۰ نفر

عراق: در جهت اجرای مفاد توافق امنیتی با ایران تلاش می‌کنیم

۱۶ شهریور ۱۴۰۲، ۲۲:۲۴
کد خبر: 733488
عراق: در جهت اجرای مفاد توافق امنیتی با ایران تلاش می‌کنیم

مشاور امنیت ملی عراق بر تمایل این کشور برای تقویت روابط با ایران تاکید کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، قاسم الاعرجی روز پنج‌شنبه در سخنانی گفت: بغداد تلاش‌های زیادی را برای اجرای مفاد توافق امنیتی با ایران انجام می‌دهد.

مشاور امنیت ملی عراق ادامه داد: ما بر تمایل خود مبنی بر تقویت روابط میان دو کشور همسایه به صورتی که به نفع ملت و کشور باشد و ثبات و امنیت در منطقه را تقویت کند، تاکید می‌کنیم.

وبسایت المطلع چندی پیش گزارش داد تهران، بغداد و اربیل توافق سه‌جانبه‌ای را برای اخراج عناصر تروریست کُرد تجزیه‌طلب از اقلیم کردستان عراق به مناطق غربی این کشور امضا کردند.

وبسایت المطلع به نقل از منابع دیپلماتیک و سیاسی در عراق نوشت که طبق قرارداد سه‌جانبه‌ای که بین دولت ایران از یک سو و دولت عراق و مقامات اقلیم کردستان امضا شد، تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب همه سلاح‌های خود را تحویل داده و به همراه خانواده‌هایشان به مناطق غربی عراق منتقل می‌شوند.

منابع دیپلماتیک تأکید کردند که این توافق ایران و عراق با پایان مهلت شش‌ماهه‌ای که پیشتر بین تهران و بغداد تعیین شده بود، وارد مرحله اجرا خواهد شد.

به گفته منابع مزبور، بر اساس توافق ایران و عراق، تاریخ ۲۰۲۳/۹/۱۹ به عنوان آخرین مهلت برای حل و فصل پرونده تروریست‌های کُرد تجزیه‌طلب و اخراج آنها از مناطق مرزی ایران به سمت کمپ‌ها تعیین شده است.

علی شمخانی، مشاور سابق امنیت ملی ایران، پس از رایزنی‌های دوجانبه که چند ماه به طول انجامید، در اسفند گذشته با حضور محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق و الاعرجی، مشاور امنیت ملی عراق قرارداد امنیتی امضا کرد.

پیش از این، محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران از عراق خواسته بود تا تروریست‌های کرد تجزیه‌طلب مستقر در خاک این کشور را اخراج کند و بر احتمال هدف قراردادن مقرهای این عناصر تجزیه‌طلب در ماه‌های آینده، جز در صورت پایبندی به توافق دو طرف، تأکید کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha