۰ نفر

در گفتگو با اقتصاد آنلاین مطرح شد؛

شاخص کل، سطح مقاومتی را از دست داد؟ / ریسک های بورس؛ برجام، بازارهای جهانی و حالا وزارت صمت!

۱۸ تیر ۱۴۰۱، ۱۵:۴۲
کد خبر: 651891
شاخص کل، سطح مقاومتی را از دست داد؟ / ریسک های بورس؛ برجام، بازارهای جهانی و حالا وزارت صمت!

معاملات امروز بازار سرمایه تحت تاثیر تعطیلی روز یکشنبه (١٩ تیرماه) بود و شاخص کل پس از افت چهار هزار واحدی، در ارتفاع یک میلیون و ۴٩٨هزار واحدی قرار گرفت. به دنبال این موضوع، شاهد معاملاتی کم‌رمق در بازار سرمایه بودیم و شاخص کل، کانال یک میلیون و ۵٠٠هزار واحدی را از دست داد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ مجتبی دیبا، کارشناس بازار سرمایه، در گفت‌وگو با اقتصادآنلاین به بررسی روند معاملات بازار پرداخت و گفت: در حال حاضر، برخی از نگرانی‌ها و ابهامات کلی بر بازار سرمایه حاکم است. برای مثال، کامودیتی‌ها در دنیا (به غیر از نفت) قادر به حفظ سطوح حمایتی خود نیستند و در حال ریزش هستند که این موضوع برای بازار سرمایه‌ای که بخش عمده آن را شرکت‌های کامودیتی محور تشکیل می‌دهند، خبر خوبی نیست.

وی افزود: از سوی دیگر، سایه برجام همچنان بر بازار حکمرانی می‌کند و نبود چشم‌انداز از آینده، بازار سرمایه را دچار ابهام و عدم تصمیم‌گیری کرده است.

این کارشناس بازار سرمایه تصریح کرد: نکته مهم دیگر که در روزهای اخیر بسیار خبرساز شده، سیطره بیشتر وزارت صمت بر روی بورس کالای ایران است که بارقه‌های امید برای آزادسازی قیمت‌ها در بورس کالا را کم‌رنگ می‌کند. البته نگرش کلی دولتمردان نسبت به ایجاد سیاست‌های انقباضی و عدم گردش سرعت پول در جامعه که ریتم حرکتی پول را کند کرده است نیز، اثرگذاری منفی بر بازار سرمایه دارد و بورس را در یک خلاء تصمیم‌گیری فرو می‌برد.

دیبا اظهار داشت: از دیدگاه تکنیکال، عدد یک میلیون و ۴٨٠هزار واحد برای شاخص کل مهم است و محدوده یک میلیون و ۴٨٠هزار واحد تا یک میلیون و ۵٠٠هزار واحد، همچنان فضا را حمایتی نگه می‌دارد.

وی خاطرنشان کرد: ارزش معاملات پایین این روزهای بازار سرمایه و میانگین سرانه خرید در روزهای اخیر که با کاهش همراه بوده است، به طور معمول و با ارجاع به دیگر تجربه‌های بازار، اگر مدتی تداوم یابد و تخلیه فروشندگان صورت گیرد، روزهای بهتری را می‌توان برای بورس تصور کرد.

وی گفت: به صورت کلی، امکان رشد همچنان برای صنایعی مانند صنایع غذایی، قطعات‌سازی، دارویی‌ها و... قابل تصور بوده و پیشینه تاریخی بازار نیز، گویای این موضوع است.