۰ نفر

چند ترفند برای افزایش عمر تلفن همراه

۲۱ اسفند ۱۴۰۱، ۱۵:۰۳
کد خبر: 706190
چند ترفند برای افزایش عمر تلفن همراه

ارتقای هر ساله گوشی به جدیدترین و بهترین مدل هوشمند عالی به نظر می‌رسد، اما این کار چندان ارزان نیست و شاید بهتر آن است یاد بگیریم چگونه گوشی خود را طولانی تر نگه داریم.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایسنا، گوشی های هوشمند پرطرفدار گزینه های خوب اما وسوسه انگیزی برای جایگزنی و ارتقاء هستند، اما همانگونه که می دانید هزینه زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت چون قیمت‌هایی از حداقل ۶۰۰ دلار تا بیش از ۱۰۰۰ دلار را شامل می شود. بنابراین با دانستن چند راهکار در درازمدت سبب افزایش صرفه جویی در هزینه‌ها می شود. برای استفاده از این نکات که حتی نیازی به داشتن دانش فنی نیست پیروی از همه آنها نسبتا راحت بوده می توان از همین امروز شروع به تغییر عادت هایتان کنید تا عمر تلفن همراه خود را افزایش دهید.

به‌روزرسانی برنامه‌ها

برای اینکه گوشی شما تا حد امکان سریع و بدون مشکل کار کند، بسیار مهم است که سیستم عامل و نرم افزارهایی که نصب شده را در زمان انتشار به روز کنید؛ انجام این کار به زمان زیادی نیاز ندارد اما مزایای آن می توان بسیار زیاد باشد که می توان به مواردی مانند از حل اشکال‌ها و حل مشکلات امنیتی گرفته تا تغییراتی که ویژگی‌های جدیدی را به ارمغان می‌آورد و عملکرد کلی را بهبود می‌بخشد تا دستگاه شما روان‌تر و سریع‌تر کار کند، اشاره کرد.

اندروید و آیفون هر دو به‌روزرسانی خودکار برنامه‌ها را ارائه می‌کنند که باید به‌طور پیش‌فرض فعال شوند. می‌توانید با باز کردن پلی‌استور، بیرون کشیدن منو از سمت چپ صفحه، ضربه زدن روی تنظیمات و از انتخاب گزینه ‌Auto-update apps، گوشی اندرویدی اطمینان حاصل کنید. اگر آیفون دارید، به تنظیمات و بخش اپ‌استور بروید و مطمئن شوید که گزینه App Updates در وضعیت On قرار دارد. با این حال، این ویژگی در حالت کم‌مصرف کار نخواهد کرد.

برای به‌روزرسانی‌های سیستم در تلفن ‌اندروید، می‌توانید با باز کردن برنامه تنظیمات و جست‌وجوی «به‌روزرسانی نرم‌افزار»، به‌روزرسانی‌ها را بررسی کنید؛ یا می‌توانید منتظر بمانید تا تلفنتان به شما هشدار دهد که به‌روزرسانی در حال تعلیق است و سپس دستورات را دنبال کنید. گوگل تقریباً اول هر ماه به‌روزرسانی‌های امنیتی اندروید را منتشر می‌کند، بنابراین بررسی در اواسط ماه برای اینکه ببینید آیا گوشی شما به‌روزرسانی دارد یا خیر، عادت بدی نیست.

همچنین دارندگان گوشی آیفون این امکان را دارند که به گوشی خود اجازه دهند به روزرسانی‌های جدید را به صورت خودکار نصب کنند؛ البته نگران نباشید، گوشی شما دقیقا پس از انتشار به‌روزرسانی‌ها، آنها را دانلود و نصب نمی‌کند، بلکه یک یا دو روز پس از اتمام به‌روزرسانی، آنها را دانلود ‌کرده و سپس فرآیند نصب را برای دفعه بعد که یک‌شبه شارژ می‌شود برنامه‌ریزی می‌کند. برای نصب به روزرسانی یا روشن کردن به روزرسانی‌های خودکار لازم است به بخش تنظیمات> عمومی> به‌روزرسانی نرم‌افزار بروید؛ اگر به‌روزرسانی در دسترس است، برای نصب آن دستورات را دنبال کنید اگر نه، بر روی به‌روزرسانی‌های خودکار ضربه بزنید تا آن را روشن یا خاموش کنید.

