۰ نفر

افزایش استفاده داعش از رمزارزها؛

ترون و تتر رمزارزهای محبوب داعش!

۲ مرداد ۱۴۰۲، ۱۰:۵۰
کد خبر: 728318
ترون و تتر رمزارزهای محبوب داعش!

پلتفرم اطلاعاتی بلاک چین TRM Labs اخیراً گزارشی را منتشر کرده است که در آن استفاده روزافزون از ارزهای دیجیتال توسط وابستگان دولت اسلامی عراق و سوریه (داعش) در سراسر آسیا را برجسته کرده است.

اقتصادآنلاین – حسین عسکری؛ این ارتباط زنجیره‌ای قابل توجهی را بین این گروه‌ها و کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی حامی داعش در سوریه مرتبط می‌کند.

این گزارش که در ۲۱ جولای منتشر شد، نشان می‌دهد که شواهد روی زنجیره‌ای از دوازده ماه گذشته وجود دارد که نشان می‌دهد شبکه‌های طرفدار داعش در تاجیکستان، اندونزی و افغانستان از ارز دیجیتال برای کمک به تسهیل عملیات استفاده کرده‌اند.

طبق گفته TRM، اکثر تراکنش‌های مرتبط با موارد مربوط به استفاده از تتر در شبکه ترون بود.

ترون و تتر رمزارزهای محبوب داعش!

(کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی ارز دیجیتال طرفدار داعش)

در ۲۱ ژوئیه، تارا آنیسون، رئیس سابق مشاوره فنی ارزهای دیجیتال Elliptic تأکید کرد که ترون و تتر دارایی‌های محبوبی برای استفاده غیرقانونی هستند. 

آنیسون توضیح داد که صرافی‌های غیرمتمرکز(DEX) دارای نقدینگی عمیق و حجم واقعاً خوب هستند، که پول شویی را فوق العاده آسان می‌کند.

تعداد قابل توجهی از افرادی که از صرافی‌های مستقر در اندونزی برای ارسال وجوه به آدرس‌های مرتبط با کمپین‌های حامی داعش در سوریه استفاده می‌کنند نیز در این گزارش برجسته شده‌اند.

 تارا آنیسون بیان کرد: بیش از ۵۱۷۰۰۰ دلار در سال ۲۰۲۲ توسط افرادی که از یک صرافی مستقر در اندونزی استفاده می‌کردند به آدرس‌هایی که توسط آزمایشگاه‌های TRM به عنوان متعلق به کمپین‌های جمع‌آوری کمک مالی طرفدار داعش در سوریه و صرافی‌های محلی که فعالیت‌های آن‌ها را تسهیل می‌کنند، شناسایی کرده بودند، ارسال شد.

TRM توضیح داد که کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی ادعا می‌کند که این بودجه برای حمایت و کمک به آزادی خانواده‌های داعش که در اردوگاه‌های سوریه نگهداری می‌شوند استفاده می‌شود.

TRM نوشت: تمام نقل و انتقالات با استفاده از تتر در شبکه ترون انجام شد. این گزارش به نمونه‌ای در تاجیکستان اشاره می‌کند که در آن از رمزارز برای جذب جنگجویان برای گروه وابسته به داعش در افغانستان استفاده شده است. 

یکی از کمپین‌های جمع‌آوری کمک‌های مالی، که بیش از یک سال عملیاتی بود، به آدرسی مرتبط بود که در سال ۲۰۲۲ تقریباً ۲ میلیون دلار تتر در شبکه ترون دریافت کرد.

از طریق ردیابی بلاک چین، آزمایشگاه‌های TRM جریان وجوهی را شناسایی کردند و به صرافی مورد استفاده داعش برای نقد کردن وجوه خود اطلاع دادند. این صرافی سپس به مقامات محلی هشدار داد و در نتیجه مقامات ترکیه در ۲۲ ژوئن یکی از اعضای ارشد داعش به نام شامیل هوکوماتوف را دستگیر کردند.

همچنین گزارش شد که یک واحد رسانه‌ای مرتبط با گروه وابسته به داعش در پاکستان در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ شروع به ترویج توانایی خود برای پذیرش کمک‌های مالی کرد.

آزمایشگاه‌های TRM شناسایی کردند که آدرس‌های کنترل شده توسط این گروه در دوازده ماه گذشته در مجموع حدود ۴۰۰۰۰ دلار بوده است.

این امر پس از آن صورت می‌گیرد که آزمایشگاه TRM در گزارشی در ۲۸ ژوئن فاش کرد که حجم مالی غیرقانونی مربوط به بیت کوین در طول هفت سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است.

این گزارش خاطرنشان کرد که در حالی که بیت کوین زمانی ارز انحصاری برای تأمین مالی تروریسم بود، در سال ۲۰۲۲، ترون برای ۹۲ درصد از تأمین مالی تروریسم استفاده می‌شد.

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha