۰ نفر

گزارش میدانی اقتصادآنلاین از بازار لوازم خانگی؛

سرویس و نگهداری کولرهای جدید سلولزی چگونه است؟ + لیست قیمت انواع کولر سلولزی

۲۳ تیر ۱۴۰۲، ۲۱:۰۱
کد خبر: 725981
سرویس و نگهداری کولرهای جدید سلولزی چگونه است؟ + لیست قیمت انواع کولر سلولزی

در این مطلب در مورد نگهداری از کولرهای سلولزی و لیست قیمت تعدادی از برندهای معروف این کالا پرداخته شده است.

اقتصاد آنلاین - فائزه امین پویا؛ کولر آبی سلولزی یکی از سیستم های پرکاربرد سرمایش در ساختمان های تجاری کوچک و مسکونی است که افراد  با توجه به فرا رسیدن فصل گرما،معمولا برای انتخاب برند مناسب و خرید آن به اطلاعات کافی نیاز دارند.در این مقاله سعی می کنیم نکات کوتاه و مفید برای خرید را در اختیار شما قرار دهیم.

کولر آبی سلولزی چیست ؟

کولر آبی سلولزی نسل جدید کولر های تبخیری به حساب می آید. کولر سلولزی دقیقا مانند کولر های آبی متداول پوشالی عمل می کند ، با این تفاوت که جنس پد های آن ها از سلولز است. در مناطق گرمسیر و نامرطوب ، کولر آبی سلولزی با استفاده از تبخیر آب در هوا یک خنک سازی طبیعی با مصرف انرژی کارامد مهیا می کند و همچنین یک رطوبت نسبی نیز ایجاد می نماید. کولر سلولزی با عبور جریان هوای اجباری از روی پد ها یا اصطلاحا پوشال های اشباع شده از آب ، باعث خنک شدن هوا و هدایت آن به محیط داخل می شود و در نهایت فضای مورد نظر خنک می گردد

اجزای اصلی دستگاه کولر آبی سلولزی به شرح زیر است:

بدنه و کف

موتور

پمپ آب

پد سلولزی

فن یا دمنده

کولرهای آبی عملکردی مکانیکی دارند، در واقع پمپ ، آب را روی پد ها اسپری می کند و هوا از روی پد های اشباع شده عبور می کند. با عبور هوا از روی پد ها، آب گرمای نهان تبخیر را از هوا می گیرد و باعث خنک شدن آن می شود. هوای خنک از طریق یک داکت ( کانال ) ساده به داخل محیط مورد نظر هدایت می شود. در صورت استفاده نکردن از بهترین پد ، بهترین عملکرد کولر آبی به دست نمی آید.

عملکرد پد سلولزی در کولر سلولزی

پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که ، در هوای با سرعت پایین ، کولر های آبی با پدهایی از جنس کاغذ کرافت و کاغذ چین خورده در خنک کردن هوا مؤثرتر عمل می کنند. این به این معنی است که کولر آبی حتی در حالت عملکردی با سرعت کند می تواند هوای مطبوع خنکی را در فصل گرما فراهم کند. از طرف دیگر پد هایی با جنس فیبر نارگیل ، در مقایسه با فیبر هایی از جنس اسپن ، آب کمتری مصرف می کنند ولی عملکرد مشابهی داشته است. قبل از استفاده از کولرهای آبی نیاز است تا اطلاعاتی در مورد جنس پد داشته باشیم

سرویس و نگهداری کولر آبی سلولزی

با نگهداری و تمیز کردن کولر سلولزی به طور منظم ، در هزینه و کار اضافی صرفه جویی می شود. کولرها به تمیزکاری عمده در هر فصل نیاز دارند ، کولر آبی سلولزی همچنین به نگهداری روتین در فصل سرما نیاز دارد به صورتی که هر ساله با شروع فصل سرما باید آب باقی مانده در کولر آبی سلولزی خالی شود و ناحیه های زنگ زده را ضدزنگ کاری کرد

هر چه کولر آبی مدت زمان بیشتری کار کند، نگهداری بیشتری نیاز دارد. در فصل گرما ، از آنجاییکه کولرهای سلولزی بیشتر اوقات مشغول کار کردن هستند ، پد ها یا پوشال ها ، فیلتر ها ، مخزن و پمپ آبی نیاز به رسیدگی ماهانه دارند.برخی از پد های سلولزی و سنتزی به کمک آب و صابون و یا اسید های ضعیف بنا بر دستورالعمل مشخص  تمیز می شوند. بعد از تمیز و یا عوض کردن پد ها ، فیلتر ها باید حتما تمیز شوند. همچنین باید دقت کرد که قبل از سرویس کردن کولر باید حتما الکتریسیته ی دستگاه قطع باشد.

طبق رصد اقتصادآنلاین از بازار لوازم خانگی، قیمت کولر آبی سلولزی انرژی مدل  EC۱۱۰۰ هوادهی از بغل باسرمایش ۱۱۰۰۰ مبلغ ۳۵,۴۰۰,۰۰۰ تومان است این در حالیست که قیمت کولر سلولزی آبسال با سرمایش ۱۳۰۰۰ مدل AC/AX۱۳۰۰۰ مبلغ ۱۸,۱۰۰,۰۰۰ تومان اعلام شده است.

 جهت اطلاع از جدیدترین قیمت لوازم خانگی و آگاهی از نرخ‌ها در بازار لوازم خانگی ایرانی و خارجی روزانه به سرویس "لوازم خانگی" در پایگاه خبری اقتصاد آنلاین مراجعه نمایید.

*اقتصاد آنلاین دخل و تصرفی در قیمت‌ها ندارد و قیمت‌های درج شده مربوط به سایت‌های فروش اینترنتی است.

قیمت انواع کولر سلولزی
برند مدل ظرفیت سرمایش قیمت / تومان
آبسال AC/AX۱۳۰۰۰ ۱۳۰۰۰ ۱۸,۳۰۰,۰۰۰
البرز  روبروزن ۱۸۰۰۰ ۲۷,۲۰۰,۰۰۰
انرژی VC۰۶۰۰ ۷۰۰۰ ۱۶,۷۹۰,۰۰۰
آبسال AC/CP۷۵R ۷۵۰۰ ۱۳,۷۰۰,۰۰۰
سپهرالکتریک SE۵۰۰ ۷۰۰۰ ۱۱,۲۵۰,۰۰۰
جهان افروز JAC-۷۵۰ ۱۲۰۰۰ ۱۱,۲۰۰,۰۰۰
ایران شرق ترموستاتیک IS ۸۰ ۸۰۰۰ ۱۱,۵۰۰,۰۰۰