ظرفیت تولید نفت خام ایران تا پایان سال به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز می رسد

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران از ظرفیت‌سازی جهت دستیابی به توان تولید نفت خام به میزان ۴ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز خبر داد.

به گزارش اقتصاد آنلاین، براساس اعلام ملی نفت، هرمز قلاوند اظهار کرد: با توجه به ماهیت اصلی شرکت ملی نفت ایران در جهت تولید صیانتی از میادین نفت و گاز، هر ساله مدیریت‌های برنامه‌ریزی تلفیقی و نظارت بر تولید این مبادرت به تدوین برنامه تولید نفت و گاز به همراه فعالیت‌ها، ملزومات مورد نیاز و بودجه لازم جهت تحقق برنامه مذکور می‌کنند. سال جاری نیز این رویه با رویکرد افزایش ظرفیت تولید نفت خام به بیش از ۴ میلیون بشکه در روز انجام شده است. 

وی تصریح کرد: در این راستا جلسات فنی و کارشناسی پیش‌بینی بهره‌دهی چاه‌های شرکت‌های تابعه که به صورت ۶ماهه برگزار می‌شد، در دولت سیزدهم با رویکردی جدید برگزار شد. در گذشته اولویت بر نگهداشت تولید در محدوده تولید فعلی بود، اما در دولت جدید علاوه بر اهمیت بخشیدن به چالش‌ها و نیازمندی‌های نگهداشت تولید، افزایش تولید و ثبت رکوردهای جدید در اولویت بالاتری قرار گرفت. 

قلاوند ادامه داد: در جلسات کارشناسی برگزار شده، تعداد چاه‌های توسعه‌ای، تعمیری و ترمیمی موردنیاز جهت نیل به هدف تبیین شده، به همراه تعداد دکل‌های حفاری، لوله مغزی سیار، دستگاه‌های فرآورش سیار (MOT و MOS)، پروژه‌ها و نیازمندی‌های تحت الارضی و سطح الارضی اعم از تعداد پمپ‌های درون چاهی، سیستم‌های فرازآوری مصنوعی با گاز، انواع تجهیزات درون چاهی و سرچاهی و همچنین احداث خطوط لوله جریانی، واحدهای بهره‌برداری و نمک‌زدایی به‌ویژه واحدهای زود نصب شونده (Skid Mounted) موردنیاز و همچنین نیازمندی‌های واحدهای میان دست همانند ایستگاه‌های تقویت فشار گاز، کارخانه‌های گاز و گاز مایع مورد بحث و بررسی دقیق کارشناسی قرار گرفت و برنامه فنی و عملیاتی شرکت‌های تابعه جهت نهایی‌سازی و تصویب خواهی به شرکت ملی نفت ایران ارسال شد.

این مقام مسوول گفت: در راستای عمل به دستور اکید مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، جهت فراهم شدن ملزومات و شرایط دستیابی به تولید ۴ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز، جلسات متعدد فنی، کارشناسی و مدیریتی بین مدیریت‌های نظارت بر تولید و برنامه‌ریزی تلفیقی شرکت ملی نفت ایران با مدیریت‌های مختلف شرکت‌های تابعه برگزار شد و ضمن بررسی دقیق‌تر برنامه‌های ارائه شده، جنبه‌های مالی نیز مورد بحث و بررسی قرار گرفته و برنامه‌ای عملیاتی، منطبق بر شرایط روز کشور تبیین شد که آماده تصویب در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران است.

قلاوند ادامه داد: با عنایت به حمایت مستمر و همه جانبه مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از شرکت‌های تابعه به جهت تصویب و تامین نیازمندی‌های این شرکت‌ها در راستای تحقق برنامه تولید نفت خام به میزان ۴ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز، جلسه‌ای مدیریتی با حضور خجسته مهر و مدیران عامل، تولید و فنی شرکت‌های تابعه و مدیریت‌های نظارت بر تولید و برنامه‌ریزی تلفیقی برگزار شد و تمامی ملزومات فنی و مالی جهت دستیابی به این مهم، مورد بررسی قرار گرفت.

مدیر نظارت بر تولید نفت و گاز شرکت ملی نفت ایران تصریح کرد: در پایان این نشست برنامه‌ای مشخص جهت تامین ملزومات مذکور تا پایان سال جاری تدوین شد؛ لذا با مساعدت‌های مدیرعامل شرکت ملی نفت و ارائه دستورات لازم به شرکت‌های تابعه و مدیریت‌های پشتیبان در شرکت ملی نفت ایران، ظرفیت تولید نفت خام تا پایان سال جاری به ۴ میلیون و ۳۸ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

وی بیان کرد: مهم‌ترین موارد جهت دستیابی به این ظرفیت تولید، تامین دکل و لوله مغزی سیار به همراه تجهیزات و کالای موردنیاز جهت حفاری چاه‌های جدید، تعمیر و ترمیم چاه‌های موجود در کلیه میادین خشکی و دریا، تعمیر و اصلاح یا تعویض پوشش خطوط لوله انتقال، تعمیرات اساسی واحدهای بهره‌برداری، نمک‌زدایی، تقویت فشار، گاز و گاز مایع و به‌ویژه تعمیر و یا تعویض توربوکمپرسورهای موجود جهت جلوگیری از گازسوزی و مخاطرات زیست محیطی، به‌کارگیری Skid Mounted (بهره‌برداری، نمک‌زدایی، فشارافزایی) موردنیاز و اقدامات متنوع دیگر است که تا پایان سال جاری انجام می‌شود و به حول و قوه الهی ظرفیت‌سازی لازم صورت خواهد گرفت. 

۰ نفر