۰ نفر

مرکز پژوهش‌های مجلس گزارش داد؛

رشد ۱۰درصدی شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی / فقط «کک و پالایش» افزایش تولید نداشت!

۱ تیر ۱۴۰۲، ۱۲:۳۸
کد خبر: 722899
رشد ۱۰درصدی شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی / فقط «کک و پالایش» افزایش تولید نداشت!

مرکز پژوهش های مجلس در گزارشی به بررسی بخش حقیقی اقتصاد ایران در حوره صنعت و معدن در اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ پرداخت.

به گزارش اقتصاد آنلاین؛ دفتر مطالعات اقتصادی این مرکز در گزارشی با عنوان «پایش بخش حقیقی اقتصاد ایران در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲بخش صنعت و معدن» اظهار داشت تحلیل روند رشد بخش صنعت از جنبه‌های مختلف، عاملی کلیدی در تحلیل‌های خُرد و کلان اقتصادی و یکی از ارکان تصمیم‌گیری در حوزه اقتصاد است. شاخص‌ تولید بخش صنعت به‌دلیل تأثیر نوسانات سطح فعالیت صنعت بر بخش‌های دیگر اقتصاد، به‌عنوان یک شاخص مهم اقتصادی کوتاه‌مدت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این گزارش در بررسی بخش تولید تصریح کرده طی اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، شاخص تولید شرکت‌های صنعتی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۰ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۲۱/۸ درصدی مواجه شده ‌است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل، از بین ۱۵ رشته‌فعالیت صنعتی بورسی ۱۰ رشته‌فعالیت افزایش در شاخص تولید و ۵ رشته‌فعالیت کاهش در شاخص تولید را تجربه کرده‌اند. رشته‌فعالیت‌های «خودرو و قطعات»، «تجهیزات برقی» و «دارو» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید و رشته‌فعالیت‌های «چوب و کاغذ» و « سایر کانی غیرفلزی » بیشترین سهم را در کاهش شاخص تولید داشته‌اند.

همچنین طی اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل، به‌جز رشته‌فعالیت «کک و پالایش» سایر رشته‌فعالیت‌ها افزایش در شاخص تولید داشته‌اند که رشته‌فعالیت‌های «کاشی و سرامیک»، «خودرو و قطعات» و «محصولات فلزی بجز ماشین‌الات و تجهیزات» بیشترین سهم را در افزایش شاخص تولید ثبت کرده‌اند. به طور کلی شاخص تولید شرکت‌های معدنی بورسی نسبت به ماه مشابه سال قبل با کاهش ۵/۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۱۶/۸ درصدی مواجه شده ‌است.

نتایج این گزارش در بخش فروش شرکت‌های صنعتی بورسی نشان می‌دهد طی اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲، شاخص فروش این شرکت‌ها نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۱۰/۷ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۴۴/۵ درصدی مواجه شده ‌است. در این ماه نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۰ رشته‌فعالیت افزایش در شاخص فروش و ۵ رشته‌فعالیت کاهش در شاخص فروش داشته‌اند.

همچنین رشته‌فعالیت‌های «خودرو و قطعات»، «تجهیزات برقی» و «کاشی و سرامیک» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش نسبت به ماه مشابه سال قبل و رشته‌فعالیت‌های «محصولات فلزی بجز ماشین‌الات و تجهیزات» و «کک و پالایش» بیشترین سهم را در کاهش شاخص فروش داشته‌اند. همچنین در این ماه نسبت به ماه قبل، به جز رشته‌فعالیت «کک و پالایش» سایر رشته‌فعالیت‌ها افزایش در شاخص فروش داشته‌اند که رشته‌فعالیت‌های «کاشی و سرامیک»، «خودرو و قطعات» و «تجهیزات برقی» بیشترین سهم را در افزایش شاخص فروش ثبت کرده‌اند. در مجموع شاخص فروش شرکت‌های معدنی بورسی هم نسبت به ماه مشابه سال قبل با افزایش ۴۶/۶ درصدی و نسبت به ماه قبل با افزایش ۳۹ درصدی مواجه شده ‌است. 

گزارش مرکز پژوهش‌ها نشان می‌دهد در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ نرخ رشد ماهیانه قیمت فعالیت‌های صنعتی بورسی رشد مثبت ۳/۱ درصدی را ثبت کرده است، همچنین رشد نقطه به نقطه با کاهش نسبت به ماه قبل، به ۲۰/۲ درصد رسیده است. گفتنی است میانگین سالیانه شاخص قیمت نیز در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ روند نزولی یک سال اخیر خود را ادامه داد و با ۳/۷ واحد درصد کاهش نسبت به ماه قبل، میزان ۳۸/۸ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.