۰ نفر

کسب درآمد از طریق لیکویید استیکینگ Liquid staking در دنیای ارز دیجیتال!

۱۸ مرداد ۱۴۰۲، ۱۷:۲۱
کد خبر: 730318
کسب درآمد از طریق لیکویید استیکینگ Liquid staking در دنیای ارز دیجیتال!

با گسترش روز افزون فضای رمزارزها،به صورت پیوسته اصطلاحات نوظهوری در این صنعت ظاهر می‌شوند. یکی از این اصطلاحات جدید، مفهوم لیکویید استیکینگ Liquid Staking است که به روشی نوین اشاره می‌کند که اجازه می‌دهد از طریق سپرده‌گذاری در ارزهای دیجیتال، درآمد کسب شود.

لیکویید استیکینگ Liquid staking چیست؟

فرایندی که کاربران پس از خرید ارز دیجیتال، آن  را در یک شبکه از ولیدیتورها قفل میکنند لیکویید استیکینگ گفته می شود.  تا در تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها مشارکت داشته باشند و پاداش بگیرند. کسب درآمد غیرفعال از طریق استیک کردن ارزهای دیجیتال، یکی از روش‌های بسیار موثر است که امکان کسب بیشترین سود را با قرار دادن و سپرده‌گذاری دارایی‌ها فراهم می‌کند. به طور کلی، لیکویید استیکینگ(Liquid Staking) به عنوان یک رویکرد نوآورانه به منظور بهره‌ برداری از دارایی‌های قفل‌ شده محسوب می‌شود.

معامله و سرمایه گذاری روی ارز دیجیتال با استیکینگ لیکویید

فرایند استیکینگ به فعلان حوزه ارز دیجیتال امکان می‌دهد تا در تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌ها در یک شبکه مشارکت کنند. ولیدیتورها یا افراد شرکت‌کننده در فرایند استیکنیگ، پاداشی به عنوان جبران خدمات خود دریافت می‌کنند. این نوع کسب درآمد که بدون فروش دارایی‌ها به وجود می‌آید، به عنوان "درآمد غیرفعال" شناخته می‌شود و با سپرده‌گذاری دارایی ‌های دیجیتال ممکن است به دست آید.

کسب درآمد از طریق لیکویید استیکینگ Liquid staking در دنیای ارز دیجیتال!

در یک نگاه اجمالی، استیکینگ کاملاً با سپرده‌گذاری در یک حساب پس‌انداز با بازدهی بالا متفاوت است. در این حساب، بانک‌ها وجه نقد را قرض می‌دهند و از آن بهره می‌برند و در نتیجه شما سود موجودی حسابتان را دریافت می‌کنید. در مقابل، استیکینگ تراکنش‌ها را به نحوی کاملاً متفاوتی انجام می‌دهد. این فرایند انجام تراکنش‌ها را به افراد اختصاص نمی‌دهد و به جای آن از سرویس‌های موجود در شبکه بلاک ‌چین و اغلب از طریق سرویس‌های سهام‌داری شخص ثالث استفاده می‌کند.

استیکینگ فقط برای رمزارزهایی با الگوریتم اجماع اثبات سهام (POS) امکان‌پذیر است. این به این معناست که ارز دیجیتال بیت‌ کوین یا دوج ‌کوین که از الگوریتم اجماع اثبات کار (POW) استفاده می‌کنند، امکان استیکینگ را ندارند. از جمله پروتکل‌های متنوعی که امکان لیکویید استیکینگ را ارائه می‌دهند، می‌توان به اتریوم، سولانا، پولکادات، کازماس، کاسوما و پالیگان (متیک) اشاره نمود.

خرید ارز دیجیتال و انواع روش های سرمایه گذاری با لیکویید استیکینگ

حال که با نحوه عملکرد لیکویید استیکنگ پس از خرید ارز دیجیتال آشنا شدید، لازم است به انواع این روش اشاره کنیم. Liquid Staking را می‌توان به چهار دسته اصلی تقسیم کرد: بومی (Native)، غیربومی (Non-Native)، ترکیبی (Synthetic) و حضانتی (Custodial)

  • بومی (Native) Liquid Staking: در این دسته، عملیات توکنیزه کردن سپرده‌گذاری‌ها به عنوان بخشی از پروتکل اصلی و در سطح هسته شبکه، اجرا می‌شود.
  • غیربومی (Non-Native) Liquid Staking: در این روش، یک پروتکل جداگانه و بدون نیاز به تایید اعتماد، عملیات توکنیزه کردن سپرده‌گذاری‌ها را انجام می‌دهد. این روش معمولاً به عنوان روش غیرحضانتی نیز شناخته می‌شود و فضای گسترده‌ای برای طراحی ایجاد می‌کند.
  • ترکیبی (Synthetic) Liquid Staking: در این دسته، استفاده از قراردادهای هوشمند برای نگهداری دارایی‌های سپرده‌گذاری‌شده و کنترل حساب‌ها از بلاک چین‌های مختلف با استفاده از پروتکل‌های همکاری و تکنیک‌های رمزنگاری مانند ایمن‌سازی از روش محاسبات چندطرفه (MPC) به‌کار می‌رود.
  • سپرده‌گذاری نقدی حضانتی: به رویکردی اشاره دارد که در آن یک نهاد متمرکز با کنترل و نظارت بر کیف‌پول‌های شرکت‌کنندگان در استیکینگ و دسترسی به کیف‌پول‌های آن‌ها، توکن‌های وثیقه‌ای را در ازای سپرده‌گذاری صادر می‌کند.

