۰ نفر

پادشاه اردن: از تشکیل ناتو خاورمیانه حمایت می کنیم / حضور روس ها در سوریه باعث ثبات است

۴ تیر ۱۴۰۱، ۱۴:۰۳
کد خبر: 647634
پادشاه اردن: از تشکیل ناتو خاورمیانه حمایت می کنیم / حضور روس ها در سوریه باعث ثبات است

پادشاه اردن از تشکیل ائتلاف نظامی در خاورمیانه شبیه "ناتو" حمایت کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از عصر ایران، عبدالله دوم پادشاه اردن در مصاحبه با شبکه سی ان بی سی گفت که کشورش از تشکیل ائتلاف نظامی در خاورمیانه مشابه ناتو حمایت می کند و این اتفاق می تواند از طریق رایزنی با کشورهایی که این تفکر را دارند انجام شود.

او جزئیات بیشتری درباره این ائتلاف نظامی، اعضا و اهداف آن مطرح کرد.

قرار است متن کامل این مصاحبه به زودی منتشر شد اما هم اکنون تنها بخش هایی از آن پخش شده است. 

ناتو نام پیمان نظامی و دفاع جمعی با حضور 30 کشور در اروپا و آمریکای شمالی است. امریکا، کانادا، انگلیس، آلمان و فرانسه از مهمترین اعضای ناتو هستند.

وی افزود اردن به صورت فعال با ناتو کار می کند و خود را شریک این پیمان می داند.

پادشاه اردن درباره ایجاد ائتلاف نظامی شبیه ناتو در خاورمیانه ادامه داد: نگاه این ائتلاف باید کاملا شفاف و نقش آن هم باید کامل مشخص شده باشد واگر نه برای همه به تجربه شکست خورده تبدیل می شود.

او درباره حضور نظامی روسیه در سوریه هم گفت: " اردن به این حضور روس ها به عنوان یک عنصر مثبت نگاه می کند زیرا باعث ثبات است. با این حال از زمان آغاز درگیری در اوکراین، حجم حضور روسیه در سوریه کم شده است. در نتیجه با مشکلات زیادی با گروه های شبه نظامی {...} در مرز روبه رو شدیم که از جمله می توان به قاچاق مواد مخدر، قاچاق سلاح اشاره کنی. گروه تروریست (داعش) هم دوباره ظاهر شد. پس روسیه کجای سوریه است؟"

این برای نخستین بار است که ایجاد ائتلافی در منطقه شبیه به ناتو مطرح می شود.

 سخنان پادشاه اردن تنها یک روز بعد از سفر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی به امان منتشر می شود. ولیعهد سعودی در سفر منطقه ای به مصر، اردن و ترکیه سفر کرد. در هفته های اخیر روابط سعودی - ترکیه بهبود یافته است. 

پیش از این نشست های چند جانبه میان سران منطقه از جمله نشست سران مصر، اردن و بحرین و نشست  سران امارات، اسرائیل، مصر و اردن اشاره کرد.

در آینده نزدیک هم قرار است در سفر جو بایدن رئیس جمهور امریکا به عربستان سعودی، او در نشست مشترکی با حضور سران 6 کشور جنوب خلیج فارس به علاوه سران عراق، مصر و اردن شرکت کند.

پیش از این وزیر دفاع اسرائیل از ایجاد ائتلاف نظامی دفاع هوایی میان اسرائیل و برخی کشورهای عربی منطقه  به رهبری امریکا خبر داده بود. به گفته او کار این ائتلاف، مقابله با حملات پهپادی و موشکی ایران است.

وی گفته بود در قالب این ائتلاف، رادارهای اسرائیل در بحرین و امارات در خلیج فارس مستقر شده اند.

وزیر دفاع اسرائیل مدعی شده بود با استفاده از این شبکه راداری، اسرائیل با یک پهپاد ایرانی در عراق مقابله شده است.

او تاکید کرده بود این ائتلاف نظامی به مرحله اجرا رسیده است.

به گفته منابع آگاه، در سفر جو بایدن رئیس جمهور امریکا به منطقه قرار است درباره این ائتلاف نیز گفتگو شود.

پادشاه اردن افزود کشورهای خاورمیانه برای مقابله با چالش های ناشی از جنگ در اوکراین، کار با یکدیگر را شروع کرده اند. او گفت: باهم دیدار می کنیم و می گوییم که چگونه می توانیم به یکدیگر کمک کنیم.