۰ نفر

آلودگی هوا چه خطری برای کلیه دارد؟

۱۴ آبان ۱۴۰۱، ۱۹:۲۳
کد خبر: 679060
آلودگی هوا چه خطری برای کلیه دارد؟

داده‌های اولیه یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا ممکن است خطر بیماری کلیوی را افزایش دهد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران، هر دو عامل ژنتیک و محیط در ایجاد بیماری مزمن کلیه (CKD) نقش دارند. این مطالعه جدید، تأثیر متقابل آلودگی هوا و عوامل ژنتیکی را بر ایجاد بیماری مزمن کلیه ارزیابی کرده است.

متخصصان در این مطالعه داده‌های ۳۵۰ هزار و ۹۹۴ شرکت کننده بدون بیماری مزمن کلیه را تجزیه و تحلیل کرده اند. داده‌ها نشان داد که قرار گرفتن در معرض غلظت‌های بالاتر از اجزای آلودگی هوا با خطرات بالاتر برای ابتلا به بیماری مزمن کلیه مرتبط بوده است.

در عین حال در مقایسه با افراد با خطر ژنتیکی بالا برای ابتلا به بیماری مزمن کلیه، افرادی که بیشتر در معرض آلودگی هوا بوده و خطر ژنتیکی کمتری داشتند، با خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری مزمن کلیه مواجه بودند.

آلودگی هوا چه تاثیری روی سلامتی دارد؟

به گزارش مدیکال نیوز تودی، نویسندگان این مطالعه اظهار کرده اند: قرار گرفتن طولانی مدت در معرض آلودگی هوا ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن کلیه را افزایش دهد، حتی در افرادی که خطر ژنتیکی پایینی برای ابتلا به این نوع بیماری را دارند.

پیش از این نیز داده‌های یک مطالعه دیگر نشان داد که آلودگی هوا منجر به نارسایی کلیه‌ها می‌شود.

همچنین کیفیت پایین هوا می‌تواند چشم ها، بینی و گلو را تحریک کند، باعث تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری‌های تنفسی شود و بر سیستم قلبی عروقی نیز تأثیر بگذارد.