پلتفرم ‌های کسب درآمد با لیکویید استیکینگ

شما می‌تواند با خرید ارز دیجیتال، رمزارزهای خود را با سرمایه‌ای کم به‌ صورت استیکینگ قفل کرده و از آن‌ها درآمد کسب کنید. این روش، به‌ عنوان یک انتخاب مناسب و آسان برای عموم جامعه شناخته می‌شود. چراکه در این روش، نیازی به دانش فنی پیچیده درباره بلاک ‌چین ، تحلیل قیمت ارز دیجیتال به طور دقیق یا اینترنت پرسرعت و بدون قطعی ندارید و نیز نیاز به داشتن سرمایه‌ای زیاد در ارزهای دیجیتال نیست. با کمک صرافی‌ها، استخرهای استیکینگ یا قراردادهای هوشمند ارائه‌دهنده خدمات استیکینگ غیرمستقیم، به‌راحتی می‌توانید در این روش شرکت کنید.

کسب درآمد از طریق لیکویید استیکینگ Liquid staking در دنیای ارز دیجیتال!

برای شرکت در این روش، شما بخشی از سرمایه‌ تان را به یک استخر استیکینگ می‌سپارید تا دارایی‌های شما به نود ولیدیتور تبدیل شود. به‌عنوان پاداش، طرف مقابل به شما مبلغی سود پرداخت می‌کند. همچنین، گاهی استخرها یا ولیدیتورها بابت شرایطی که برای شما مهیا کرده‌اند، مقداری هزینه نیز از شما دریافت می‌کنند.

در کنار این روش، روش‌ های مشابه دیگری نیز در پلتفرم ‌های امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) وجود دارد که با سرمایه کم، امکان کسب سود را به شما می‌دهند. در ادامه به پلتفرم‌های کسب درآمد با لیکویید استیکینگ اشاره می‌کنیم:

پلتفرم لیدو (Lido)

پلتفرم لیدو با عرضه توکن‌های «stETH» که به عنوان Staked ETH هم شناخته می‌شوند، ارتباط یک به یک را برای اتریوم‌های استیک ‌شده به وجود آورده است. این پلتفرم ارز دیجیتال اتریوم کاربران را در شبکه بیکن چین (Beacon Chain)، یک بستر اعتبارسنجی و ایمن‌سازی تراکنش‌ها در بلاک‌ چین اتریوم، قفل می‌کند. در نتیجه، پاداش‌های حاصل شده از این عملیات را جمع‌آوری کرده و بین تعداد کاربرانی که اتریوم‌های خود را در این پلتفرم قرار می‌دهند، توزیع می‌کند.

پلتفرم استیک وایز (StakeWise)

پلتفرم "استیک ویز" یا "StakeWise" یک ابزار قدرتمند برای کسب درآمد از طریق لیکویید استیکینگ در شبکه اتریوم (Ethereum) است.  استیک ویز به کاربران این امکان را می‌دهد تا ETH خود را در یک استخر مشترک قرار داده و با سایر کاربران ترکیب شوند.

در نتیجه، مقدار ETH زیادتری در استخر متحد می‌شود و تعداد بیشتری از ولیدیتورها تشکیل می‌شود که به شبکه اضافه می‌شوند. این باعث افزایش احتمال دریافت پاداش‌ها توسط کاربران می‌شود.

یکی از نکات برجسته استیک ویز این است که از ETH2 به عنوان یک استاندارد جدید استفاده می‌کند. در این روش، سپرده‌ها به صورت یک‌ به ‌یک به sETH2 تبدیل می‌شوند و پاداش‌های استیک کردن نیز با استفاده از توکن rETH2 پرداخت می‌شوند. این تبدیل و پرداخت‌ها به‌صورت خودکار و بدون نیاز به تعامل کاربر انجام می‌شوند که تجربه کاربری را راحت‌تر می‌کند.

پلتفرم فراکس فایننس (Frax Finance)

پلتفرم فراکس فایننس یا "Frax Finance" یک پروتکل مالی غیرمتمرکز (DeFi) است که امکان استفاده از لیکویید استیکینگ را برای کسب درآمد از دارایی‌های دیجیتال فراهم می‌کند. این پروتکل بر پایه شبکه اتریوم عمل می‌کند و از تکنولوژی قراردادهای هوشمند استفاده می‌کند تا فرآیند استیکینگ را به صورت اتوماتیک و شفاف انجام دهد.

یکی از اصلی‌ترین دارایی‌هایی که در فراکس فایننس استیک می‌شود، دارایی با نام FRAX است. FRAX یک رمزارز مستقر در شبکه اتریوم است که به عنوان یک استیبل‌کوین عمل می‌کند و هدف آن حفظ پایداری قیمت ارز دیجیتال است. در طرح فراکس فایننس، FRAX به عنوان دارایی استخراج‌پذیر برای کسب درآمد و کسب ارزش مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha