۰ نفر

طالبان: برای اجرای معاهده هیرمند جلساتی با مقامات ایرانی برگزار شده است

۱۲ مرداد ۱۴۰۱، ۱۴:۴۰
کد خبر: 658321
طالبان: برای اجرای معاهده هیرمند جلساتی با مقامات ایرانی برگزار شده است

معاون وزیر آب و انرژی دولت موقت طالبان گفت: برای اجرای بهتر معاهده هیرمند دو جلسه با مقامات ایرانی برگزار شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، «مجیب الرحمن عمر» معاون وزیر انرژی دولت موقت طالبان امروز چهارشنبه (12 مرداد ماه) در خصوص عملکرد وزارتخانه تحت امر خود طی یکسال گذشته در برنامه پاسخ به مردم حضور یافت.

وی در این نشست گفت: « کارهای نیمه تمام سد کجکی در هلمند، سد کمال خان در نیمروز و سد شاه وعروس در کابل دوباره آغاز شده است.»

این مقام طالبان بهره‌برداری از فاز دوم سد کجکی را دستاورد بزرگ خواند و افزود: مراحل مطالعه 10 صد در پکتیا آغاز شده و کار یک سد نیز در توری زابل در حال انجام است.

معاون وزیر انرژی طالبان همچنین درباره حقابه ایران گفت: برای اجرای بهتر توافقنامه معاهده هیرمند دو جلسه با مقامات ایرانی برگزار شده است.

به گفته او، یکی از این نشست‌ها در نیمروز و دیگرش در ایران برگزار شده است.

پیش از این سخنگوی وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان اعلام کرد که براساس توافقنامه میان دو کشور حقابه ایران پرداخت خواهد شد.

«اخترمحمد نصرت» در این باره گفته بود: «مطابق با توافق‌نامۀ ۱۳۵۱ در حالت عادی ایران ۲۲ مترمکعب در یک ثانیه حقابه دارد و ما 4 مترمکعب نیز به دلیل حسن همجواری به این کشور پرداخت می‌کنیم و اگر خشکسالی باشد، به همان اندازه آب کمتری به سمت ایران جاری می‌شود.»

سخنگوی وزارت انرژی و آب دولت موقت طالبان تاکید کرد که چگونگی پرداخت آب در سال‌های غیرنرمال نیز در توافقنامه میان دو کشور ذکر شده است.

رئیس جمهور ایران اخیرا در جلسه هیأت وزیران، وزرای امورخارجه و نیرو را مامور پیگیری حق‌آبه ایران از رود هیرمند کرد و گفت: دولت مردمی در پیگیری حقوق ملت به هیچ عنوان کوتاه نخواهد آمد.

به دنبال این دستور حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران با امیرخان متقی سرپرست وزارت خارجه افغانستان تلفنی گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه با اشاره به بارندگی‌های اخیر و جاری شدن آب در رودخانه هیرمند، ابراز امیدواری کرده بود که موانع مصنوعی جهت رسیدن آب‌ به جمهوری اسلامی ایران و تامین حق‌آبه ایران وجود نداشته باشد.