۰ نفر

پیام امیرعبداللهیان به وزیر خارجه جمهوری آذربایجان؛

ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است

۲۲ اسفند ۱۴۰۰، ۰:۵۶
کد خبر: 619856
 ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است

وزیر امور خارجه در پیامی ضمن تبریک فرارسیدن سی‌امین سالگرد روابط دیپلماتیک تهران و باکو به «جیحون بایرام‌اف» وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان نوشت: مناسبات دوستانه و برادرانه با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از ایرنا، در پیام حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه به جیحون بایرام‌اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان آمده است: مناسبات دوستانه و برادرانه با کشورهای همسایه به ویژه کشورهای مسلمان از جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است. در این چارچوب جمهوری آذربایجان به دلیل پیوندهای تاریخی، فرهنگی و مذهبی از جایگاه ممتاز برخوردار است و بر همین اساس جمهوری اسلامی ایران همواره از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان حمایت کرده است.

وی افزود: مایه خرسندی است که مناسبات فیمابین در سه دهه گذشته بر پایه احترام متقابل در حوزه‌های مختلف از جمله حمل و نقل و انرژی و تجارت گسترش یافته است. در عین حال معتقدم ظرفیت‌های دو کشور و فرصت‌های جدید ناشی از آزادسازی اراضی جمهوری آذربایجان افق‌های جدیدی را برای تحکیم مناسبت ترسیم می‌کند که شایسته است با تلاش متقابل از آنها بهره برداری گردد. از خداوند متعال سلامتی و موفقیت آن جناب و بهروزی و شادکامی مردم جمهوری آذربایجان را مسألت دارم.

پیام تبریک وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به مناسبت ۳۰ سالگی روابط با ایران

همچنین جیحون بایرام‌اف وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان در پیامی به امیرعبداللهیان به مناسبت سه دهه روابط دیپلماتیک میان باکو و تهران نوشت: روابط فیمابین دو کشور از اراده مردمان ما که در طول تاریخ همراه با دوستی و حسن همجواری زیسته و در ارزش‌های معنوی مشترک سهیم هستند نشات گرفته و مشترکات تاریخی، فرهنگی و دینی بنیان روابط ما را تشکیل می‌دهد.  

وی افزود: سطح کنونی مناسبات بین دو کشور متکی بر اراده مردمان و سران دولت‌های ما است. تبادل نظر و مذاکرات مبسوط انجام شده در تاریخ ۲۸ نوامبر ۲۰۲۱ در چارچوب پانزدهمین نشست سران سازمان همکاری اقتصادی و ملاقات صورت گرفته بین الهام علی‌اف رییس جمهور جمهوری آذربایجان و سید ابراهیم رئیسی رییس جمهور جمهوری اسلامی ایران در عشق آباد محرک توسعه هرچه بیشتر روابط ما و ورود به مرحله کیفی جدید بود.

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان ادامه داد: چارچوب فعالیت متقابل ما در زمینه‌های اقتصادی-تجاری، نیرو، حمل و نقل، لجستیک و سایر زمینه‌های مهم به صورت روزافزون توسعه می‌یابد و در طول سال‌های گذشته پروژه‌هایی که مشترکا انجام داده‌ایم به پیشرفت هرچه بیشتر روابط ما کمک می کند.

بایرام‌اف خاطرنشان کرد: تمایل دارم که به فعالیت کمیسیون دولتی همکای‌های اقتصادی، تجاری و بشردوستانه بین جمهوری آذربایجان و جمهوری اسلامی ایران به طور ویژه تأکید کنم.

وی افزود: در سی سال گذشته بین پارلمان‌های کشورهای ما و سایر نهادهای دولتی روابط متقابل برقرار شد و امروزه این همکاری‌ها با موفقیت در حال تداوم است. یقین دارم که از این پس نیز مشترکا در راستای تعمیق مناسبات دوستی دیرینه و همکاری متناسب با منافع ملت های ما تلاش خواهیم کرد.  

وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان یادآور شد: فرصت را مغتنم شمرده به مناسبت این روز خاص، یکبار دیگر خدمت شما تبریک گفته و برای جنابعالی صحت و سلامتی و موفقیت در انجام مسئولیت و برای مردم  دوست و برادر ایران نیز صلح، رونق و رفاه آرزو می کنم.