۰ نفر
پوتین رییس واگنر را سر به نیست کرد؟/ دیدار پوتین و پریگوژین؛ واقعیت یا کذب؟

شایعات مختلف درباره یوگنی پریگوژین رئیس واگنر مطرح می شود و با مبهم شدن ابعاد ماجرا، گمانه زنی ها درباره مرگ او نیز مطرح است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از خبرآنلاین، این احتمال می رود که ولادیمیر پوتین رئیس واگنر را مجازات کرده باشد. زیر از از محل اختفای او پس از شورش اخیر خبری نیست.

سرنخ‌ها و منابع متعددی به مرگ احتمالی او اشاره می‌کنند؛ از جمله رابرت آبرامز مقام ارشد نظامی و سابق ایالات متحده که اعلام کرد شورشیان دیگر هرگز در انظار عمومی دیده نمی‌شوند.

شورش خشم آلود پریگوژین پس از آن آغاز شد که او با پوتین به توافقی تلخ، اما مبهم دست یافت و به ۲۴ ساعت حیرت آور پایان داد که در آن نیروهای واگنر به ۱۲۵ مایلی پایتخت رسیدند.

از آنجایی که روسیه تقریباً به لبه پرتگاه کشیده شده بود، شکاف ها در کرملین برای همگان آشکار شد.

اکنون، به نظر می رسد پوتین در حال تثبیت قدرت خود و به ظاهر حذف حلقه های ضعیف است.

سان در این باره نوشت: در پیامدهای «کودتای نافرجام» پریگوژین، سرنوشت هزاران نیروی واگنر و رهبر پتک‌دار آنها در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.

پوتین رئیس واگنر را سر به نیست کرد؟/ ماجرای عکس پریگوژین با لباس زیر چیست؟

کایر گیلز، کارشناس امنیتی روسی از چتم هاوس، گفت: «ما نمی دانیم این وضعیت چگونه است.»

او به جمله معروف وینستون چرچیل اشاره کرد: «دسیسه‌های سیاسی کرملین شبیه جنگیدن یک بولداگ زیر قالیچه‌ است. فقط صدای خرخر می‌شنوید. و وقتی استخوان‌ها از آن زیر به بیرون پرتاب شوند، می‌فهمید چه کسی برنده شده است.»

گیلز گفت، اگر پریگوژین به خاطر گناهانش بخشیده شود، این امر نابسامانی ها و شکاف های عمیقی را در دستگاه دولتی روسیه آشکار می کند که پوتین را در وضعیت بسیار خطرناکی قرار می دهد.

در ضمن مقامات ارشد روسیه نیز به طور مرموز و هدفمندی ناپدید شده اند و هراس از پاکسازی های پوتین همچنان ادامه دارد. گیلز گفت:« پاکسازی افراد بدنام برای رژیم پوتین کاملاً عادی است. حلقه درونی او "اغلب "حذف می شوند" اما ممکن است دوباره ظاهر شوند، احتمالاً از جایی که دیگر نمی توانند پوتین را به چالش بکشند.»

این کارشناس افزود: «پریگوژین که چیزی برای از دست دادن نداشت ممکن است همه چیز را از دست داده باشد؛ اگر پوتین به وعده اش برای مجازات شورشیان واگنر عمل کند.»

این در حالی است که عکسی از پریگوژین در تلگرام منتشر شده که وی را با لباس زیر نشان می‌دهد و به گمانه‌زنی‌ها درباره محل اختفای فرمانده جنگ دامن می‌زند. این تصویر که توسط یک کانال اوکراینی به اشتراک گذاشته شده است، رئیس واگنر را در یک چادر نظامی نشان می‌دهد، اما مشخص نیست که کجا و چه زمانی گرفته شده است اما معمای داستان را پیچیده تر می کند.

گزارش های متناقض حاکی از آن است که این عکس در ۱۲ ژوئن قبل از کودتای نافرجام پریگوژین گرفته شده است، در حالی برخی دیگر می گویند یک ماه بعد در پایگاهی در اوسیپوویچی در بلاروس گرفته شده است.

رابرت آدامز ژنرال سابق آمریکایی می گوید که شک دارد که بار دیگر رئیس واگنر را در انظار عمومی ببیند و شاید او را به زندان بفرستند و یا وی را مخفی کنند.

او همچنین با ابراز تردید نسبت به زنده بودن رئیس واگنر گفت: او آینده ای ندارد.

دیدار پوتین و پریگوژین؛ واقعیت یا کذب؟

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین اعلام کرد که پوتین در ۲۹ ژوئن - تنها پنج روز پس از شورش - با پریگوژین گفتگوی محرمانه رو در رو داشته است. این ادعای عجیب نشان می دهد که به جای رفتن به بلاروس طبق قرارداد تبعید، از او در سالن های طلاکاری شده کرملین استقبال می شود!

در همین حال ولادیمیر پوتین در مصاحبه‌ای گفت که به شورشیان واگنر این فرصت را داده تا در روسیه به حیات سازمانی خود ادامه داده و خدمت کنند، اما پریگوژین نپذیرفته است. پوتین گفت: بسیاری از نظامیان واگنر هنگامی که من این را گفتم، سر تکان دادند، اما پریگوژین مخالفت کرد و گفت: نه. این پسرها با چنین تصمیمی موافقت نخواهند کرد.

همچنین به طرز عجیبی ادعا شده که پوتین به متحد سابق خود دستور بازگرداندن سر ولودیمیر زلنسکی را داده است!

اگر درست باشد، این نشان می‌دهد که پوتین پس از محکوم کردن پریگوژین به‌عنوان «خائن»، در خلوت یک چرخش تحقیرآمیز انجام داده است. با این حال هیچ تصویری از این دیدار منتشر نشده است.

حتی کارشناسان نسبت به برگزاری چنین دیداری نیز تردید دارند.

۰ نفر