۰ نفر

اصول اولیه بازار رمزارزها؛

باید و نباید های NFT

۲۲ فروردین ۱۴۰۱، ۱۳:۲۱
کد خبر: 627185
باید و نباید های NFT

در دنیای به سرعت رو به رشد رمز ارزها، NFT ها به عنوان وثیقه معرفی می‌شوند و به عنوان استانداردهای جدیدی برای پرداخت‌های حق امتیاز و صدور مجوز، در حال توسعه هستند. همچنین سایر تکنیک‌های مالی فراتر از ایجاد و خرید اولیه NFT ها در حال ظهور هستند. این مقاله به عنوان آغازگری برای افراد نا آشنا و یک نقشه‌ راه برای مسائل بالقوه‌ای است که به ویژه کارآفرینان و وکلای دادگستری ممکن است، نیاز به درک آن داشته باشند، زیرا NFT ها به عنوان بخشی از اقتصاد دیجیتال، به رشد خود ادامه می‌دهند.

اقتصاد آنلاین – حسین قطبی؛ محبوبیت توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) در اوایل سال 2021 به شدت افزایش یافت. با وجود اینکه، از سال 2012 بلاک‌چین‌های مختلفی به وجود آمده‌اند. اما به نظر می‌رسد، امروزه همه در مورد این دارایی‌های دیجیتال غیر قابل تعویض صحبت می‌کنند. علی رغم فراوانی ارجاعات به آن‌ها در سرفصل‌ها و اصطلاحات حوزه رمزنگاری، بسیاری از مردم هنوز در مورد اینکه NFT دقیقا چیست، چگونه خرید و فروش می‌شود، حقوق مالکیت معنوی قابل اجرا و انواع دیگر نگرانی‌های بنیانگذار و سرمایه گذار، به اندازه کافی اطلاعات ندارند. از این رو در این مقاله قصد داریم به مفاهیم پیرامون این موضوعات بپردازیم.

2

NFT چیست؟

NFT ها توکن‌های رمزنگاری هستند که در یک دفتر کل بلاک‌چین غیرمتمرکز مدیریت می‌شوند و به گونه‌ای کدگذاری شده‌اند که شناسه‌های منحصر به فردی داشته باشند، به طوری که قابل تکرار نیستند. برخلاف دارایی‌های قابل تعویض که یکسان هستند و می‎توان آن‌ها را جایگزین یکدیگر کرد (مانند بیت‌کوین)، هیچ دو توکن غیرقابل تعویض یکسان نیستند. به طور خلاصه، NFTها رسیدهای دیجیتالی هستند که نشان دهنده وجود یک چیز منحصر به فرد هستند، اما خود آن چیز نیستند.

تقریباً هر چیزی را می‌توان توکنیزه کرد، بنابراین NFT ها در صنایع مختلفی از جمله هنر، مد، ورزش و بازی‌های الکترونیکی کاربردی شده‌اند. یک NFT ها می‌توانند هر چیزی، از یک مترسک چوبی گرفته تا یک کار هنری عالی را نشان دهند، حتی خانه‌های حراج ساتبی و کریستیز وارد بازار فروش NFT شده‌اند.

3

هنگامی که یک NFT ایجاد یا ضرب می‌شود، در واقع در یک بلاک‌چین کدگذاری می‌شود و نمی‌توان آن را تغییر داد. صاحب NFT می‌تواند آن را برای همیشه در کیف پول رمزنگاری خود نگه دارد یا مالکیت آن را به شخص دیگری منتقل کند، همچنین این انتقال نیز به طور تغییرناپذیر در بلاک‌چین ثبت می‌شود. از آنجایی که NFTها در یک بازار نسبتاً جدید، سفته بازی و عمدتاً غیرقابل تنظیم وجود دارند، سرمایه‌گذاران باید برای ریسک‌های بالا و زیان‌های احتمالی همراه با چنین نوآوری آماده باشند.

ارزش گذاریNFT ها

برخی از کارشناسان معتقدند، ارزش یک NFT به مواردی از جمله؛ کاربرد آن (نحوه استفاده از آن، مانند دارایی‌های بازی یا بلیط)، تاریخچه مالکیت آن (ایجاد شده یا متعلق به یک شخص با نفوذ باشد)، ارزش آتی آن (به دلیل کمبود آن) و سفته بازی یا حق بیمه نقدینگی آن (ایجاد در یک پلت فرم محبوب) تعیین می‌شود. حتی با این وجود، تعیین اینکه چه NFT هایی برای خرید مناسب هستند و رشد سرمایه گذاری بالقوه را ارائه می‌دهند، می‎تواند دشوار باشد. اکثر خریداران NFT کمتر تحت تأثیر تجزیه و تحلیل ارزشیابی بالا قرار می‌گیردند و بیشتر توسط ذهنیت جمع آوری قرار می‌گیرند، اینکه تنها کسی باشند که چیزی را دارد که دیگران می‌خواهند.

4

ایجاد یک NFT

برای ایجاد یک NFT، کاربر باید یک حساب کاربری در یک پلتفرم بلاک‌چین به عنوان مثال؛ OpenSea) یا(Foundation  ایجاد کند. هنگامی که کاربر یک حساب کاربری ایجاد کرد و مقداری ارز دیجیتال خریداری کرد (نوع آن به بلاک‌چین پایه بستگی دارد)، کاربر می‌تواند یک تصویر (همراه با عنوان و توضیحات) آپلود کند و سپس به سادگی دکمه “Mint NFT” را فشار دهد. لازم به ذکر است که برخی از پلتفرم‌ها برای این کار، کارمزد دریافت می‌کنند، البته قیمت نوسانی که استخراج‌کننده‌ها برای نوشتن داده‌های جدید روی یک بلاک‌چین می‌گیرند، با ارزهای دیجیتال قابل پرداخت است. همچنین بعضی پلتفرم‌ها مانند OpenSea، برای ایجاد NFT ها رایگان هستند، اما بعداً بر اساس درصدی از ارزش فروش نهایی دارایی، کارمزد کمی می‌گیرند. هنگامی که NFT در حساب شما ثبت شد، تراکنش را "امضا" می‌کنید که برای همیشه NFT را به حساب و کیف پول بلاک‌چین منحصر به فرد شما پیوند می‌دهد. این فرآیند تأیید می‌کند که NFT متعلق به سازنده است.

5

نحوه خرید و فروش NFTها

از آنجایی که NFT ها بر روی یک بلاک‌چین مدیریت می‌شوند، بسیاری از پلتفرم‌های رایج از شما می‌خواهند که برای خرید NFT در سایت‌هایشان، ارز دیجیتال بخرید. OpenSea، یکی از محبوب‌ترین پلتفرم‌ها برای خرید و فروش NFT، با ارز دیجیتال اتریوم است. این پلتفرم در بلاک‌چین منبع باز اتریوم استفاده می‌شود و دارای عملکرد قراردادهای هوشمند است. وب‌سایت‌های دیگر وجود دارند که از ارز دیجیتال Wax استفاده می‌کنند، در حالی که تعداد کم دیگری از این دسته پلتفرم‌ها به شما اجازه می‌دهند، NFT را به دلار آمریکا خریداری کنید.

فروش NFTها یا به صورت مزایده یا فروش مستقیم و با قیمت ثابت انجام می‌شود. اکثر سایت‌ها هر سه را ارائه می‌دهند. به طور کلی، فروش از طریق حراج رایج‌تر است. بازارهای آزاد وجود دارد که در آن هر کسی می‌تواند NFT ها را بسازد، بخرد یا بفروشد، چه آن‌هایی را که ایجاد کرده باشد و چه مالک ثانویه آن‌ها باشد. برخی دیگر از بازارهای این دارای‌های دیجیتال ترجیح می‌دهند، افرادی را که از طریق بازارشان ضرب و فروش می‌کنند، انتخاب کنند و خدمات دهند. همچنین برخی از بازارها اختصاصی هستند و فقط NFT‌های خودشان را می‌فروشند. پلتفرم‌های مختلف درجات مختلفی از کمبود و تقاضا را در سراسر بازار NFT ایجاد می‌کنند.

6

پرداخت به سازندگان

قرارداد هوشمند کد روی بلاک‌چین است که اطلاعات مربوط به NFT را ذخیره می‌کند. قراردادهای هوشمندی که از طریق آن‌ها NFT ها منعقد می‌شوند، به گونه‌ای برنامه ریزی شده‌اند که به صورت خودکار پس از فروش NFT، درصدی به مالک پرداخت کنند. همچنین می‌توان آن‌ها را طوری برنامه‌ریزی کرد که بخشی از مبلغ فروش مجدد را به‌طور خودکار، به خالق دارایی دیجیتال زیربنایی بازگرداند.

