۰ نفر

اهمیت خانواده چه جایی مشخص می شود؟

۳ بهمن ۱۴۰۱، ۲۰:۳۶
کد خبر: 696887
اهمیت خانواده چه جایی مشخص می شود؟

شاید همه ما کم و بیش در درون خود به اهمیت خانواده در زندگی خود واقف باشیم اما این موضوعی است که کمتر کسی به آن توجه می‌کند. خانواده دقیقا چیست و چه معنایی دارد؟

اهمیت باورنکردنی خانواده که خیلی هامون نمیدونیم

به گزارش اقتصاد آنلاین، اهمیت خانواده در زندگی ما چیست و چرا داشتن یک خانواده، می‌تواند زندگی را بهتر و شیرین‌تر کند؟ اعضای یک خانواده در دشوارترین شرایط در کنار هم هستند و به هم یاری می‌رسانند، چون به هم عشق می‌ورزند. همین مساله می‌تواند اهمیت خانواده را در زندگی نشان دهد. در این مقاله از دیجی رو به تعریف خانواده خواهیم پرداخت و هفت دلیل قانع کننده برای اهمیت خانواده در زندگی بیان خواهیم کرد.

خانواده چیست؟

خانواده را می‌توان به اعضای نزدیک و دور که قرابت خونی و عاطفی با شما دارند تقسیم کرد. خویشاوندان نزدیک شامل همسر، پدر و مادر و خواهر و برادر است و خویشاوندان دور افرادی هستند به طور سببی یا نسبی با شما ارتباط دارند مثل خاله‌ها، عمه‌ها، دایی‌ها، عموها و همسر و فرزندان آن‌ها. طبق این تعریف، خانواده زیستی یا هسته‌ای از یک پدر و مادر و فرزندان آن‌ها تشکیل می‌شود و اعضای دیگری هم که با این افراد دارای نسبت باشند به عنوان خویشاوندان دور شناخته می‌شوند. اما یک خانواده می‌تواند قالب‌های دیگری هم داشته باشد و در این قالب‌ها هم اعضای خانواده با یکدیگر رابطه عاطفی و نزدیکی خواهند داشت مثل فرزندانی که نزد پدربزرگ و مادربزرگ‌های خود زندگی می‌کنند و یا خانواده‌هایی که تنها پدر یا مادر عهده دار مسئولیت زندگی است.

خانواده شاد

علاوه بر این بسیاری از افراد، دوستان خود را نیز به عنوان اعضای واقعی خانواده خود در نظر می‌گیرند و در زمان نیاز به آن‌ها پناه می‌برند. به طور کلی مفهوم خانواده مفهومی انعطاف پذیر است و لزومی به ارتباط خونی و ژنتیکی بین اعضای آن وجود ندارد به طور مثال کودکان بی سرپرستی که توسط خانواده‌ها به فرزندی پذیرفته می‌شوند جزئی از خانواده هستند و ارتباط عاطفی عمیق و واقعی بین آن‌ها و والدین برقرار می‌شود. کلمه Family به معنای خانواده از عبارت لاتین Familia گرفته شده است که به کل اعضای خانه اشاره می‌کند و نه فقط والدین و فرزندانی که در تعریف خانواده هسته‌ای مطرح می‌شود. با این اوصاف، خدمتکاران نیز جزئی از خانواده تلقی می‌شوند.

اما اهمیت خانواده در چیست؟ موقعیت‌های بسیاری در زندگی پیش می‌آید که شما آرزو می‌کنید ای کاش هیچ خانواده‌ای نداشتید و لزومی به تعهد و ارتباط با آن‌ها نبود. در این شرایط این سوال مطرح می‌شود که آیا داشتن خانواده واقعا مهم است؟ برای شروع باید بگوییم که خانواده‌ها اساسی‌ترین و مهم‌ترین نیازهای هر فرد را تامین می‌کنند مثل حمایت، عشق و احساس تعلق. اما دلایل دیگری هم برای اهمیت خانواده در زندگی وجود دارد که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

هفت دلیل برای اهمیت خانواده

1- حمایت و امنیت: 

خانواده مهم است چون انسان نمی‌تواند همیشه به تنهایی زندگی کند. ما به حمایت و عشق دیگران نیاز داریم و در مقابل نیز به آن‌ها عشق و حمایت هدیه می‌کنیم. اگر برای یک مصاحبه کاری آماده می‌شوید و یا اخیرا دچار یک بحران عاطفی و شکست عشقی شده‌اید هیچ چیزی مثل حمایت خانواده نمی‌تواند شما را در این شرایط سخت یاری کند چون اعضای خانواده تحت هر شرایطی به شما عشق می‌ورزند و بهترین‌ها را برای شما می‌خواهند. حس ترس و ناامنی در هر انسانی وجود دارد، همه ما دوست داریم که احساس امنیت و آرامش داشته باشیم و یک خانواده می‌تواند این حس امنیت را برای اعضای خود فراهم کند. این قدرت اعضای خانواده نیست که اهمیت دارد بلکه وقتی اعضا در کنار هم هستند و تحت هر شرایطی پشت هم می‌ایستند این احساس امنیت به وجود می‌آید.

2- عشق و درک متقابل:

 هر انسانی در کنار نیازهای اساسی و فیزیکی، نیازهای عاطفی هم دارد که برای سلامت روح و روان او بسیار ضروری هستند. همه به دنبال محبت، درک شدن، احساس تعلق و عشق هستند و اهمیت خانواده هم در همین جا مشخص می‌شود چون اعضای خانواده می‌توانند این نیازها را برای هم برطرف کنند، احساس عشق، شادی و در کنار هم بودن. اعضای خانواده، شناخت کاملی از شما دارند، عادات و رفتارهای شما را می‌شناسند و می‌دانند که در طول زندگی خود با چه چیزهایی روبرو بوده‌اید. البته رفتارهای خاص و منحصر به فرد شما هم می‌تواند موجبات سرگرمی دیگر اعضای خانواده را فراهم آورد!

3- حفاظت در مقابل تاثیرات بیرونی: 

تاثیر و فشار گروه همسالان برای نوجوانان و البته بزرگسالان، می‌تواند آسیب زا و حتی مخرب باشد. وقتی افراد شاهد رفتارهای غیراخلاقی و غیراجتماعی در گروه دوستان و همسالان خود هستند ارزش‌های خانوادگی آن‌ها به چالش کشیده می‌شود. در این شرایط اگر فردی قوه تشخیص درست و غلط را نداشته باشد به راحتی در دام این رفتارهای ضداجتماعی خواهد افتاد اما افرادی که در خانواده‌های سالم بزرگ می‌شوند و دارای این قدرت تشخیص هستند به ندرت از رفتارهای مخرب گروه‌های همسالان تاثیر می‌پذیرند.

4- مامن و محل آرامش:

 اگر یک خانه و خانواده داشته باشید بالاخره جایی برای بازگشت خواهید داشت. این به معنای آن است که شما هرگز در دنیا تنها راه نخواهید شد و هر اتفاقی هم که بیفتد و هر چقدر هم که از موطن خود دور شوید می‌دانید که جایی کسی منتظر شما است.

5- تربیت فرزندان: 

خانواده، نقش مهمی در رشد و تربیت فرزند بازی می‌کند. خانواده شما می‌توانند در بزرگ کردن فرزندان شما، به شما کمک کنند. اگر با اعضای خانواده خود ارتباط نزدیکی داشته باشید کار مراقبت و تربیت فرزندان نیز با کمک آن‌ها ساده‌تر خواهد شد و شما وقت بیشتری برای رسیدگی به زندگی شخصی و کاری خود خواهید داشت. در این شرایط شما به عنوان یک پدر و مادر، تنها نخواهید بود و افراد دیگری هم هستند که به کمک شما بیایند. پس اگر بیمار شوید یا برای مدتی مجبور به ترک خانه باشید می‌دانید که فرزندان شما در دست افرادی مطمئن و مهربان خواهند بود. پس بهتر است اهمیت خانواده و حفظ ارتباط با آن‌ها را دست کم نگیرید.

6- تصمیم گیری‌های درست و موفق: 

گفتیم که ارزش‌های خانوادگی تحت تاثیر تربیت خانواده و بزرگ شدن در یک محیط سالم به وجود می‌آیند و این ارزش‌ها در تصمیم گیری‌های زندگی شما نقش مهمی خواهند داشت. بنابراین در موقعیت‌های حساس و چالش برانگیز زندگی که بیشتر افراد احساس بی‌پناهی و ناتوانی می‌کنند شما کافی است به ارزش‌های خانوادگی خود تکیه کنید تا بتوانید بهترین و درست‌ترین تصمیم‌ها را بگیرید.

7- هویت و تعریف از خود: 

شما اولین گام‌های آموزش را در خانواده خود برمی‌دارید و اولین ارزش‌های اخلاقی و انسانی را در این محیط فرامی گیرید. خانواده شما، شخصیت و باورهای شما را می‌سازد و این شخصیت و باورها، هویت شما را برای سال‌های باقی مانده زندگی شما شکل خواهد داد. بیشتر افراد معتقدند پندهایی که از والدین و اعضای خانواده خود گرفته‌اند آن‌ها را به افراد بهتری تبدیل کرده است پس شما هم می‌توانید در کنار اعضای خانواده به انسان‌های بهتر و کامل‌تری تبدیل شوید.

نتیجه گیری

خانواده‌ها همان چیزی هستند که ما آن‌ها را می‌سازیم، اعضای یک خانواده می‌توانند فقط از طریق خونی به هم مرتبط باشند و یا می‌توانند به دوستانی نزدیک و صمیمی تبدیل شوند. از رشد و تعالی درونی گرفته تا حمایت مالی، خانواده ارزش و اهمیت زیادی برای انسان‌ها دارد و می‌تواند به شما در رسیدن به اهدافتان یاری کند. وقتی خانواده‌ای در کنار خود دارید هرگز احساس تنهایی نخواهید کرد و با اطمینان خاطر بیشتری می‌توانید به دنیای بیرون قدم بگذارید چون همیشه یک گروه دوست داشتنی از شما حمایت می‌کند و شما هر زمان که بخواهید می‌توانید از آن‌ها کمک بگیرید.