۰ نفر

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی توضیح داد؛

برای دریافت سود سهام عدالت چه باید کرد؟

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱، ۱۰:۲۸
کد خبر: 635621
برای دریافت سود سهام عدالت چه باید کرد؟

معاون عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، تکمیل اطلاعات بانکی تا پایان اردیبهشت ماه را، شرط اصلی دریافت سود سهام عدالت اعلام کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین؛ بنابر اعلام علی مهدوی پارسا، معاون عملیات شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، آن دسته از سهامداران عدالت که اطلاعات آنان کامل نیست، باید اطلاعات بانکی (شماره شبای معتبر) خود را ظرف یک هفته آینده یعنی تا روز ۳۰ اردیبهشت ماه و از طریق مراجعه به سامانه سجام تکمیل کنند. شماره شبای نامعتبر، حساب بانکی مسدود، راکد، مشترک (دو امضاء)، ارزی و بلندمدت، مهم‌ترین دلایلی است که باعث شد تا سود سهامداران به حساب آن‌ها واریز نشود.

سود سهام عدالت افراد حقیقی، اسفندماه سال ‌گذشته پرداخت شد و از آن زمان تاکنون، حدود ۱۰۰‌هزار نفر از سهامداران حقیقی که پیش از این در سامانه سجام ثبت ‌نام نکرده و شماره حساب خود را اعلام نکرده بودند، در سایت سجام اقدام به ثبت‌نام کردند که سود سهام عدالت این افراد نیز در پایان ‌ماه جاری واریز خواهد شد.

بر اساس آخرین آمار شرکت سپرده گذاری مرکزی، بیش از ۲ میلیون سهامدار عدالت به دلیل نداشتن شماره شبای معتبر بانکی، سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ خود را دریافت نکرده‌اند. همچنین بیش از ۱۵۰هزار سهامدار، از ابتدای سال جاری با ثبت‌نام و احراز هویت در سامانه سجام، مشکل شماره شبای بانکی معتبر خود را برطرف کرده‌اند که سود سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ این سهامداران تا پایان اردیبهشت به حساب آنها واریز خواهد شد.

لازم به ذکر است که سود سهام عدالت مشمولانی که به تازگی در سامانه سجام ثبت‌نام کرده‌اند، اما سود خود را دریافت نکرده‌اند، در پایان ماه ثبت‌نام واریز خواهد شد.

سهام عدالت چه زمانی قابل معامله خواهد شد؟

به گفته حسن فرج‌زاده، عضو هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، روش قبلی فروش سهام عدالت باعث شد که مدل‌های مدیریت این سهام تغییر کند و در حال حاضر، آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت توسط کارگروهی که بدین منظور تشکیل شده، در دست بررسی قرار دارد.

بنابر اعلام وی، پس از اصلاح آیین‌نامه اجرایی سهام عدالت، مجامع عمومی شرکت‌های استانی سهام عدالت برگزار می‌شود و پس از آن، شورای عالی بورس تصمیم می‌گیرد که زمان معاملاتی شدن سهام عدالت چه وقتی باشد.

۶ اردیبهشت ماه سال جاری بود که مجید عشقی، رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار در مورد فروش سهام عدالت گفت: نحوه فروش سهام عدالت در سال ۱۳۹۹ با ایرادات جدی مواجه بود. اکنون در شورای عالی بورس و کارگروهی که به ‌عنوان زیرمجموعه این شورا  فعال است، در حال بررسی شیوه فروش سهام عدالت هستیم تا آن را به مرحله نهایی برسانیم. طبق فرمایشات رهبر معظم انقلاب در ابلاغیه سهام عدالت، اصل بر این است تا مردم از سهام عدالت خود به‌عنوان دارایی آینده دار نگهداری کنند.