کمک به احیای گوشی با حذف برنامه‌ها

 تلفن‌ها فضای ذخیره‌سازی و حافظه محدودی دارند بنابراین به حداقل رساندن تعداد برنامه‌های استفاده نشده امر مهمی است. حذف مرتب برنامه‌هایی که از گوشی خود استفاده نمی‌کنید باعث صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی می‌شود، از اجرای برنامه‌ها در پس‌زمینه جلوگیری کرده و از منابع ارزشمند استفاده می‌کند و باعث می‌شود عمر تلفن شما دیرتر به پایان برسد.

بنابراین از کشوی برنامه یا صفحه اصلی خود عبور کنید و همه برنامه‌هایی را که در مقطعی به هر دلیلی نصب کرده‌اید، اما هرگز استفاده نکرده‌اید، حذف کنید. حذف برنامه‌ها در آیفون آسان است، فقط کافیست آن را برای مدتی نگه دارید تا برنامه انتخاب شود، آنگاه یک منوی کشویی از نماد برنامه خواهید دید، سپس فقط Remove App را انتخاب کنید، بعد از این اقدام این گزینه را خواهید داشت که برنامه را از تلفن خود حذف کرده یا فقط آن را از صفحه اصلی حذف کنید.

کاربران اندروید چند گزینه دیگر دارند اما می‌توانند رویکرد مشابهی را دنبال کنند: با فشار طولانی، «i» را که برای اطلاعات برنامه نشان داده می‌شود انتخاب و سپس Uninstall را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید یک ورودی تقویم ماهانه با عنوان "حذف برنامه‌های استفاده‌نشده" تنظیم کنید تا به شما یادآوری کند که این کار را به‌طور منظم انجام دهید.

کمک به افزایش عمر گوشی با قاب مناسب

برای یک متخصص تلفن، حتی باریک‌ترین قاب‌ها هم خیلی زیاد است، از طرفی اینکه ببینیم گوشی چگونه طراحی شده است، نسبت به وجود یک قاب پلاستیکی حجیم جذابیت بیشتری دارد. با این حال، انتخاب هوشمندانه این است که گوشی را در یک قاب محافظ بپوشانید تا از شکستن آن در صورت افتادن اجتناب‌ناپذیر جلوگیری کند. پرداخت هزینه تعمیرات پرهزینه صفحه نمایش یا مواجهه با یک صفحه شکسته، باعث می‌شود که رویای خرید یک گوشی جدید را در سر بپرورانید، یا حداقل از اینکه در وهله اول قابی برای آن نگرفته‌اید، ابراز تاسف کنید.

لازم نیست تمام تلاش خود را بکنید و گران‌ترین قاب را تهیه کنید، اما داشتن چیزی روی گوشی مطمئنا به افزایش عمر آن کمک می‌کند. ناگفته نماند، استفاده از قاب به این معنی است که گوشی شما در شرایط بکر باقی می‌ماند و احتمالاً زمانی که زمان ارتقاء می‌رسد، ارزش فروش مجدد بیشتری خواهد داشت.

تمیز نگه داشتند صفحه نمایش و پورت‌ها

استفاده از گوشی ای که پر از چربی و کثیف است، کاری نیست که هیچ یک از ما بخواهیم انجام دهیم؛ اما اگر تلفنی تمیز و براق باشد، همه ما نسبت به آن احساس خوبی خواهیم داشت به خصوص اگر به این معنی باشد که گرد و غبار مانع عملکرد آن نمی‌شود.  حتی اگر از کیس استفاده می‌کنید، بهتر است هر چند وقت یک‌بار چند دقیقه وقت بگذارید تا هرگونه پرز یا کثیفی در درگاه شارژ، قسمت میکروفون، مشبک بلندگو و جک هدفون را تمیز کنید.

