۰ نفر

احتمال تصویب قانون جدید درباره مهریه ۱۴۰۱

۴ خرداد ۱۴۰۱، ۱۹:۱۳
کد خبر: 638623
احتمال تصویب قانون جدید درباره مهریه ۱۴۰۱

در نظر گرفتن حق ثبت برای مهریه‌های سنگین، یکی از جدیدترین اصلاحات صورت گرفته در طرح "اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه" است. اگر آخرین تغییرات اعمال شده توسط کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس بر روی این طرح در صحن علنی مجلس به تصویب برسد و نهایتا این طرح تبدیل به قانون جدید مهریه شود، هر چه میزان مهریه بیشتر باشد، مبلغ دریافتی از زن و مرد برای ثبت مهریه نیز بیشتر خواهد شد.

اقتصادآنلاین - عاطفه حسینی؛ در روزهای گذشته بخشی از اظهارات ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی درخصوص گرفتن «حق ثبت» برای مهریه‌ با هدف جلوگیری از ثبت مهریه‌های سنگین واکنش‌های گسترده‌ای را به دنبال داشته است.

به گفته این نماینده مجلس، براساس این مصوبه کمیسیون قضایی برای مهریه‌های تا سقف ۱۴ سکه حق ثبتی در نظر گرفته نشده و از مهریه‌های بین ۱۴ تا ۱۰۰ سکه، چهار دهم درصد قیمت سکه‌ها به عنوان حق ثبت در نظر گرفته شده است. مهریه‌های بین ۱۰۰ تا ۲۰۰ سکه مشمول پرداخت ۲ درصد حق ثبت می‌شوند و مهریه‌های ۲۰۰ سکه به بالا مشمول پرداخت ۱۵درصد حق ثبت می‌شوند و زوج‌ها باید ۱۵درصد قیمت سکه‌ها را به عنوان حق ثبت پرداخت کنند.

همچنین حق ثبت مهریه از هر دو طرف، یعنی زن و مرد به میزان ۵۰ درصد اخذ می‌شود و وجه حاصل از آن به صندوقی به نام صندوق تهیه جهیزیه برای افراد نیازمند که در بودجه سالانه برای آن ردیف اعتباری در نظر گرفته می‌شود، واریز خواهد شد.

این اظهارات در حالی است که اگر قیمت هر سکه را حدودا ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در نظر بگیریم، برای مثال زن و شوهر برای تعیین ۱۱۰ سکه مهریه باید ۳۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان پرداخت کنند و سهم هر کدام از عروس و داماد برای پرداخت این حق ثبت حدود ۱۶ میلیون تومان است.

"حبس زدایی" از بدهکاران مهریه و "تسهیل طلاق عسر و حرجی زنان در صورت بخشش تمام مهریه" از دیگر تغییرات اساسی در طرح "اصلاح قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی و مهریه" است که همواره موافقان و مخالفان بسیاری داشته است.