۰ نفر

توافق ۶ میلیارد دلاری ایران و آمریکا؟

۱۹ مرداد ۱۴۰۲، ۲۰:۴۷
کد خبر: 731773
توافق ۶ میلیارد دلاری ایران و آمریکا؟

نیویورک تایمز امروز خبری منتشر کرده است که بر اساس آن آمریکا و ایران به توافقی جدید دست پیدا کرده‌اند. آزادسازی حدود 6 میلیارد دلار از درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران آزاد یکی از بندهای این توافق است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، نیویورک تایمز مدعی شده است آمریکا و ایران به توافقی دست پیدا کرده‌اند که بر اساس آن، پنج آمریکایی بازداشتی در ایران در ازای آزادی چندین ایرانی و همچنین آزادسازی حدود 6 میلیارد دلار از درآمدهای حاصل از فروش نفت ایران آزاد خواهند شد. بر اساس این ادعا پنج آمریکایی زندانی در ایران و 2 شهروند ایرانی تبادل خواهند شد.

همزمان با انتشار این خبر سی‌ان‌ان به نقل از جرد گنسر، وکیل سیامک نمازی از زندانیان ایرانی آمریکایی اطلاع داده است.

موکل او و سه تن دیگر از زندانیان تبعه آمریکا از جمله عماد شرقی، مراد اهبازو یک نفر دیگر که هویت او علنی نشده از زندان اوین مرخص شده‌اند.

البته این در حالی است که به تازگی خبرهایی از تحریم‌های تازه از راه رسیده علیه ایران وجود دارد.

دولت کانادا همسو با رویکرد خصمانه غرب و آمریکا و در راستای تحریم مقامات ایران، هفت فرد ایرانی را به بهانه نقض حقوق‌بشر در ایران در فهرست تحریم‌های خود قرار داد.

«ملانی جولی» وزیر امور خارجه کانادا امروز (سه‌شنبه) اعلام کرد که دولت این کشور تحت مقررات اقدامات ویژه اقتصادی، تحریم‌های جدید را علیه چند فرد ایرانی اعمال می‌کند.

این، سیزدهمین بسته تحریمی کانادا از اکتبر ۲۰۲۲ است که به منظور همراهی با اتحادیه اروپا و دولت‌های انگلیس و ایالات متحده علیه ایران وضع می‌شود.

دولت کانادا اعلام کرد، هفت فرد ایرانی را که در فعالیت‌هایی که به ادعای اوتاوا «صلح و امنیت بین‌المللی را به شدت تهدید می‌کنند یا در نقض فاحش و سیستماتیک حقوق بشر در ایران دخالت دارند»، به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرده است.

بنابر گزارش وب سایت رسمی دولت کانادا، این افراد عبارتند از:

علی اکبر احمدیان، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران

عبدالکریم بنی طرفی، سردار سرتیپ ارتش و رئیس سازمان صنعت هوانوردی ایران

فاطمه حق شناس، مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت ایمن صنعت زمان فرا

معصومه تیموری، رئیس هیئت مدیره ایمن صنعت زمان فرا

رضا خاکی، یکی از اعضای اصلی هیئت مدیره شرکت صنایع هوایی قدس

مجیدرضا نیازی، یک عضو اصلی هیات مدیره شرکت صنایع هوایی قدس

ولی ارلانی زاده، عضو هیئت مدیره شرکت صنایع هوایی قدس

این تحریم‌ها ممنوعیت معاملاتی را برای افراد فهرست شده اعمال می‌کند که بر اساس آن، عملاً هر دارایی را که ممکن است این افراد در کانادا داشته باشند، مسدود می‌کند و آن‌ها را تحت قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان برای کانادا ورودشان به این کشور را غیرقابل قبول می‌داند.

۰ نفر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha