۰ نفر

اتحادیه آفریقا عضویت «گابن» را تعلیق کرد

۹ شهریور ۱۴۰۲، ۲۱:۱۰
کد خبر: 732621
اتحادیه آفریقا عضویت «گابن» را تعلیق کرد

کشورهای اتحادیه آفریقا عضویت کشور گابن را به علت وقوع کودتای نظامی در این کشور، به حالت تعلیق درآورد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از مهر، اتحادیه آفریقا پس از نیجر، عضویت کشور «گابن» را هم به علت وقوع کودتای نظامی به حالت تعلیق درآورد.

در بیانیه اتحادیه آمده که عضویت گابن «تا بازگشت نظم و حاکمیت قانون اساسی» به حالت تعلیق درمی‌آورد.

اتحادیه آفریقا ۳۱ مرداد هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که عضویت کشور نیجر را به علت وقوع کودتای نظامی در ۲۶ جولای را به حالت تعلیق درآورد.

«موسی فکی مهامت»، رئیس کمیسیون اتحادیه آفریقا دیروز وقوع کودتای نظامی در گابن را محکوم کرد.وی با انتشار بیانیه‌ای گفت: با نگرانی شدید وضعیت جمهوری گابن را دنبال می‌کنیم و تلاش برای کودتا در این کشور را به عنوان راهی برای حل بحران کنونی پس از انتخابات به شدت محکوم می‌کنیم.

در ادامه تحولات قاره آفریقا و تداوم کودتاهای نظامی در برخی کشورهای این قاره، دیروز چهارشنبه گروهی از نظامیان ارتش گابن با حضور در تلویزیون ملی این کشور اعلام کردند که نتیجه اعلامی انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور باطل و تمام نهادهای دولتی منحل می‌شوند.

انتخابات جنجالی ریاست‌جمهوری گابن روز شنبه تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار شد و ستاد انتخابات این کشور ساعاتی پیش اعلام کرد «علی بونگو» ۶۴ ساله رئیس‌جمهور گابن با کسب ۶۴ درصد آرا پیروز انتخابات شده و برای سوم برای یک دوره دیگر رئیس‌جمهور گابن خواهد بود.

مخالفان، بونگو را به تقلب در انتخابات متهم کردند. میشل استفان بوندا، ستاد انتخابات گابن اعلام کرد که آلبرت اوندو اوسا، رقیب اصلی بونگو، با ۳۰.۷۷ درصد در جایگاه دوم قرار گرفته است. ستاد انتخاباتی بونگو اتهامات اوندو اوسا درباره «بی‌نظمی‌های انتخاباتی» را رد کرده است.

این کودتا، هشتمین کودتا در مناطق غربی و مرکزی قاره آفریقا و کشورهای تحت مستعمره فرانسه در ۳ سال گذشته است. آخرین کودتای نظامی در آفریقا مربوط به کشور نیجر است که در ۲۶ جولای گذشته صورت گرفت.

گابُن کشوری در غرب آفریقای مرکزی است که در کنار خلیج گینه و در سواحل شرقی اقیانوس اطلس قرار گرفته و با کشورهای جمهوری کنگو، کامرون و گینه استوائی همسایه است.

گابن از سال ۱۸۸۶ از مستعمرات استوایی فرانسه در آفریقا بود که ۱۷ اوت ۱۹۶۰ استقلال خود را از فرانسه به دست آورد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha