۰ نفر

رفتار تاثیر گذار با فرزندان در سن بلوغ / ۱۰ راهکار برای والدینی که گمراه شده اند

۳ بهمن ۱۴۰۱، ۲۲:۴۴
کد خبر: 696987
رفتار تاثیر گذار با فرزندان در سن بلوغ / ۱۰ راهکار برای والدینی که گمراه شده اند

نوجوانی و بلوغ دوره‌ای حساس در زندگی انسان است که رفتار صحیح والدین با فرزندان در این دوران نقش بسیار زیادی در شکل گیری هویت آن‌ها دارد.

در سن بلوغ چگونه با فرزندان برخورد کنیم؟

به گزارش اقتصاد آنلاین، والدین با رفتار و شیوه تربیتی خود تعیین کننده کیفیت روابط و عمق پیوند عاطفی میان خود و فرزندشان هستند. همچنین رفتار صحیح شما با نوجوان، تضمین کننده موفقیت تحصیلی و شادکامی او در سن بلوغ است؛ در مقابل عدم ارتباط مناسب با نوجوان با گرایش او به سمت مواد مخدر، شروع زودرس فعالیت‌های جنسی، درگیری و خشونت و حتی خودکشی ارتباط دارد. در این مقاله به بررسی تفصیلی رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ پرداخته‌ایم. 

رفتار صحیح والدین با فرزندان | نوجوانی و فراز و نشیب‌های دوران بلوغ

سنین بلوغ برای والدین و نوجوان با چالش‌های زیادی همراه است که به نگرانی زیاد در پدر و مادر‌ها منجر می‌شود. اگر نوجوانی در منزل دارید ممکن است متوجه تغییرات بارزی در روابط او با خودتان شده باشید. گذار از کودکی به دنیای بزرگسالی با استقلال خواهی بیشتر فرزندتان همراه است با این حال او هنوز هم به حمایت و عشق شما نیاز دارد.

فرزند شما در سن بلوغ تمایل بیشتری به مستقل شدن دارد بنابراین ممکن است کمتر برای صحبت کردن با شما زمان بگذارد یا بخواهد مرز مشخصی بین امور شخصی خود و شما ایجاد کند. اما او هنوز شما را دوست دارد و به و به والدین خود نیاز دارد. پس لازم است کماکان در زندگی او حضور مؤثر داشته باشید و از احوالات او با خبر شوید.

هویت یابی، انتخاب حرفه، مسائل جنسی و آشنایی با مواد مخدر و... از موضوعات بحرانی در این سن هستند که لازم است به آن‌ها توجه داشته باشید.

رفتار صحیح والدین با فرزندان در سن بلوغ چگونه باید باشد؟

سن بلوغ

در ادامه به نکات بسیار مفیدی اشاره می‌کنیم که به شما کمک می‌کند ارتباط مناسبی با فرزند نوجوان خود برقرار کنید و بتوانید به بهترین نحو از او حمایت کنید.

1- احترام گذاشتن به حق نوجوان برای داشتن نظراتی مخالف با والدین خود

نوجوانی دوره ای خاص و بحرانی در زندگی فرزندتان است که او به دیدگاه‌ها و نگرش‌های تازه ای در مورد مسائل دست می‌یابد. در این زمان او می‌خواهد بنا بر تصور خود جهان را دگرگون کند و علیه سنت‌ها و ایدئولوژی‌های رایج به پا خیزد. در این مرحله است که ممکن است بسیاری از والدین گیر بیفتند!

اعمال فشار بر نوجوان و برخورد خشن با او می‌تواند باعث دلخوری و ناراحتی شود که به افزایش فاصله او از شما منجر می‌شود. بنابراین سعی کنید به صحبت‌های او به دقت گوش دهید، نظریات او را به طور منطقی به چالش بکشانید تا بتوانید با مشخص کردن فرضیات اشتباه، او رادر جهت درکی دقیق‌تر و واقع بینانه از مسائل راهنمایی کنید.

2- رفتار صحیح والدین با فرزندان : برقراری روابط دوستانه با نوجوان

دوران بلوغ، مرحله سازنده‌ای ست که دیدگاه فرزندتان نسبت به آینده شکل می‌گیرد. سعی کنید مطابق روز با جریان فکری و علایق فرزندتان همراه شوید و با او در مورد موضوعات مورد علاقه اش مانند مد و فشن، اخبار مربوط به سلبریتی‌ها و افراد مشهور، اخبار فیلم و تکنولوژی مانند یک دوست صمیمی صحبت کنید و با علاقه به حرف هایش گوش کنید. از طریق عضویت در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس بوک با او در ارتباط باشید تا بتوانید از علایق و فعالیت‌های روزانه او آگاه شوید.

زمانی که رابطه دوستانه با فرزندتان برقرار می‌کنید می‌توانید تجربه‌ها و اطلاعات خود را در زمینه‌های مختلف با او در میان بگذارید و در مورد رفتارهای پرخطر جنسی، مصرف مواد مخدر و دوستان ناباب با صبر و حوصله با او به بحث و گفتگو بپردازید. سعی کنید همیشه از او حمایت کنید تا او بتواند به راحتی در مورد مسائل مختلف با شما مشورت کند.

3- رشد و تقویت تفکر خلاق در نوجوان

فضای لازم جهت رشد و تقویت رفتارهای اکتشافی را در فرزندتان فراهم کنید و سبک‌های شناختی فردی و نوآوری‌های خلاقانه او را تشویق کنید. ادامه این روند باعث می‌شود که در تمامی جنبه‌های زندگی مانند کار و تحصیل به شیوه تفکر سازنده و مثبت دست یابد.

4- نوجوان را در انتخاب شغل و حرفه راهنمایی کنید

سن بلوغ و نوجوانی زمانی ست که فرزندتان بیش از پیش در جستجوی یافتن حرفه ای مناسب برای خودش است. با این حال او از جزئیات مربوط به یک مسیر شغلی خاص اطلاعی ندرد. پس فرزندتان را تشویق کنید تا به تفصیل به بررسی هر حرفه بپردازد و بتواند به اهداف و علایق خود دست یابد. با او در مسیر انتخاب شغلی همراه باشید و مزایا و معایب هر حرفه ای را به دقت بررسی کنید. در نهایت به او آزادی در انتخاب دهید و او را در مسیر انتخاب شغلی اش تشویق و حمایت کنید.

5- نیازهای مالی فرزندتان را برآورده سازید

ارزیابی صحیحی از نیازهای مالی فرزندتان داشته باشید و سعی کنید تا حد امکان پاسخگوی نیازهای او باشید. با توجه به این که سن بلوغ دوره رشدی حساسی است؛ در صورتی که نیازهای مالی نوجوان به خوبی برطرف نشود ممکن است برای تامین مالی خود به روش‌های غیر اصولی و نادرست روی آورد. همچنین پول تو جیبی زیاد، عادت مصرف گرایی و خرج کردن اضافی را در اوتقویت می‌کند. بنابراین با توجه به توانایی مالی خود و میزان نیازهای واقع بینانه او، مبلغی را به طور ماهانه در نظر بگیرید.

6- رفتار صحیح والدین با فرزندان : تقویت عزت نفس در نوجوان

اعمال قوانین سخت گیرانه و انضباط بیش از حد، باعث می‌شود که فرزندتان در محیطی سرشار از ترس و حس عدم کنترل بر شرایط خود رشد یابد. مسلما چنین فردی عزت نفس کمی خواهد داشت و نمی‌تواند در موقعیت‌های گروهی به عنوان رهبر یا تصمیم گیرنده رفتار کند. لازم است که فرزندتان به شما احترام بگذارد ولی ترس از محیط خانواده عامل بازدارنده در رشد طبیعی او خواهد بود.

