۰ نفر

روتین روزانه افراد موفق و هر آنچه باید یاد بگیرید

۱۴ آبان ۱۴۰۱، ۲۳:۵۵
کد خبر: 678931
روتین روزانه افراد موفق و هر آنچه باید یاد بگیرید

افراد موفق می‌دانند که زمان تنها منبع محدود ما انسان‌ها در زندگیست، آنها زمان را غنیمت می شمرند و برای استفاده بهینه از زمان، از متدهای مدیریت زمان را استفاده می کنند

به گزارش اقتصاد آنلاین، این مقاله می خواهیم برای شما عادات روزانه افراد موفق و راه کارهای مدیریت زمان افراد موفق را شرح دهیم.

برنامه روزانه افراد موفق

افراد موفق به راحتی به موفقیت نرسیده اند و برای خود برنامه ریزی های دقیق و درستی داشته اند. اگر بتوانید از عادات روزانه افراد موفق الگو برداری کنید و برنامه روزانه خود را بچینید قطعا موفق خواهید شد. 

لیست کارهای روزانه افراد موفق

اگر می‌خواهید شما هم یک فرد نمونه و موفق شوید؛ باید برنامه روتین روزانه افراد موفق را دنبال کنید عادات خود را تغییر دهید. موارد زیر را بخوانید و سعی کنید از آن‌ها در زندگی خود استفاده کنید.

روتین روزانه افراد موفق

عادات صبحگاهی و روازنه افراد موفق بدانید

 لیست زیر تعدادی از عادات افراد موفق است:

۱. آن‌ها صبح زود از خواب بیدار می‌شوند.

اغلب افراد موفق دنیا صبح زود از خواب بیدار میشوند. در حقیقت این کار به آن ها کمک میکند بدون نگرانی برای تمام کارهای خود وقت داشته باشند. علاوه بر این کارآیی اکثر افراد در صبح ها بیشتر از شب است.

۲. زیاد مطالعه میکنند و کتاب میخوانند.

آن ها میدانند برای پیشرفت کردن نیاز به اطلاعات دارند. به همین خاطر سعی میکند همیشه مطالعه داشته باشند و اطلاعات تخصصی خود را بالا ببرند.

۳. درمورد حرفه خود اطلاعات کسب میکنند.

دنیای این روزها با سرعت زیادی در حال تغییر است. افراد موفق سعی میکنند با کسب اطلاعات به روز در مسیر پیشرفت قرار بگیرند و از دنیا عقب نمانند.

۴. هرروز ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، با تمرکز فکر میکنند.

یکی از مهمترین عادات روزانه افراد موفق، فکر کردن است. آن ها از اهمیت این موضوع با خبرند و برای فکر کردن به مشکلات و ارائه راه‌حل زمان میگذارند.

۵. آخر هرروز نتایج روز خود را مینویسند.

با این کار مطمئن میشوند که در مسیر موفقیت قرار دارند. نوشتن نتایج و خواندن جملات انگیزشی به انگیزه گرفتن و برنامه ریزی بهتر کمک میکند. و افراد موفق این موضوع را به خوبی میدانند.

۶. ورزش جزوی از هرروز آن‌هاست.

حفظ سلامت بدن از اولویت های این افراد است. به همین خاطر حتما هرروز زمانی را به ورزش کردن اختصاص میدهند. ورزش هم شادابی آن ها را افزایش میدهد؛ هم سلامت بدنشان را تضمین میکند.

۷. علاوه بر تمرینات بدنی، ذهن خود را هم تمرین میدهند.

پیشرفت کردن نیاز به یک ذهن خلاق و سالم دارد. افراد موفق برای تقویت خلاقیت خود تمرین های مختلفی میکنند. آن ها چالش های مختلف را یک فرصت برای افزایش کارایی مغز خود میبینند.

۸. با افراد الهام بخش و موفق ارتباط میگیرند.

حضور افراد موفق به هر کسی انگیزه و انرژی میدهد. این افراد میتوانند الهام بخش باشند و مسیر رسیدن به موفقیت را هموارتر کنند. به همین خاطر ارتباط با افراد الهام بخش جزوی از عادات روزانه افراد موفق محسوب میشود.

۹. به دنبال هدف‌های خود میروند.

افراد موفق، اهمیت هدف گذاری را میدانند. به همین دلیل تمام تلاش خود را برای رسیدن به هدف میکنند. آن ها میدانند این هدف ها هستند که آن ها را به موفقیت رسانده اند.

۱۰. به اندازه کافی میخوابند.

خواب و استراحت کافی از نیازهای طبیعی هر انسانی است. برای داشتن یک روز مفید، باید به اندازه‌ی کافی استراحت کرد. به همین خاطر افراد موفق همیشه به داشتن خواب مناسب توجه میکنند.

۱۱. فقط از یک طریق درآمد کسب نمیکنند 

قرار دادن کل سرمایه و انرژی روی یک بازار کار عاقلانه ای نیست. افراد موفق هیچوقت تمام سرمایه ی خود را روی یک بخش نمیگذارند و در چند بازار فعالیت میکنند.

۱۲. از عوامل حواس‌پرتی دوری میکنند.

سعی میکنند با دوری از عوامل حواس پرتی، مثل گوشی و تلویزیون، کارآیی خود را افزایش بدهند. آن ها میدانند با استفاده از چنین چیزهایی فقط وقت خود را تلف میکنند.

۱۳. فقط در صورت نیاز از وسایل الکترونیکی خود استفاده میکنند.

استفاده از وسایل الکترونیکی، باید محدودیت داشته باشد؛ وگرنه ممکن است تمام روز ما را صرف خودش کند.با توجه به این موضوع، افراد موفق استفاده از وسایل الکترونیکی را محدود به نیازشان میکنند.

۱۴. هیچوقت از اهداف خود دست نمیکشند.

هیچ فرد موفقی وسط راه کنار نمیکشد. او با روش های مختلف انگیزه خود را حفظ میکند و هیچ کاری را در میانه‌ی راه رها نمیکند.

۱۵. به خوبی به حرف‌های دیگران گوش میکنند.

خوب گوش دادن به حرف های دیگران یک هنر محسوب میشود. این هنر به تقویت روابط اجتماعی آن ها کمک میکند و باعث خلاقیت آن ها میشود.

۱۶. تلاش میکنند تا همیشه منظم باشند.

نظم تاثیر زیادی روی موفقیت و رسیدن به هدف افراد دارد. هر فرد موفقی سعی میکند در تمام زندگی خود منظم باشد تا سریع تر به چیزهایی که میخواهد برسد.

۱۷. به جزئیات توجه میکنند.

دقت به جزئیات باعث ایده پردازی های دقیق تر و حرفه ای تر میشود. به همین دلیل توجه به جزئیات بخشی از عادات روزانه افراد موفق است.

۱۸. بین زندگی شغلی و حرفه‌ای خود تعادل برقرار میکنند.

هر انسان موفقی در دنیا باید بتواند تعادل زندگی شخصی و کار خود را حفظ کند. هر کدام از این بخش ها اهمیت خاص خودشان را دارند و نباید نادیده گرفته شوند.

۱۹. همیشه برای هرروز صبح خود برنامه مشخص دارند.

داشتن یک روتین مشخص در صبح ها که تاثیر بالایی در کل روز دارد؛ بسیار مهم است. بیشتر افراد موفق دنیا علاوه بر این که صبح زود از خواب بیدار میشوند؛ برای ساعات ابتدایی روز خود برنامه مشخصی دارند. مثلا همیشه صبحانه میخورند؛ ورزش میکنند یا روزنامه میخوانند.

۲۰. روحیه شکرگزاری و سپاسگزاری را در خود تقویت میکنند.

داشتن روحیه شکرگزاری، باعث احساس خوشبختی است. افراد موفق همیشه از دیگران به خاطر کمک هایشان تشکر میکنند. شکرگزاری احساسات خوب را تقویت میکند و باعث افزایش شادی زندگی میشود.

۲۱. فعالیت‌های نامربوط به هدف خود را حذف میکنند.

افراد موفق، برنامه ریزهای خوبی هستند. آن ها میدانند نباید زمان خود را صرف کارهای نامربوط و کم اهمیت کنند و به راحتی تمام آن ها را حذف میکنند.

۲۲. روز خود را با لبخند و شادی آغاز میکنند.

حتما تا الان متوجه شده اید که شروع صبح چه تاثیری روی کل روز میگذارد. انجام کارهای پر انرژی در شروع صبح، اولین قدم برای داشتن یک روز فوق العاده است.

برای داشتن یک صبح پر انرژی می توانید به پادکست شروع یک صبح پرانرژرژی گوش دهید با کلیک بر روی عکس زیر می توانید به پادکست گوش دهید.

۲۳. تغذیه خوب و مقوی دارند.

تغذیه مناسب یک شرط اساسی برای داشتن زندگی سالم است. افراد موفق همیشه به تغذیه خود اهمیت میدهند و نمیگذارند تغذیه نامناسب سلامت بدنشان را به خطر بیاندازد.

۲۴. برنامه ریزی هفتگی افراد موفق

برنامه ریزی، یک اصل اساسی برای موفقیت است. افراد موفق همیشه از روزهای تعطیل خود برای برنامه ریزی استفاده میکنند. برای مثال یک ساعت از جمعه خود را صرف برنامه ریزی هفته آینده میکنند.

۲۵. هرروز پیاده‌روی میکنند.

پیاده‌روی روزانه فواید بسیار زیادی دارد و نوعی فعالیت ورزشی محسوب میشود. بیشتر افراد موفق، برای پیاده روی خود زمان مشخصی دارند و هیچوقت آن را نادیده نمیگیرند.

۲۶. سخت‌ترین کارهای خود را زودتر از بقیه کارها انجام میدهند.

یکی از بهترین روش های مدیریت زمان، انجام دادن سخت ترین کار هرروز قبل از بقیه ی کارهاست. همه افراد موفق به این اصل پایبندند و سخت ترین کار خود را اول از همه انجام میدهند.

۲۷. لیست تمام اهداف زندگی خود را مینویسند.

نوشتن تمام اهداف زندگی باعث ترسیم مسیر پیش روی زندگی میشود. اگر شما هم میخواهید این عادت را در خودتان ایجاد کنید یک کاغذ بردارید و تمام چیزهایی که از زندگی میخواهید را بنویسید.

۲۸. درآمد و سرمایه خود را مدیریت میکنند.

مدیریت مالی یکی از مهمترین عادات روزانه افراد موفق است. آن ها میدانند که باید پول خود را در کجا خرج کنند و در این رابطه از نظر متخصصان این حوزه هم کمک میگیرند.

۲۹. ولخرجی نمیکنند.

ولخرجی کردن میتواند تمام تلاش های طولانی مدت افراد را خراب کند. افراد موفق از این موضوع آگاهند و همیشه مدیریت پول و سرمایه خود را در دست دارند.

۳۰. برای خوشحالی خود به اندازه کافی هزینه میکنند.

آن ها میدانند زندگی فقط کار و پول درآوردن نیست. خوشحالی و شادی میتواند غذا خوردن در رستوران مورد علاقه یا بیرون رفتن با دوستان باشد.

۳۱. برای تقویت تمرکز و آرامش، مدیتیشن میکنند.

همانطور که گفتم سلامت روان اهمیت بسیار بالایی برای افراد موفق دارد. یکی از راه های افزایش تمرکز و آرامش ذهن، مدیتیشن کردن است.

۳۲. به طبیعت سر میزنند و از آن لذت میبرند.

طبیعت منبع الهام و آرامش است. افراد موفق از این موضوع آگاهند و سعی میکنند چند وقت یک بار به طبیعت سر بزنند و از زیبایی های آن استفاده کنند.

۳۳. به قول‌های خود وفادارند.

