالح است

وی یادآور شد: اگر قیمت مصالح ساختمانی افزایش پیدا کند قیمت مسکن هم افزایش می‌یابد، از سوی دیگر باتوجه به واگذاری ۹۹ ساله زمین، حدود ۵۳ درصد هزینه مربوط به مصالح است و هزینه پروانه ساخت و بیمه و نظام مهندسی و غیره نیز ۲۵ درصد تخمین زده شده است.

به گفته نوروزی هزینه کارگر ۲۳ درصد است و هزینه فولاد که از اهم مباحث این جلسه است به طور متوسط ۱۶ درصد است.

وی اظهار کرد: در ایران اگرچه قیمت فولاد با یارانه های انرژی است اما در نهایت با قیمت جهانی مساوی است و به دست مصرف کننده می رسد.

سرپرست دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی رویکرد وزارت راه و شهرسازی را کاهش این هزینه‌ها دانست تا در نهایت در ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن تسریع شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha