۰ نفر

کشف مقبره‌ زیرزمینی در مصر + عکس

۲۸ فروردین ۱۴۰۲، ۲۳:۲۳
کد خبر: 712020
کشف مقبره‌ زیرزمینی در مصر + عکس

کاوش جدید باستان‌شناسان در مصر به کشف مقبره زیرزمینی و چند عبادتگاه منجر شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، وزارت گردشگری و آثار باستانی مصر از کشف مجموعه مقبره زیرزمینی یک فرد عالی رتبه و چهار عبادتگاه در «سقاره» ‌ خبر داد.

به نقل از انشنت اوریجینز، این مقبره چشمگیر برای فردی به نام «Panehsy» ساخته شده بود که پیشکار معبد «آمون» ‌ بود و در حوالی ۱۲۵۰ سال پیش از میلاد و در دوران حکومت فرعون «رامسس دوم» ‌ زندگی می‌کرد.

ساختمان محل دفن این فرد شبیه به یک معبد ساده ساخته شده است. این ساختمان، ‌ یک ورودی، ‌ یک حیاط داخلی با ایوان ستون‌دار و دالانی را شامل می‌شود که به اتاقک‌های خاکسپاری زیرزمینی و چند عبادتگاه منتهی می‌شود. این مقبره در نزدیکی مقبره مشهور «مایا»، ‌ یکی از مقام‌های عالی‌رتبه دوران حکومت فرعون «توت‌عنخ‌آمون» ‌ کشف شده است.

باستان‌شناسان زمانی که وارد مقبره «Panehsy» شدند، نقش‌هایی را روی دیوارهای این بنا دیدند که این مرد را به همراه همسرش در مقابل میزی مملو از پیشکش‌ها به تصویر می‌کشد. در این مکان همچنین تصاویری از کاهنان و پیشکش‌های مذهبی کشف شد. همچنین وجود نقاشی کاهنی به نام «Piay» حین انجام اعمال خاکسپاری نشان می‌دهد که «Panehsy» دستیاری داشته که مسؤول خاکسپاری بوده است. با توجه به تصاویری که «Piay» را با پوست پلنگ روی شانه‌هایش و حین انجام مراسم خاکسپاری «Panehsy» نشان می‌دهد، می‌توان نتیجه گرفت که «Panehsy» فرزندی نداشته؛ چراکه در غیر این صورت پسر بزرگ او باید این مراسم را اجرا می‌کرد.

کشف مقبره‌ زیرزمینی در مصر

باستان‌شناسان علاوه‌بر این مقبره، چهار عبادتگاه کوچک در محوطه کشف کردند که روی دو مورد از آن‌ها تصاویر سالم از صحنه‌های مربوط به خاکسپاری وجود دارد. در یکی از این عبادتگاه‌ها تصویر حکاکی‌شدۀ نادری از مالک مقبره و خانواده او وجود دارد.

کشف مقبره‌ زیرزمینی در مصر

قابل‌توجه‌ترین این عبادتگاه‌ها برای فردی به نام «یویو» (Yoeyoe) ساخته شده است که در زمان حیات برای گنجینه فرعون ورقه طلا می‌ساخت. با این‌که اندازه این بنا فقط یک متر مربع است، ‌ اما کیفیت و جزئیات به کار رفته در طراحی‌های این مکان قابل توجه است.

باستان‌شناسان ایتالیایی و هلندی پس از مدتی وقفه به دلیل همه‌گیری کرونا، ‌ سال گذشته برای کاوش به محوطه‌ای باستانی در «سقاره» ‌ بازگشتند. کشف این مقبره یکی از چندین اکتشافات مهم و قابل‌توجهی است که اخیرا در «سقاره» ‌ صورت گرفته است.

به گفته «مصطفی وزیری»، دبیر شورای عالی آثار باستانی مصر، این یافته‌های جدید می‌تواند اطلاعاتی درباره تغییرات گورستان سقاره در دوران دودمان نوزدهم مصر ارائه دهد.