هیچ کس به فردی که به قول هایش وفادار نیست اعتماد ندارد. روابط اجتماعی و اعتماد بین فردی برای افراد موفق اهمیت بالایی دارد به همین دلیل حتما به قول های خود وفادار میمانند.

۳۴. روابط عاطفی قوی و متعهدانه‌ای دارند.

روابط عاطفی متعهدانه نشان دهنده ثبات شخصیت افراد است. افراد موفق همیشه به یک رابطه عاطفی متعهد میمانند و به وسیله آن رابطه رشد میکنند.

۳۵. بر روی یک کار تمرکز میکنند

انجام کارهای همزمان، کیفیت کارها را پایین می آورد. اگر میخواهید مدیریت زمان خوبی داشته باشید حتما از انجام کارهای همزمان با هم بپرهیزید.

۳۶. همیشه به دنبال راه‌حل‌های جدید برای مشکلات هستند.

ذهن خلاق همیشه دنبال راه حل های جدید است. هیچ فرد موفقی به راه حل های موجود اکتفا نمیکند و خودش راه های جدید را میسازد.

۳۷. به دنبال تجربیات جدید می‌گردند.

هیچکس با اکتفا کردن به راه‌های همیشگی به موفقیت نمیرسد. یکی از نقاط تمایز افراد موفق با دیگران در همین مورد است که افراد معمولی همیشه به دنبال تکرار کردن تجربیات دیگران هستند؛ اما افراد موفق به دنبال تجربیات جدید می‌گردند.

۳۸. چالش‌های مختلف زندگی را با آغوش باز می‌پذیرند.

افراد موفق میدانند چالش های زندگی، همان فرصت هایی هستند که آن ها در مسیر تغییر و موفقیت قرار میدهند. به همین خاطر این چالش ها را با آغوش باز میپذیرند و خودشان را در این چالش ها محک میزنند.

۳۹. توانایی‌های خود را تقویت میکند.

یکی از عادات روزانه افراد موفق در زندگی تقویت توانایی هایشان است. آن ها خودشان را میشناسند و به دنبال کشف استعداد خود هستند. آن ها هیچگاه از پیشرفت کردن دست بر نمیدارند و سعی میکنند در این راه روی توانایی های خود تمرکز کنند.

۴۰. به خودشان و توانایی‌هایشان باور دارند.

آنها راهکارهای افزایش اعتماد به نفس را دنبال می کنند و به توانایی های خود باور دارند. لازمه‌ی خوشبختی در زندگی داشتن اعتماد به خود است. تا زمانی که کسی این حس را در خود تقویت نکند؛ به موفقیت نخواهد رسید.

۴۱. استانداردهای سطح بالایی برای خود دارند.

با دست کم گرفتن خود هیچوقت پیشرفتی اتفاق نمیافتد. افراد موفق همیشه برای خود و کارهایشان استانداردهای بالایی دارند. این استانداردها هم بر اساس توانایی های آنان است؛ هم بهترین نسخه از چیزی که میتواند اتفاق بیافتد.

۴۲. مشکلات را به عنوان هدیه زندگی در نظر میگیرند.

همه انسان های دنیا مشکلاتی دارند. این نحوه ی برخورد با مشکلات است که بین افراد تفاوت ایجاد میکند. اگر از مشکلات بترسیم یا از آن ها فرار کنیم؛ هیچوقت موفق نمیشویم. به همین خاطر موفقترین افراد دنیا همیشه مشکلات یک هدیه در نظر میگیرند و سعی میکنند برای آن ها راه حل پیدا کنند.

۴۳. مثبت‌اندیش هستند.

مثبت اندیشی یک سبک زندگی مهم است. این نوع از تفکر میتواند نقش بزرگی در خوشبختی و موفقیت افراد داشته باشد. افراد موفق به وسیله مثبت اندیشی دنیا را زیبا میبینند و به راحتی از سختی های زندگی عبور میکنند.

۴۴. یک سری برنامه روزانه مشخص دارند.

داشتن برنامه مشخص روزانه ، نظم زندگی را افزایش میدهد. مثلا ورزش کردن یا مدیتیشن میتواند جزو برنامه های حذف نشدنی افراد موفق باشد. این برنامه های روزانه، سلامتی و نظم زندگی را از هر لحاظ افزایش میدهد.

۴۵. احساسات خود را به خوبی کنترل میکنند.

افراد موفق تعادل بین منطق و احساسات را رعایت میکنند و نمیگذارند هیچکدام از آن ها تمام تصمیمات زندگی را بگیرند. آن ها میتوانند احساسات خود را به خوبی کنترل کنند و بهترین راه حل را در برابر هیجانات خود ارائه میدهند.

۴۶. ارتباطات اجتماعی بسیار قوی‌ای دارند.

ارتباطات اجتماعی قوی رکن اصلی موفقیت بسیاری از افراد است. این ارتباطات به آن ها اجازه میدهد که اطلاعات زیادی به دست بیاورند و از حمایت خیلی از آن ها استفاده کنند.

۴۷. برای تنهایی خود ارزش قائلند.

یکی از عادات روزانه افراد موفق، لذت بردن از تنهایی است. آن ها همانطور که میتوانند از کنار دیگران بودن لذت ببریند؛ میتوانند زمان های تنهایی مفید و شادی داشته باشند.

۴۸. همیشه به دنبال یادگیری هستند.

هیچ فرد موفقی از یادگیری دست نمیکشد. این دنیا آنقدر بزرگ است که یاد گرفتن در آن پایانی ندارد. افراد موفق برای رشد و یادگیری خود زمان میگذارند. و برای این کار از کتاب خواندن یا دیدن فیلم های آموزشی استفاده میکنند.

۴۹. میدانند که پول همه چیز نیست.

درست است که پول نقش مهمی در زندگی دارد؛ اما تمام زندگی پول نیست. برای رسیدن به موفقیت واقعی باید به تمام زندگی توجه کرد. زندگی عاطفی و روابط انسانی هم همانند پول اهمیت دارند و باید به آن ها توجه کرد.

۵۰. تنبلی نمیکنند.

تنبلی کردن از بدترین خصیصه هایی است که جلوی موفقیت افراد را میگیرد. تنبلی اجازه نمیدهد کاری را شروع کنید و در آن موفق شوید. به همین دلیل است که افراد موفقی هیچوقت کارهای خود را به تعویق نمی اندازند و تنبلی نمیکنند. 

[ساختن روابط جدید برای تقویت روابط اجتماعی]

۵۱. به نظرات دیگران اهمیت میدهند.

افراد زیادی به اهمیت مشورت در کارها اشاره کرده اند. اهمیت دادن به نظرات دیگران و مشوت با آن ها از عادت های روزانه افراد موفق است. همیشه استفاده از نظرات چندیدن نفر نتیجه بهتری دارد. پس شما هم این ویژگی را در خود تقویت کنید و هیچ تصمیم مهمی را بدون مشورت نگیرید.

۵۲. افراد موفق انجام هیچ کاری را به تعویق نمی‌اندازند.

به تعویق انداختن کارها نه تنها فایده ای ندارد بلکه احتمال موفقیت شما را پایین می آورد. افراد موفق این موضوع را به خوبی میدانند و هیچوقت بین تصمیمگیری و عمل خود فاصله نمی اندازند. این کار به آن ها کمک میکند که همیشه در مسیر پیشرفت باشند.

۵۳. همیشه برای کارهای خود برنامه ریزی می‌کنند.

برنامه ریزی کلید طلایی موفقیت هر فردی است. با برنامه ریزی در رسیدن به هدف خود چند گام جلوتر هستید و مطمئنید که تمام تلاش خود را انجام داده اید. افراد موفق از انواع برنامه ریزی های بلند مدت و کوتاه مدت برای رسیدن به خواسته های زندگی خود استفاده میکنند.

۵۴. حتما زمانی را برای استراحت خود مشخص میکنند.

بدون داشتن استراحت، هر کسی بعد از مدتی از کار خود دست میکشد. استراحت کردن به معنای تنبلی نیست. با استراحت کردن ، انگیزه بیشتری برای ادامه دادن خواهید داشت. به همین خاطر است که افراد موفق بین فعالیت های خود یک برنامه استراحت قرار میدهند تا توانایی ذهن و بدن خود را بازیابی کنند.

۵۵. انگیزه خود را با خواندن داستان‌ها و جملات انگیزشی حفظ میکنند.

خواندن توصیه ها و جملات انگیزشی بزرگان به هر کسی انگیزه میدهد. افراد موفق این عادت را در خود تقویت میکنند؛ تا همیشه با انگیزه باقی یمانند. علاوه بر این میتوانند از زندگی و توصیه های دیگر افراد موفق دنیا استفاده کنند تا مسیر درستی را برای موفقیت در پیش بگیرند.

افراد موفق چگونه زمان را مدیریت می کنند؟

شما میتونید دوباره پول جمع کنید، دوستان جدید پیدا کنید، یک شرکت جدید تاسیس کنید یا شغل دیگری پیدا کنید؛ اما نمی توانید ساعت های امروز را برگردانید.دقایق وقتی بروند دیگر برنمیگردند تصور کنید اگر زمان را میشد خرید چه قدر از مشکلات ما رفع میشد؟ حالا که این شرایط برای ما نیست باید مثل آدم ها موفق قدر آن را بیشتر بدانیم و مهارت های برنامه ریزی و مدیریت زمان را یاد بگیریم.

تقسیم عادلانه زمان در بین انسان های دنیا

زمان تنها منبعی که بین همه انسان ها به صورت عادلانه تقسیم شده است

بعضی از افراد از همان ابتدای به دنیا آمدن پول بیشتری نسبت دیگران دارند

بعضی از افراد از زمان به دنیا آمدن یا دوران کودکی روابط مهمی با افراد تاثیرگذار دارند

بعضی افراد توانایی و اطلاعات درستی دریافت میکنند چون در محیط مناسب تری از دیگران قرار دارند.

اما همه ما در تمام روزهای زندگیمان ۲۴ ساعت داشته ایم و در ادامه هم همینطور خواهد بود. زمان تنها منبع عادلانه بین مردم دنیاست.

 چرا ما نتایج متفاوتی از این ۲۴ ساعت مشابه دریافت میکنیم؟

افراد موفق میدانند که زمان مهمترین منبعی است که ما در زندگی داریم. چون کم است؛ چون تجدید پذیر نیست و چون عادلانه تقسیم شده است.

همه به یک میزان از این منبع گرابها دارند و شما نمیتوانید یک بار دیگر بازی را از اول شروع کنید. تنها کاری که از شما بر می‌آید این است که کیفیت بازی را بالا ببرید!

ممکن است شما بارها تلاش کرده باشید که کارهای روزتان را با برنامه جلو ببرید و همه آن ها را تمام کنید. اما ناگهان ساعت را نگاه میکنید و میبینید زمان شما رو به اتمام است و کلی کار انجام نشده دارید. با خودتان فکر میکنید که چه اشتباهی کردید که به نتیجه خوبی نرسیدید. در این زمان ها صبر کنید و یک نفس عمیق بکشید!

موفق ترین مردم دنیا هم مثل شما این لحظات را تجربه کرده اند. آن ها انسان هایی متفاوت از ما نیستند. تنها تفاوت اینجاست که آن ها مهارت های مدیریت زمان را یاد گرفتند. آن ها هم روزی تلاش کردند که بفهمند از چه راهی میتوانند بهره بیشتری از دقایقشان ببرند و بعد از آن به سمت موفقیت قدم برداشتند.

یکی از موفق ترین افراد دنیا در زمینه مدیریت زمان، برایان تریسی است که زبان زد عام و خاص می باشد. اگر به دنبال کتاب مدیریت زمان برایان تریسی هستید ما خلاصه ای از نکات این کتاب گرانبها را برای شما عزیزان گرد آوری کرده ایم با کلیک بر روی دکمه زیر می توانید از این کتاب مفید بهره مند شوید.