7- مشورت با متخصص و روانشناس

در صورتی که قادر به کنترل شرایط و بهبود روابط خود با فرزند نوجوان خود نیستید، بهترین گزینه مراجعه به یک روانشناس یا متخصص است. زمانی که مشکلات خود را برای متخصص عنوان می‌کنید، او با در نظر گرفتن تمامی جوانب و آموزش تکنیک‌های شیوه‌های ارتباط صحیح والدین با فرزند، کمک می‌کند تا بتوانید مشکلات خود در ارتباط با نوجوان را به شیوه ای سازگارانه مدیریت کنید. 

8- شناخت شخصیت نوجوان در سن بلوغ

زمانی که والدین با ویژگی‌های دوران نوجوانی و جوانی آشنا باشند، دیگر بسیاری از رفتار‌های ناخوشایند آنان را غیر طبیعی نمی‌پندارند و این امر سبب بروز عکس العمل در بین والدین و فرزندان نمی‌شود و به تیرگی روابط نوجوان با خانواده ختم نمی‌شوند. والدین باید دلیل رفتار نوجوانان را در این سن درک کنند همین امر کمک می‌کند که دیگر از بسیاری از رفتار‌های فرزندشان عصبانی نشوند و بتوانند کنترل شرایط را در دست داشته باشند.

9- استفاده از روش نادیده گرفتن برخی از مشکلات

از موثرترین روش‌های تربیتی می‌توان به روش تغافل اشاره داشت. روش تغافل یعنی مسائل و مشکلات نوجوانان را بزرگ نشان ندهید و در او وحشت ایجاد نکنید. او را دائما به خاطر اشتباهاتش بازخواست نکنید. والدین توجه داشته باشند نباید نوجوان را در حالت ترس و حراس نسبت به خود قرار دهند.

شاید گاهی لازم باشد تا از خطاهای نوجوانان چشم پوشی شود و به رویشان نیاوریم که همین امر سبب می‌شود تا حرمت‌ها در خانه و خانواده شکست نشود که سبب تحکیم بیشتر خانواده می‌شود. البته تشخیص این مورد باید با هوش و ذکاوت خودتان صورت گیرد.

10- اعتماد سازی

باید بتوانید حس اعتماد نوجوانان را نسبت به خودتان جلب کنید. اگر اعتماد میان نوجوان و والدین کمرنگ شود او برای حل مشکلاتش به سراغ دیگران می‌رود. از آنجایی افراد در سن نوجوانی بیشترین تاثیر پذیری و الگوبرداری را دارند مشورت گرفتن از دیگران و دوستان می‌تواند بسیار برای آنان خطرناک و مشکل ساز باشد.

نکات مهم در چگونگی رفتار صحیح والدین با فرزندان

_با توجه به مشغله‌های کاری دنیای امروزه والدین کمتر برای فرزندانشان وقت می‌گذارند و بسیاری از والدین فکر می‌کنند زمانی که کودک از یک سنی بزرگتر شد دیگر نیاز به توجه ندارد. برای فرزند خود در دوران بلوغ وقت بگذارید و ارتباط کلامی را با او حفظ کنید.

_در زمان برخورد با فرزندان در سن بلوغ نقش دستور دهنده نداشته باشید و از نصیحت زیاد بپرهیزید.

_خانه بایستی محل آرامش و امن و مستحکمی برای تمامی اعضای خانواده باشد. جر و بحث والدین با یکدیگر می‌تواند بسیار بر روی رفتار نوجوان و دوری گزینی وی از خانواده تاثیر گذار باشد.

_بهتر است به جای صحبت با نوجوانان در مورد ضعف‌ها و کاستی‌های او یا تحقیر و سرزنش و مقایسه کردن وی با بقیه نوجوانان بر روی نقاط قوت او دست بگذارید و سعی در از بین بردن ضعف‌هایش داشته باشید.