قانون گذاری

قانون اوراق بهادار (Securities law)

فروش NFTها همچنین می‌تواند نگرانی‌های مربوط به قانون اوراق بهادار را افزایش دهد. این سوال که آیا NFT ها "کلکسیونی" یا "اوراق بهادار" هستند، موضوعی است که SEC و نهادهای نظارتی گسترده‌تر هنوز در مورد آن موضعی اتخاذ نکرده‌اند، اما همه نشانه‌ها نشان می‌دهد که آنها در آینده نزدیک قصد دارند، این دسته بندی را مشخص کنند. راه حل در اینجا احتمالاً این است که پلتفرم فروش مستقیم NFT ها را برای جلوگیری از هرگونه ابهام ارائه دهد.

7

در مواردی که ناشران سود کسری در NFT می‌فروشند، احتمال اینکه NFT تحت اصل هوی (Howey) به عنوان اوراق بهادار در نظر گرفته شود، افزایش می‌یابد. این اصل بیان می‌کند که قانون اوراق بهادار در مواردی اعمال می‌شود که شرایط زیر برقرار باشد؛

  1. سرمایه‌گذاری پول یا ملاحظات دیگری وجود داشته باشد.
  2. در یک شرکت مشترک انجام شود.
  3. سود مورد انتظار معقول باشد.
  4. حاصل از تلاش‌های دیگران باشد.

همچنین پتانسیلی برای دارندگان NFT وجود دارد که حق دریافت، حق امتیاز یا جریان سود سهام از دارایی دیجیتالی زیربنایی را داشته باشند. همین امر این احتمال را افزایش می‌دهد که آن‌ها را می‌توان به عنوان یک سرمایه‌گذاری امن در نظر گرفت.

قانون کالاها (Commodities law)

فروش NFT ها می‌تواند به طور مشابه قانون کالاها را دخیل کند، اما هنوز بیانیه رسمی از طرف کمیسیون معاملات آتی کالا(CFTC)  در مورد این موضوع وجود ندارد. اگر یک NFT یک کالا در نظر گرفته شود، ممنوعیت‌های کلی قانون بورس کالا (CEA)، به عنوان مثال معاملات با بودجه کامل و بدون اهرم، در مورد معاملات فریبنده و دستکاری شده، ممکن است در مورد معاملات NFT که به صورت "نقطه‌ای" انجام می‎شوند، اعمال شود. اگر NFT به این شکل ارائه شود، تنظیم‌کننده‌ها را می‌توانند ملزم کنند که NFT ها فقط در بورس اوراق بهادار ثبت‌شده معامله شود. CFTC اعلام کرده است که بیت‌کوین و سایر ارزهای رمزنگاری شده کالاهایی تحت نظارت CEA هستند و دارایی‌های دیجیتال تحت نظارت CFTC هستند. با این حال، CFTC هنوز رسماً هیچ دستورالعمل یا بیانیه‌ای مبنی بر نام‌گذاری صریح NFT منتشر نکرده است.

8

کلام آخر

در فضای فناروی بلاک‌چین که به سرعت در حال تغییر است، NFT ها به عنوان وثیقه در نظر گرفته می‌شوند. همچنین به عنوان استانداردهای جدیدی، برای پرداخت‌های حق امتیاز و صدور مجوز، در حال توسعه هستند. از این رو سایر تکنیک‌های مالی فراتر از ایجاد و خرید اولیه NFT ها در حال ظهور هستند. چنین تحولاتی باعث ایجاد انبوهی از مسائل حقوقی جدید می‌شود که با ایجاد بازارهای جدید، افزایش قابلیت اقتصادی NFT ها و رایج‌تر و پیچیده‌تر شدن نحوه معاملات آن‌ها، باید مورد توجه قرار گیرند.

سلب مسئولیت: سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال و سایر عرضه‌ اولیه‌های آن‌ها (ICO)  بسیار پرخطر و گمانه زنی است و این مقاله توصیه‌ای از طرف اقتصاد آنلاین یا نویسنده برای سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال یا سایرICOها نیست. از آنجایی که موقعیت هر فردی منحصر به فرد است، همیشه باید قبل از تصمیم گیری مالی با یک متخصص واجد شرایط مشورت شود.