۰ نفر

وزیر صمت در نخستین رویداد ملی صنعت دانش بنیان؛

باعث و بانی ناپایداری مدیریتی همین مجلسی‌ها هستند / هیچ رانتی برای خودروسازان در کار نیست/ برای حضور خاندوزی التماس کردم

۶ مهر ۱۴۰۲، ۱۱:۴۵
کد خبر: 801486
باعث و بانی ناپایداری مدیریتی همین مجلسی‌ها هستند / هیچ رانتی برای خودروسازان در کار نیست/ برای حضور خاندوزی التماس کردم

وزیر صمت گفت: خودروسازان باید روی پای خودشان بایستند و هیچ رانتی برایشان در کار نیست.

به گزارش اقتصاد آنلاین، عباس علی‌آبادی امروز در نخستین رویداد ملی صنعت دانش‌بنیان که در مرکز همایش‌های کتابخانه ملی برگزار شد، گفت: همه دولت‌ها تلاش می‌کنند تا با توسعه، رفاه بیشتری را برای مردمشان داشته باشند، اما توسعه پایدار کشورها ریسک‌هایی دارد و برای دستیابی به آن، مشکلات و سختی‌هایی وجود دارد که باید زیرساخت‌های آن را فراهم کنیم.

علی‌آبادی اظهار کرد: اقتصاد بزرگ و قوی در گرو افزایش تعداد بنگاه‌های بزرگ و قوی است. این بنگاه‌ها توان بالا برای انجام تحقیق و توسعه دارند و همچنین از توان بالا برای هزینه در بازاریابی برخوردارند، ضمن اینکه توان بالایی برای هزینه در توسعه صادرات و غیره دارند.

وزیر صمت افزود: از طرفی می‌دانیم سرمایه‌گذاری در تحقیق و توسعه ضامن بقای توسعه پایدار است، سهم هزینه‌کرد در تحقیق و توسعه از GDP در کشورهای عضو سازمان‌های همکاری‌های اقتصادی و توسعه کشورهای عضو OECD در سال‌های 2000 تا 2019 بین 4تا 5 درصد بوده است.

علی‌آبادی اظهار کرد: تمرکز سیاستگذاران کشور تاکنون افزایش کمی شرکت‌های دانش‌بنیان کوچک‌مقیاس و در نتیجه رشد تعداد اندکی از شرکت‌ها بوده است.

وی افزود: برای اینکه به رشد 8.5 درصدی سالیانه صنعت و رشد 13 درصدی سالیانه معدن و 23 درصدی سالیانه غیرنفتی در برنامه هفتم توسعه برسیم، باید اقدامات خاصی را انجام دهیم.

وی با اشاره به اهداف مورد نظر رهبر معظم انقلاب در رشد کشور گفت: ما امسال اگر به رشد مورد نظر مقام معظم رهبری دست نیابیم و اگر بانک مرکزی، وزارت اقتصاد، وزارت علوم، وزارت صمت و معاونت علمی و غیره کار را کارستان نکنند، درواقع‌ جفا کرده‌ایم.

وی در ادامه با اشاره به ابرچالش‌های تولید گفت: از جمله ابرچالش‌های تولید، ناپایداری مدیریتی است، متأسفانه در برخی وزارتخانه‌ها شاهد آن هستیم که یک دیوار کامل از عکس وزرا پوشانده شده است و بعضا با تغییر یک وزیر شاهد تغییر مدیران و معاونان هستیم و معتقدم باید آدم‌ها را تغییر داد نه اینکه جایگاه مدیریتی آنها را تغییر داد.

وی در ادامه گفت: باعث و بانی ناپایداری مدیریتی همین مجلسی‌ها هستند که تعدادی از آنها امروز در اینجا نشسته‌اند.

علی‌آبادی همچنین با اشاره به چالش دیگر تولید با عنوان مداخلات زیان‌بار ادامه داد: البته می‌خواستیم بگوییم مداخلات زیان‌بار نمایندگان مجلس که آن را حذف کردیم.

وی در ادامه گفت: برای حضور وزیر اقتصاد در این رویداد کلی التماس کردم، اما از حضور ایشان تشکر می‌کنم.

وزیر صمت در ادامه با اشاره به 7 جهت‌گیری سیاستی در حوزه دانش‌بنیان‌ها اشاره کرد: تولید صادرات‌محور و گذر از مونتاژکاری، ارتقای بهره‌وری و رقابت‌پذیری، کاهش ارزبری و عدم خام‌فروشی، اصلاح نظام قیمت‌گذاری دستوری، ایجاد ثبات در مدیریت و فضای کسب و کار، بازبینی سازوکارهای نظارتی و بازرسی و همچنین تعهد به محیط‌زیست، جهت‌گیری سیاستی ما در این حوزه است.

وی بیان داشت: چرا باید به خودروساز رانت بدهیم و بعد حساب‌کشی کنیم؟ خودروسازان باید بدانند که هیچ رانتی در کار نیست و باید روی پای خود بایستد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha