۰ نفر

موارد انحلال شرکت ها چیست؟

۱۵ اسفند ۱۴۰۱، ۱۲:۳۷
کد خبر: 705016
موارد انحلال شرکت ها چیست؟

شرکت‌هایی که ثبت و تأسیس آن‌ها به صورت قانونی انجام شده است، می‌توانند در هر زمانی براساس قوانین مربوط به دسته‌ای که در آن قرار می‌گیرند، منحل شوند. برای منحل کردن یک شرکت، مدت زمان تأسیس، میزان سرمایه و… شرط نیست و تنها با گذران مراحل قانونی انحلال شرکت صورت می‌پذیرد. با توجه به تنوع انواع و روش‌های ثبت شرکت، مراحل و قوانین خاصی برای انحلال هریک از این شرکت‌ها وجود دارد.

به طور کلی انحلال شرکت‌ها از ۳ طریق صورت می‌گیرد

۱.مراجعه به مسئولین قضایی با حکم دادگاه

۲.توسط مراجع مسئول در زمینه ثبت و انحلال و کلیه امور مربوط به شرکت‌ها

۳.از طریق صدور حکم ورشکستگی برای شرکت

عدم فعالیت شرکت در راستای اهداف تعیین شده، ورشکستگی شرکت، انقضای فعالیت شرکت و موارد دیگر اصلی‌ترین علل ممکن برای انحلال شرکت از جانب مقام قضایی هستند. تصمیم مجمع عمومی بر انحلال و وقوع یکی از شروط مندرج در اساسنامه مبنی بر انحلال نیز به عنوان انحلال اختیاری شرکت شناخته می‌شوند.

موارد انحلال شرکت سهامی خاص

 • طبق قانون تجارت ایران، شرکت‌های سهامی (عام و خاص) در موارد زیر منحل می‌شوند:
 • وقتی شرکت موضوعی را که برای آن تشکیل شده است انجام داده یا انجام آن غیر ممکن شده باشد.
 • در صورتی که شرکت برای مدتی معین تشکیل شده و آن مدت منقضی گردیده باشد، مگر اینکه این مدت پیش از انقضا تمدید شده باشد.
 • در صورت ورشکستگی (که تابع مقررات ورشکستگی خواهد بود.)
 • هر موقع که مجمع عمومی فوق‌العاده صاحبان سهام به هر علتی رای به انحلال شرکت بدهد.
 • در صورت صدور حکم قطعی دادگاه.

موارد انحلال شرکت با مسئولیت محدود

علاوه بر مواردی که پیش‌تر در مورد انحلال شرکت‌های سهامی ذکر شد، نظیر انجام شدن موضوع یا پایان مدت شرکت و یا ورشکستگی، شرکت‌های با مسئولیت محدود در موارد ذیل منحل می‌شوند:

 • در صورت تصمیم عده‌ای از شرکا که سهم‌الشرکه آنها بیش از نصف سرمایه شرکت باشد.
 • در صورتی که به واسطه ضررهای وارده، نصف سرمایه شرکت از بین رفته و یکی از شرکا تقاضای انحلال کرده و محکمه دلایل او را موجه دیده و سایر شرکا حاضر نباشند سهمی را که در صورت انحلال به او تعلق می‌گیرد پرداخته و او را از شرکت خارج کنند.
 • در مورد فوت یکی از شرکا، اگر به موجب اساسنامه پیش‌بینی شده باشد.

همچنین باید یادآوری کرد که تشکیل سرمایه احتیاطی در شرکت‌های با مسئولیت محدود نیز لازم‌الرعایه است. به این ترتیب که هر سال دست‌کم یک‌بیستم از‌ عایدات خالص شرکت برای تشکیل سرمایه احتیاطی در نظر گرفته شود و هنگامی که سرمایه احتیاطی به عشر سرمایه شرکت رسید، ادامه آن اختیاری خواهد بود.

موارد انحلال تعاونی‌ها

مطابق با قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران، شرکت‌های تعاونی در موارد زیر منحل می‌شوند:

 • تصمیم مجمع عمومی فوق‌العاده.
 • کاهش تعداد اعضا از حد نصاب مقرر در صورتی که حداکثر ظرف مدت سه ماه تعداد اعضا به نصاب مقرر نرسیده باشد.
 • انقضای مدت تعیین‌شده در اساسنامه، در صورتی که در اساسنامه مدت تعیین شده باشد و مجمع عمومی مدت را تمدید نکرده باشد.
 • توقف فعالیت بیش از یک سال بدون عذر موجه.
 • عدم رعایت قوانین و مقررات مربوط پس از سه بار اخطار کتبی در سال به وسیله وزارت تعاون بر طبق آیین‌نامه مربوطه.
 • ورشکستگی طبق قوانین مربوط به تعاونی‌ها.