روشهای مدیریت زمان افراد موفق دنیا

پس اگر شما هم آماده اید که از زمانتان بیشترین استفاده را ببرید؛ راه هایی که در ادامه میخوانید روش های برنامه ریزی و مدیریت زمان افراد موفق است.

۱. یک برنامه هرروزه برای صبح های خود بریزید

بعد از مطالعات بسیاری که روی برنامه های روزانه موفقترین افراد دنیا صورت گرفته است به یک نتیجه مشترک در همه آن ها رسیده اند : همه آن ها به مرحله ای از خودشناسی رسیده اند که برای صبح های خود برنامه مشخص دارند.

درست است که جزئیات این برنامه ها با هم متفاوت است اما اغلب آن ها صبح زود از خواب بیدار میشوند، ورزش میکنند، اخبار را چک میکنند، یک صبحانه سالم میخورند و بعد از آن سراغ سختترین کاری که در آن روز دارند میروند. این نوع برنامه ریزی برای مدیریت زمان کنکور بسیار مناسب است تا به نتیجه دلخواه برسیم و موفق شویم.

ریچارد برنسون یکی از کارآفرینان و سرمایه‌گذاران موفق دنیا در جایی نوشته است که : " داشتن یه برنامه مشخص برای شروع و پایان هرروز به من کمک میکنه روی کارهام متمرکزتر باشم و در روز به اهدافم برسم."

۲. از هدر رفتن زمان جلوگیری کنید

تونی رابینز در یکی کتاب های خود به خوانندگان توصیه کرده است که: “با زمان جوری رفتار کنید که از پول هایتان مراقبت میکنید؛ زمان منبع تمام شدنی است که باید ذخیره بشود. چطور؟ با جلوگیری از اتلاف وقت.”

تونی رابینز توصیه کرده است که زمان های هدر رفته را به زمان های مولد تبدیل کنیم. ما از تبدیل زمان های از دست رفته به زمان های هدفمند استفاده زیادی میبریم. مثلا اگر میخواهید کتابی را تمام کنید ولی وقت ندارید از زمانی که در مطب دکتر منتظر هستید استفاده کنید. یا میتوانید از روش های دیگر کتاب خواندن مثل گوش دادن به کتاب های صوتی در حین رانندگی استفاده کنید.

۳. مهمترین کار هرروز را مشخص کنید

در یک روز ممکن از تعداد زیادی کار برای انجام دادن وجود داشته باشد. اما شما باید کاری را انجام دهید که بیشتر ارزش داشته باشد. به این که چه کارهایی در زندگیتان ارزش بالایی دارند فکر کنید. آیا برای انجام آن ها زمان کافی اختصاص میدهید؟ این مرحله یکی از مهمترین مراحلی است که در مدیریت زمان افراد موفق دیده میشود.

وقتی  اولویت های زندگیتان را مشخص میکنید انجام بقیه اهداف کوچک به مرحله بعد موکول میشود. برخی از کارها باید از زندگی شما حذف شوند تا یاد بگیرید برای انجام ندادن بعضی از کارها تصمیم بگیرید. باید پذیرفت که گاهی نمیشود هر کاری را انجام داد و باید بین کارها انتخاب کرد.

۴. اهداف واضح تعیین کنید

این که اجازه بدهید کارها مشخص کنند چطور زمانتان میگذرد راحت ترین کار ممکن است اما نتیجه بخش ترین نیست. با این روش قبل از این که متوجه بشوید زمانتان تمام میشود و حس میکنید به هیچ کاری نرسیدید. اما افراد موفق برنامه روزانه شان را بر اساس اهدافی که دارند تعیین میکنند و به آن برنامه پایبند میمانند. از این ترفند خوب می توانید در آموزش مدیریت زمان نوجوانان استفاده کنید.

