۰ نفر

تأمین مالی از بازار بورس آسان تر از گذشته شد

۱۸ خرداد ۱۴۰۲، ۱۱:۱۵
کد خبر: 720542
تأمین مالی از بازار بورس آسان تر از گذشته شد

با حضور رییس سازمان بورس و سایر مدیران بازار سرمایه از «پذیره‌نویسی حق‌تقدم الکترونیک»، «مرکز افکارسنجی»، «سامانه جمع‌سپاری (مرکز آزمون)» و «صکوک پلاس» رونمایی شد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، در دومین روز از پانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی صنعت مالی، با حضور مجید عشقی رییس سازمان بورس، رونمایی از مرکز افکارسنجی بازار سرمایه متعلق به شرکت اطلاع‌رسانی و آموزش بورس با هدف جمع آوری و تحلیل اطلاعات در رابطه با موضوعاتی چون بازار سرمایه، مباحث اقتصادی و اجتماعی انجام شد.

رونمایی از پذیره‌نویسی حق‌تقدم الکترونیک

همچنین با حضور مجید عشقی رییس سازمان بورس، محمد باغستانی مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و سایر مدیران رونمایی از پذیره‌نویسی حق‌تقدم به صورت الکترونیک در غرفه سپرده‌گذاری مرکزی (سمات) برگزار شد و گزارشی از وضعیت کارکردهای این ابزار در هر سهم مورد بررسی قرار گرفت.

رونمایی از سامانه برگزاری آزمون شرکت اطلاع‌رسانی

علاوه بر این‌ها، از سامانه برگزاری آزمون شرکت اطلاع‌رسانی هم رونمایی شد. در این سامانه طراحی‌هایی به‌منظور افزایش کیفی آزمون‌های حرفه‌ای بازار سرمایه و رشد سواد مالی سهامداران انجام شده است و دسترسی برای عموم افراد مهیاست.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در بازدید از غرفه شرکت اطلاع رسانی بورس از بازی‌های طراحی شده جهت افزایش سواد مالی نیز بازدید کرد.

رونمایی از صکوک پلاس

همچنین مجید عشقی در دومین روز فاینکس ٢٠٢٣ از صکوک پلاس رونمایی کرد.

عشقی در این مراسم گفت: بنگاه‌های اقتصادی در انتشار اوراق و فرایندهای مربوط به تأمین مالی از بستر بازار سرمایه با چالش و ابهاماتی رو به رو هستند و به همین علت به سایر شیوه‌ها همچون شبکه بانکی رجوع می‌کنند.

وی افزود: از این رو همکاران ما در مدیریت دارایی مرکزی وب سایت مربوطه جهت تسهیل استفاده از اوراق‌ها و تأمین مالی راه‌اندازی کرده‌اند.

عشقی تاکید کرد: متقاضیان تأمین مالی از بازار سرمایه می‌توانند با مراجعه به وب‌سایت این شرکت به نشانی sukukplus.ir به راحتی اقدام به تأمین مالی از بازار سرمایه کنند.

صدور الکترونیکی گواهی تمکن مالی رونمایی شد

صدور الکترونیکی گواهی تمکن مالی با حضور رییس سازمان بورس رونمایی شد. مجید عشقی در مراسم رونمایی از صدور الکترونیکی گواهی تمکن مالی در بازار سرمایه که در حاشیه نمایشگاه صنعت مالی برگزار شد، گفت: یکی از دغدغه‌های سهام‌داران بحث دریافت خدمات الکترونیکی از سپرده گذاری بود، بر این اساس روز گذشته از حق تقدم الکترونیک رونمایی شد که باعث کوتاه شدن فرایند پذیره‌نویسی سهام می‌شود.

وی ادامه داد: امروز هم گواهی تمکن مالی رونمایی شد که مورد استفاده مراجع مختلف قرار می‌گیرد. سهام‌داران پیش از این فقط می‌توانستند دارایی که در بازر دارند را به فروش برسانند و سود دریافت کنند با اما با ابزارهایی که شرکت سپرده‌گذاری در اختیار سهامداران قرار داده است فرایند تمکن مالی که قبلا دستی بودی و فرایند پیچیده داشت الکترونیکی شده است.

رییس سازمان بورس افزود: این گواهی برای بانک‌ها، نهادها، موسسات اعتباری و دانشگاه‌ها و…مورد استفاه قرار می‌گیرد.

صندوق تضمین اصل بازار رونمایی شد

صندوق تضمین اصل بازار در حاشیه نمایشگاه صنعت مالی با حضور مدیرعامل فرابورس رونمایی شد.  محمد علی شیرازی، در این مراسم بر وجود صندوق‌های مختلف متناسب با سلایق مختلف تاکید کرد و گفت: بابد در بازار سرمایه متناسب با هر سلیقه مخصوصا درمورد میزان ریسک افراد ابزاری وجود داشته باشد.

بر این اساس، نماد این صندوق «گارانتی» بوده و پذیره نویسی آن از شنبه آغاز می‌شود.