۰ نفر
مصرف برق کولر ایرانی‌ها به اندازه کل مصرف برق مصر ۱۰۰ میلیونی!

وزیر نیرو با بیان این که معادل کل برق مصرفی کشور مصر با ۱۰۰میلیون جمعیت فقط توسط کولرها در ایران مصرف می‌شود از تولید انبوه کولرهای جدید با کاهش ۵۰درصدی مصرف برق خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از تسنیم، علی‌اکبر محرابیان، وزیر نیرو در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری، اظهار داشت: در زمان حاضر ظرفیت تولید نیروگاه‌های کشور ۹۱ هزار و ۲۹۲ مگاوات است که ۷۷۴۵ مگاوات آن در طول عمر دولت مردمی به بهره‌برداری رسیده است.

وزیر نیرو با اشاره به اوج مصرف ۷۳ هزار و ۶۰۰ مگاواتی در سال جاری گفت: مصرف در ماه‌های مختلف تفاوت دارد و یک‌سوم از مصرف سهم بخش خانگی، یک‌سوم بخش صنعت و یک‌سوم سهم سایر بخش‌ها است.

وی افزود: ۳۱ هزار مگاوات از مصرف برق کشور در تابستان مربوط به کولرها است و معادل کل مصرف برق کشور مصر با ۱۰۰ میلیون جمعیت است.

محرابیان با اشاره به اینکه هر یک درجه افزایش دما ۱۸۰۰ مگاوات به مصرف برق کشور اضافه می‌شود، گفت: کولرهای آبی طرح موتورهای BLDC با راندمان بسیار بالا که پیش از این تحقیقاتی بود با استفاده از ظرفیت‌های استاندارد، امروز به تولید انبوه رسید و به ۵۰ درصد در کاهش مصرف برق کولرها منتهی می‌شود.

عضو کابینه دولت مردمی، با اشاره به ناترازی برق گفت: ناترازی باید برپایه نحوه مدیریت عنوان شود، در سال ۱۴۰۰ ما ۱۵ هزار مگاوات ناترازی داشتیم که نتیجه آن خاموشی گسترده در بخش خانگی و صنعت بود.

وی ادامه داد: برنامه دولت در سه محور توسعه نیروگاه، بهینه‌سازی و مدیریت مصرف طراحی و اجرا شد و ۵۰ درصد ناترازی بر پایه مصرف ۱۴۰۰ کاهش پیدا کرد.

محرابیان تأکید کرد: سالانه یک میلیون مشترک جدید به شبکه برق اضافه می‌شود اما با شیوه‌های مدیریت مصرف، ناترازی مدیریت شد و معتقدیم کشور، می‌تواند با روش‌های مختلف کنار توسعه نیروگاه زمینه مدیریت انرژی را فراهم کند.

وزیر نیرو با اشاره به اجرای طرح پاداش صرفه‌جویی گفت: گرما روی افزایش مصرف برق در تابستان تأثیر دارد اما در مصارف تولیدی و غیرگرمایشی می‌توانیم مدیریت مصرف کنیم.

وی افزود: ما در بخش خانگی مدیریت مصرف را به دست ۸۵ میلیون ایرانی دادیم و گفتیم، هر ایرانی هر مقدار کاهش مصرف بدهد، می‌توان از پاداش صرفه‌جویی استفاده کند.

محرابیان با اشاره به نتایج پاداش صرفه‌جویی گفت: بین سال‌های ۱۳۹۰ تا ۱۴۰۰، رشد مصرف خانگی سالانه حدود ۷ درصد بود اما با طرح پاداش صرفه‌جویی در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ ما با ۲.۳ درصد کاهش مصرف مواجه شدیم، در تابستان ۱۴۰۲ یکی از گرمترین سال‌های تجربه شده بود و گنبد حرارتی روی کشور مستقر شد اما با این وجود تنها ۱ درصد افزایش مصرف برق بخش خانگی داشتیم.

وزیر نیرو گفت: ما طی ۲ سال اگر در شرایط قبل حرکت می‌کردیم، باید ۱۴ درصد رشد مصرف بخش خانگی می‌داشتیم اما تنها ۱ درصد رشد ثبت شد.

وی با اشاره به تامین برق بخش صنعت کشور گفت: در سال ۱۴۰۲ نسبت به سال ۱۴۰۰، شاهد رشد ۳۰ درصدی مصرف برق بخش صنعتی کشور بودیم.

محرابیان گفت: تابستان ۱۴۰۰ با وجود اینکه ما کرونا داشتیم و پروژه‌های عمرانی کشور رکود داشت، در اثر نبود برق با جهش قیمتی ۴۳۳ درصدی سیمان مواجه شدیم اما در تابستان امسال در یک مرداد، ۵ درصد کاهش قیمت داشتیم، نسبت به شروع فصل گرما و موجود ذخیره کلینکر کارخانجات سیمان ۲ برابر شد.

وزیر نیرو گفت: هدف ما از برنامه مدیریت مصرف تامین انرژی برای جهش تولید بود، ما در جمعه ها کمترین مصرف برق را داریم اما در تابستان امسال در استانی مثل استان خوزستان اوج بار خود را در جمعه ثبت می‌کرد.

محرابیان با اشاره به مسئله آب شرب گفت: اخیرا بانک جهانی گزارشی منتشر کرد که بر مبنای آن ۹۹.۸ درصد جمعیت شهری کشور به آب شرب دسترسی دارند و در آب روستایی ۸۲ درصد روستاها به آب شرب پایدار دسترسی دارند.

وی با اشاره به برنامه جهاد آبرسانی گفت: ۱۰ هزار روستا در برنامه جهاد آبرسانی در دستور کار قرار گرفت و از ابتدای سال ۱۴۰۱ عملیات اجرایی شروع شد و هم اکنون ۴۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و ۳۵۰۰ روستا به آب شرب پایدار دسترسی پیدا کردند.

این مقام مسئول با اشاره به مسئله آب سیستان و بلوچستان گفت: ۲۳ درصد از طرح جهاد آبرسانی درپهنه استان سیستان و بلوچستان تعبیه شده است و تا پایان دولت ۱۰ هزار روستا در سطح کشور آبرسانی می‌شود.

وزیر نیرو با اشاره به مسئله حقابه هیرمند گفت: اخیرا بازدید توسط همکاران ما از ایستگاه دهراود داشته و مشخص شد، افغانستان هم درگیر خشکسالی است اما به میزان بارندگی انجام شده ما از حقابه هیرمند سهم داریم و پیگیر دریافت حقابه هستیم.

محرابیان، گفت: در تامین آب شرب منطقه سیستان، با آب هیرمند و بدون آب هیرمند پروژه‌های بسیاری برای تامین این آب در دستور کار قرار گرفته است.

۰ نفر

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha