نمودار تغییرات قیمت طلا (گرم ۱۸ عیار، ۲۴ عیار و مثقال) در هفته پایانی اردیبهشت ماه / ۳ پیش بینی بازار طلا در روزهای آینده

قیمت طلا معاملات هفته پایانی اردیبهشت ماه را با کاهش به پایان رساند.

به گزارش اقتصادآنلاین، قیمت هرگرم طلا ۱۸ عیار در بازار معاملات روز شنبه ۲ میلیون و ۵۸۲ هزار تومان بود اما ساعات پایانی پنجشنبه ۲ میلیون و ۵۰۴ هزارتومان شد. همچنین قیمت طلا ۲۴ عیار نیز ۳ میلیون و ۴۴۲هزارتومان اما در نهایت به ۳میلیون و ۳۳۸ هزارتومان رسید.

در سومین هفته اردیبهشت قیمت اونس جهانی طلا از ۲۰۱۰.۸ به ۱۹۷۷ دلار رسید.  همچنین اول هفته قیمت مثقال طلا در بازار تهران ۱۱ میلیون و ۱۸۵ هزارتومان اعلام شده بود که در آخرین ساعات معاملاتی روز گذشته به ۱۰ میلیون و ۸۵۰ هزارتومان رسید. 

قیمت طلا چقدر ارزان شد؟

قیمت طلا ۱۸ عیار در سومین هفته اردیبهشت ۷۸ هزارتومان ارزان شد. قیمت هر گرم طلا ۲۴عیار نیز ۱۰۴ هزارتومان ریزش داشت و قیمت مثقال طلا نیز ۳۳۵هزار تومان کاهش پیدا کرد.

نمودار تغییر قیمت طلا پایان اردیبهشت ماه

نمودار تغییرات قیمت طلا را در اولین و آخرین روز معاملات رسمی هفته سوم اردیبهشت (۲۳ الی ۲۸) می‌بینید.

*خط قرمز تغییر قیمت طلا ۱۸ عیار / خط سبز تغییر قیمت طلا ۲۴ عیار / خط آبی تغییر قیمت مثقال طلا

نمودار تغییرات قیمت طلا (گرم ۱۸ عیار، ۲۴ عیار و مثقال) در هفته پایانی اردیبهشت ماه / ۳ پیش بینی بازار طلا در روزهای آینده

دلیل کاهش قیمت طلا چیست؟

کارشناسان بازار طلا و سکه دلیل ریزش اندک قیمت طلا را آغاز دومین فروش سامانه یکپارچه خودرو، کاهش نرخ اونس جهانی طلا و ریزش قیمت دلار عنوان کردند. طبق گفته آنها سامانه یکپارچه علاوه بر آنکه تقاضا برای خرید طلا را کاهش داده باعث شده است شاهد این باشیم که طیف وسیعی از مردم برای فروش طلا و سکه خود به بازار سر بزنند. بنابراین درحال حاضر بیشتر نقدینگی مردم  به سمت بازار خودرو سوق داده شده است. تقویت نرخ دلار جهانی و افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا نیز قیمت جهانی طلا را فعلا کاهشی کرده است که در روند نزولی قیمت طلا در بازار تهران بی تاثیر نیست.

سه پیش بینی قیمت طلا در  روزهای آینده

نادر بذرافشان، رئیس اتحادیه طلا و جواهر استان تهران درباره پیش بینی قیمت طلا در روزهای آینده گفته است: از اواسط هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا آغاز شده است اما نوسانات بازار طلا در این مدت بین ۲ تا ۵ درصد بوده که طبیعی است و بخشی از آن به نوسانات بازار ارز، بخش دیگر بهنوسانات انس جهانی طلا و بخشی هم به وضعیت عرضه و تقاضا برمی‌گردد..

طبق گفته او به نظر می‌رسد قیمت‌ طلا تثبیت شده و دیگر کاهش یا افزایش خاصی را تجربه نخواهیم کرد. بنابراین اگر تصمیم به خرید طلا دارید بهتر است زودتر اقدام کنید.

محمد کشتی‌ آرای، نایب‌رئیس سابق اتحادیه طلا و جواهر تهران نیز ابلاغ دستورالعمل ثبت معاملات سکه، طلای آب شده و مصنوعات در سامانه تجارت را دلیل ریزش قیمت طلا دانسته است.

او  گفته است بنابراین به زودی دست افراد سوداگر از بازار کوتاه می‌ماند و معاملات سکه و طلا جایگاه واقعی خود را پیدا می‌کند. طبق نظر کشتی آرا درباره پیش بینی قیمت طلا به همین دلیل بازار ریزشی خواهد ماند. همچنین طبق گفته او کاهش نرخ ارز در بازار تهران نیز نمودار قیمت طلا را نزولی کرده است و یکی از دلایل دیگر کاهش تقاضا برای خرید طلا کاهش نمودار قیمت هفته گذشته بازار طلاست.

همچنین فعلان بازار طلا به ارتباط مستقیم نرخ دلار و طلا در بازار تهران اشاره می‌کنند و ریزش دلار از ۵۲ هزار به ۵۰ هزارتومان را مهم‌ترین دلیل کاهش قیمت طلا می‌دانند. طبق گفته آنها طلای جهانی فعلا شانسی برای صعود دوباره ندارد و عوامل داخلی نظر افزایش دوباره نرخ ارز در هفته‌های آینده می‌تواند روند بازار طلا را صعودی کند. همچنین طبق گفته آنها نرخ دلارتا زمان رخ داد مهمی همچون توافق برجام از کانال ۵۰ هزارتومانی خارج نخواهد شد و به نظر نمی‌رسد بازار ارز بیشتر از این بتواند بازار طلا را نزولی کند.