از گرم شدن بیش از حد باتری گوشی اجتناب کنید

افسانه‌های متعددی در مورد باتری گوشی و سالم نگه داشتن آن وجود دارد. برای مثال، شارژ سریع به باتری صدمه نمی‌زند اما اینکه اجازه دهید تلفن شما به‌طور کامل تخلیه شود و به صفر برسد ممکن است آسیب‌زا باشد.

همچنین از قرار دادن دستگاه در شرایطی که ممکن است باتری بیش از حد گرم شود،  خودداری کنید.  به طور مثال از بیرون گذاشتن گوشی در زیر نور مستقیم خورشید اگر در یک روز گرم بیرون نشسته‌اید، خودداری کنید در آن صورت گوشی‌تان دوام بیشتری خواهد داشت. اگر گوشی بیش از حد داغ شود خود به خود خاموش می‌شود، اما این اتفاق به باتری فشار وارد می‌کند که می‌تواند طول عمر گوشی را کاهش دهد. از روزی که گوشی خود را از جعبه خارج می‌کنید، مراقبت از باتری گوشی خود را شروع کنید و زمانی که باتری شما هنوز یک یا دو سال بعد از خرید، همچنان شارژ نگه داشته باشد، نتیجه را خواهید دید.

تعویض باتری خراب به جای گوشی

حتی اگر همه کارها را طبق دستورالعمل انجام داده باشید، ممکن است همچنان با مشکل باتری مواجه شوید که به مرور زمان از شارژ شدن خودداری می‌کند، در این هنگام به جای تعویض کل گوشی، می‌توانید باتری را تعویض کنید. اغلب اوقات این تعمیر و نگهداری ساده و مقرون‌به‌صرفه می‌تواند چند ماه یا حتی چند سال دیگر به عمر عملکرد گوشی شما اضافه کند. اگر بیشتر تلفن‌ها مانند گذشته همچنان با باتری‌های قابل تعویض ساخته می‌شدند آسان‌تر بود اما در حال حاضر، بیشتر تلفن‌ها با باتری‌های تعبیه‌شده عرضه می‌شوند که بدون جدا کردن اجزای گوشی قابل تعویض نیستند.

تهیه منظم نسخه پشتیبان برای تلفن همراه

داشتن یک نسخه پشتیبان از اطلاعات گوشی شما هیچ کمکی به افزایش عمر گوشی نمی‌کند، اما به این معنی است که وقتی زمان خداحافظی با تلفن شما فرا می‌رسد، تمام مخاطبین، عکس‌ها، فیلم‌ها و تنظیمات سفارشی شما آماده جابه‌جایی هستند و دیگر مجبور نیستید دوباره از ابتدا شروع کنید.

کاربرانی که آیفون دارند، با باز کردن برنامه تنظیمات، بررسی کنند که پشتیبان‌گیری آی‌کلاود روشن باشد. سپس روی iCloud > iCloud Backup ضربه بزنند و مطمئن شوند که سوئیچ در موقعیت روشن است.  این فرآیند برای دارندگان اندروید بر اساس سازنده دستگاه متفاوت است، اما به طور کلی، می‌توانند تنظیمات را باز کنند و سپس به Google > Backup بروند. برخی از سازندگان دستگاه، مانند سامسونگ، خدمات پشتیبان‌گیری خود را علاوه بر خدمات گوگل ارائه می‌دهند؛  ساده‌ترین راه برای یافتن سرویس پشتیبان‌گیری خودکار ابری دستگاه این است که برنامه تنظیمات را باز کرده و از کادر جست‌وجو برای جست‌وجوی «پشتیبان‌گیری» استفاده کنند.