تصور کلی از کارهای روزانه

مدیریت زمان افراد موفق بر این اساس نیست که هر دقیقه برنامه خاص و مشخص خودش را داشته باشد اما آن ها در ابتدای هرروز یک تصویر کلی از کارهایی که میخواهند انجام دهند در ذهن دارند. این فعالیت ها در راستای اهدافی هستند که برای رسیدن به آن ها انجام یک سری کار نیاز است.

اهداف خود را بنویسید و در جایی قرار دهید که هرروز ببینید و تمام تلاشتان را بکنید که به اهداف برسید.

۵. از سر و صدا و حواس پرتی ها دوری کنید

حواس پرتی ها همیشه هستند. آن ها میتواند بهترین برنامه ها را هم خراب کنند. بعضی از این حواس پرتی ها جزئی هستند اما برای رفع برخی از آن ها حتما باید کاری کنید.

مدیریت زمان تسک های ناگهانی

شما باید بتوانید تفاوت بین فعالیت های مهم و غیر مهم را تشخیص دهید و مودبانه و با احترام غیر مهم ها را حذف کنید. به اتفاقات ناگهانی و مهمی که پیش می آیند به سرعت پاسخ بدهید و دوباره ادامه کاری که میکردید را انجام دهید. کلید اصلی موفقیت در مدیریت زمان تشخیص میزان اهمیت کارهایی است که به طور همزمان پیش می‌آیند.

اولین باری که به حذف حواس پرتی های محیط کارتان اقدام کنید متوجه تفاوت عمده ای در بازده کارتان خواهید شد. سعی کنید مواردی که شما را از اهدافتان دور میکنند بشناسید و از آن ها دوری کنید.

۶. هدف ها را به اجزای کوچیک‌تر تبدیل کنید

همانطور که گفتم نوشتن اهداف واضح برای رسیدن به موفقیت در مدیریت زمان یک امر مهم است. اما به یاد داشته باشد که اهداف با کارهایی که باید در روز انجام دهید تفاوت بزرگی دارند.

تعریف صحیح اهداف

معمولا اهداف چیزهایی هستند که برای دستیابی به آن ها نیاز است یک رشته فعالیت مرتبط به هم را انجام دهید. ممکن است انتخاب هدف شما نیازمند به زمان یک روزه یا حتی یک ساله باشد. به همین دلیل کارهایی که باید برای رسیدن به هدف انجام دهید را بنویسید و پس از آن مشخص کنید در هر روز باید چه کارهایی را انجام دهید.

نوشتن اهداف بزرگ که قابلیت اندازه گیری ندارند و مشخص نمیکنند که شما دقیقا چه کاری را باید انجام دهید بعد از مدتی شما را سردرگم خواهد کرد.

۷. چند کار را با هم انجام ندهید

بعضی از افراد فکر میکنند افراد موفق به این خاطر موفق هستند که چند کار را به طور همزمان انجام میدهند. اما برعکس این باور، آن ها یاد گرفته اند که انجام چند کار با هم، هدر دادن وقت است. 

براساس تحقیقات انجام شده انسان ها برای انجام همزمان چند کار طراحی نشده اند . بهتر است برای نتیجه بخش تر شدن همان یک کاری که انجام میدهید تلاش کنید و پس از اتمام آن به سراغ فعالیت بعدی بروید.

 طرز فکری که افراد موفق را موفق کرده

اگر از کاری که میکنید لذت ببرید نتیجه شما چندین برابر بهتر خواهد شد. پس سعی کنید بعد از اتمام هر کار یک نوع جایزه برای خودتان قرار دهید تا انگیزه شما برای اتمام هر فعالیت بیشتر شود. این تشویق کوچک میتواند خوردن یک شکلات باشد یا یک استراحت ده دقیقه ای بین کار.

به یاد داشته باشید که افراد موفق برای رسیدن به هدف موفقیت روزهای متوالی زیادی تلاش کرده اند. حالا نوبت شماست که از هدفتان دست برندارید و برای رسیدن به آن برنامه بریزید و از مهارت های مدیریت زمان افراد موفق استفاده کنید.