۰ نفر

مهر قرمز تمام شد؛

بورس فقط یک نیمه سبز بود / عقب‌ گرد شاخص کل ادامه دارد

۳۰ مهر ۱۴۰۱، ۱۲:۵۵
کد خبر: 675508
بورس فقط یک نیمه سبز بود / عقب‌ گرد شاخص کل ادامه دارد

در جریان معاملات روز شنبه هرچند شاخص کل و شاخص هم وزن در نیمه اول معاملات توانسته بودند روند صعودی را داشته باشند و ارزش معاملات خرد نیز امیدواری کننده بود اما با گذشتن از نیمه های بازار، دوباره بورس روند همیشگی خود را طی کرد. شاخص کل با افت بیش از یک هزار و ۲۰۰ واحدی همراه شد و ارزش معاملات هم حدود ۲هزار میلیارد تومان بود.

به گزارش سرویس بورس اقتصادآنلاین؛ بورس معاملات روز شنبه را در حالی آغاز کرد که شاخص کل و شاخص هم وزن در ابتدای معاملات توانستند با افزایش نسبتاً خوبی در مقایسه با روزهای گذشته همراه شوند. شاخص کل تا میانه‌های بازار تحت تاثیر معاملات پالایشی‌ها و به طور مشخص نمادهای شپنا و شتران، افزایش حدود ۲هزار واحدی را نیز ثبت کرد. با این وجود از میانه‌های بازار دوباره داستان تکراری این روزهای بورس تکرار شد و شاهد افزایش عرضه‌ها بودیم؛ به گونه‌ای که شاخص کل در نهایت با افت بیش از یک هزار و ۲۰۰واحدی به کار خود پایان داد. کگل با بیش از یک هزار واحد تاثیر منفی، نقش اول افت امروز شاخص کل را بر عهده داشت. در نقطه مقابل شتران با بیش از ۸۰۰ واحد و شپنا با بیش از ۶۵۰ واحد بیش‌ترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص کل داشتند.

شاخص هم وزن هم هرچند معاملات امروز را با صعود ۴۰۰ واحدی به پایان برد اما همانند شاخص کل از میانه‌های بازار شاهد عقب نشینی آن بودیم. شاخص هم وزن تا میانه‌های بازار افزایش حدود ۹۰۰ واحدی را تجربه کرده بود.

روند معاملات امروز دوباره نشان داد که مشکل بازار سهام نااطمینانی گسترده است که خود را در ارزش پایین معاملات خرد نشان می‌دهد. هرچند در یک ساعت ابتدایی بازار ارزش معاملات خرد به حدود ۶۸۵ میلیارد تومان رسیده بود که یکی از بالاترین اعداد ثبت شده طی دو هفته گذشته محسوب می شود اما در ادامه دوباره شاهد نزول ارزش معاملات خرد بودیم. ارزش معاملات خرد روز شنبه حدود ۲هزار میلیارد تومان بود.

حقیقی‌ها امروز حدود ۹۸ میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند تا همچنان خروج پول حقیقی ادامه داشته باشد.

در میان نمادهای معامله شده در بازار امروز، «قسینو» با ۳۰ میلیارد تومان بیش‌ترین ورود پول حقیقی را ثبت کردند؛ «شاوان» با ۱۷، «وبرق» با ۱۰، «حکشتی» با ۹ میلیارد تومان در رتبه‌های بعدی ورود پول حقیقی قرار داشتند. در نقطه مقابل «نوری» با ۲۱، «تمحرکه» با ۱۵ و «بپاس» با ۱۳.۵ میلیارد تومان شاهد بیش‌ترین خروج پول حقیقی را در بازار امروز ثبت کردند.

در میان صنایع نیز «بانک‌ها و موسسات اعتباری» با ۳۱،‌ «محصولات شیمیایی» با ۲۸ و «فلزات اساسی» با ۲۰ میلیارد تومان بیش‌ترین خروج پول حقیقی را ثبت کردند. «فرآورده‌های نفتی» با ۱۳، «قند و شکر» با ۵ و «محصولات کاغذی» با ۴ میلیارد تومان هم شاهد بیش‌ترین ورود پول حقیقی بود.