موارد انحلال شرکت‌های مختلط

در قانون تجارت ایران، شرکت‌های مختلط به دو نوع سهامی و غیر سهامی تقسیم می‌شوند. شرایط عمومی انحلال شرکت‌های تجاری در مورد این نوع مجموعه‌ها نیز صدق می‌کند که مهم‌ترین آنها اتمام مدت و ماموریت و ورشکستگی است. علاوه بر این موارد، شرکت مختلط سهامی در موارد زیر منحل می‌شود:

 • بر حسب تصمیم مجمع عمومی در صورتی که در اساسنامه این حق برای مجمع مذکور تصریح شده باشد.
 • بر حسب تصمیم مجمع عمومی و رضایت شرکای ضامن.
 • در صورت فوت یا محجوریت یکی از شرکای ضامن مشروط بر اینکه انحلال شرکت در این موارد در اساسنامه تصریح شده باشد.

نکته بسیار مهمی که در مورد انحلال شرکت مختلط غیر سهامی وجود دارد این است که مرگ یا محجوریت یا ورشکستگی شریک یا شرکای با مسئولیت محدود موجب انحلال این نوع کمپانی نمی‌شود.

آیا انحلال شرکت به معنی پایان مسئولیت‌های حقوقی است؟ 

تا زمانی که تمام بدهی‌ها به طلبکاران پرداخت نشود و دارایی‌ها بین شرکا تقسیم نشود، مجموعه به حیات خود ادامه می‌دهد. فرایند ختم تصفیه به همین منظور در قانون پیش‌بینی شده است. در واقع، عمر شرکت با خارج شدن تمام دارایی‌ها از حالت مشاع و تصفیه اموال به پایان می‌رسد. 

این وظیفه سنگین طبق قانون بر عهده مدیر تصفیه گذاشته شده است. این فرد موظف است ظرف شش ماه مراحل انحلال شرکت با مسئولیت محدود را به انجام برساند. بعد از انحلال شرکت مدیران دیگر سمتی ندارند و به دلایل زیر فرد یا افرادی به عنوان مدیر تصفیه یا مدیران تصفیه انتخاب می‎شود که وظایف زیر را بر عهده دارند:

 • پیگیری کارهای ناتمام شرکت
 • پیگیری مطالبات و بدهکاری‌های شرکت
 • پیگیری اجناس موجود در انبار شرکت که باید به فروش برسند.
 • پیگیری دعاوی شرکت
 • پیگیری تقسیم دارایی‌های شرکت بین شرکاء یا سهامداران شرکت

شما می‌توانید تمام مراحل و اقدامات لازمی که برای انحلال شرکت گفته شد را از طریق سامانه ثبت و پیگیری انحلال شرکت‌ های آسان ثبت شما به راحتی و در سریع‌ترین زمان ممکن دنبال نمایید. با دنبال کردن راهنمای انحلال و سامانه ثبت شرکت آسان‌ثبت می‌توانید به راحتی این روند قانونی را به انجام برسانید. برای اقدام انحلال یک شرکت سهامی خاص فرصتی ۳ روزه مشخص شده است و در صورت اتمام این فرصت باید باز هم مراحل از اول پشت سر بگذارید.

به این موضوع هم توجه کنید که درخواست انحلال می‌تواند به دو صورت داده شود که همین موضوع به نوع انحلال هم بستگی خواهد داشت، مجمع عمومی فوق العاده و همچنین مرجع قضایی (دادگاه) قابلیت ارائه درخواست انحلال را دارند و این درخواست باید توسط سهامدارن امضاء شود.

ختم تصفیه یکی از مراحل پایانی انحلال شرکت‌ها

برای مثال می‌توان گفت نحوه ختم تصفیه در شرکت‌های با مسئولیت محدود و سهامی متفاوت است.

نحوه ختم تصفیه در شرکت‌های با مسئولیت محدود:

انتشار اعلامیه در زمینه دعوت از بستانکاران جهت اخذ مطالبات احتمالی که می‌بایست سه مرتبه در روزنام‌های کثیر الانتشار و همزمان در روزنامه رسمی که یک سال از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد.

ضمیمه نمودن آگهی‌های مذکور به همراه نامه‌ای از مدیر تصفیه با این مضمون که ختم تصفیه پس از رعایت مواد قانونی اعلام می‌شود.

نحوه ختم تصفیه در شرکت‌های سهامی خاص

دعوت از بستانکاران (جهت اخذ مطالبات احتمالی) سه مرتبه و هر مرتبه به فاصله یک ماه در روزنامه رسمی و روزنامه کثیر الانتشاری که اطلاعیه‌ها و آگهی‌های مربوط به شرکت در آن درج می‌گردد و لااقل 9 ماه از تاریخ انتشار اولین آگهی گذشته باشد.

نکته: پس از ختم تصفیه است که سهامداران یا شرکاء می‌توانند دارایی‌ها و سرمایه شرکت را بین خود تقسیم نمایند.

مالیات انحلال شرکت چگونه محاسبه می‌شود؟

بعد از منحل کردن شرکت و درج آگهی انحلال در روزنامه رسمی، مدیر تصفیه باید به سایت اداره دارایی مراجعه و اظهارنامه انحلال شرکت ( اظهارنامه ۱۱۴ و ۱۱۶ ) را تکمیل و تحویل اداره مالیات جهت تعیین تکلیف بدهی‌های مالیاتی شرکت، بدهد. میزان مالیات شرکت بعد از تحویل اظهارنامه و بررسی توسط کارشناس مربوطه مشخص میگردد و رقم قابل حدسی برای آن وجود ندارد.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد و توسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.