۰ نفر

نایب رییس اتحادیه مرغداران میهن در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین؛

با وجود افزایش ۱۷درصدی قیمت سویا، قیمت تخم‌مرغ اصلاح نشده / دیگر نمی‌توانیم با ترکیه، اوکراین و آذربایجان رقابت کنیم

۱۹ شهریور ۱۴۰۲، ۱۵:۲۱
کد خبر: 733796
با وجود افزایش ۱۷درصدی قیمت سویا، قیمت تخم‌مرغ اصلاح نشده / دیگر نمی‌توانیم با ترکیه، اوکراین و آذربایجان رقابت کنیم

نایب رییس اتحادیه مرغداران میهن گفت: با اجرای طرح مردمی سازی اقتصاد نه مردم قدرت خرید دارند و نه برای تولیدکنندگان توانی برای ادامه فعالیت باقی مانده است.

اقتصادآنلاین – ملیحه خورده پا؛ ناصر نبی پور، نایب رییس اتحادیه مرغداران میهن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادآنلاین اظهار کرد: اقداماتی که در دو سال اخیر از سوی دولت به اسم جراحی و مردمی سازی اقتصاد صورت گرفته است امکان هرگونه تصمیم‌گیری و قدرت برنامه‌ریزی را از تولیدکنندگان گرفته است و مردم دیگر امکان خرید کالا را ندارند.

وی افزود: طی دو سال اخیر براساس سیاست‌گذاری‌های اقتصادی، هزینه تولیدکننده و قیمت نهایی افزایش یافته است. با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در کنار دو مولفه مذکور دیگر امکان تولید برای ما باقی نمانده است.

وی با اشاره به ضرورت افزایش نقدینگی برای تولیدکنندگان ادامه داد: نه بانک‌ها به تولیدکنندگان تسهیلات می‌دهند و نه راه چاره‌ای برای تامین نیاز تولیدکنندگان به نقدینگی اندیشیده می‌شود. به همین دلیل بخشی از تولیدکنندگان از بازار خارج شده‌اند و برخی برای بقا به فروش اموال و املاک خود روی آورده‌اند.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران درباره ضرورت اصلاح قیمت مرغ و تخم مرغ گفت: در حال حاضر قیمت سویا از سوی دولت ۱۷ درصد افزایش پیدا کرده است. طبق وعده مسوولان مقرر شده بود هر گاه قیمت نهاده‌ها ۷ درصد تغییر کرد شاهد اعلام قیمت اصلاح شده مرغ و تخم مرغ باشیم ولی این اتفاق تا کنون رخ نداده است.

نبی پور افزود: البته قیمت سویا در بازارگاه افزایش ۱۷ درصدی داشته ولی واقعیت این است که واردکنندگان حاضر به تحویل نهاده‌ها به مرغداران و دامداران نیستند تا بانک مرکزی بدهی ارزی خود را با آنها تسویه کند.

وی تاکید کرد: رفتار واردکنندگان در قبال مرغدارانی که از ۴ ماه قبل پول خرید نهاده را به حساب واردکنندگان واریز  شده است منجر به تامین نهاده‌های دامی از بازار دامی شده است.

نایب رییس اتحادیه مرغداران میهن تصریح کرد: در حال حاضر قیمت تامین نهاده‌های دامی ۱۰۰ درصد گرانتر از قیمت مصوب است که این امر منجر به بالارفتن هزینه‌های تولید می‌شود ولی مرغداران همچنان مجبور به عرضه محصول با قیمت‌های قبلی هستند.

این مسوول صنفی خاطرنشان کرد: ما به اصلاح قیمت مرغ و تخم مرغ تاکید داریم ولی نکته اساسی این است که تغییر قیمت محصولات ما باید با جبران فاصله رشد نرخ تورم و دستمزد کارگران و کارمندان باشد.

وی گفت: اگر این امر صورت نگیرد بدون تردید با  بازاری بدون تقاضا مواجه می‌شویم و دیگر تولید برای ما مقرون به صرفه نیست.

نبی پور افزود: البته بخشی از تولیدکنندگان با حضور در بازارهای صادراتی سود مورد نیاز را تامین کرده و در چرخه تولید باقی می‌مانند ولی نکته اساسی این است که با سیاست‌های خلق الساعه دولتمردان نمی‌توان چندان به حضور در بازارهای صادراتی دلخوش بود.

نایب رییس اتحادیه مرغداران میهن با انتقاد از تغییر قیمت ارز واردات دارو و ریزمغذی‌های مصرفی در صنف و صنعت مرغداری اظهار کرد:  نهاده‌های دامی ۷۵ درصد و داروها و ریزمغذی‌ها ۲۵ درصد از هزینه‌های تولید در صنعت مرغداری را تشکیل می‌دهند. افزایش قیمت ارز برای تأمین این اقلام از ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان به ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان موجب می‌شود تا قیمت تخم مرغ رشد بین ۸۰ تا ۱۰۰ درصدی داشته باشد.

نبی پور ادامه داد: قیمت میتونین که یکی از ریزمغذی‌های مصرفی در صنعت مرغداری است قبل از عید ۱۰۰ تا ۱۰۵ هزار تومان بود که با ترفندهای مختلف این رقم را به ۱۷۰ هزار تومان رسانده‌اند، حالا با تغییر نرخ ارز قیمت این ریزمغذی رشد ۱۰۰ درصدی پیدا خواهد کرد. در چنین شرایطی دولت هیچ چاره‌ای برای مرغداران نمی‌اندیشید تا آنها بتوانند در بازارهای داخلی و صادراتی دوام بیاورند.

رییس هیات مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با بیان اینکه روزانه ۳۴۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می‌شود، گفت: ۳۲۰۰ تن تخم مرغ مصرف و مابقی آن صادر می‌شود. اگر هزینه‌های تولید همچنان روند افزایشی داشته باشد دیگر نمی‌توانیم با ترکیه، اوکراین و آذربایجان در بازارهای هدف رقابت کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha