۰ نفر

بیانیه آمریکا در جلسه شورای حکام آژانس در خصوص ایران

۱۷ اسفند ۱۴۰۰، ۲۲:۴۶
کد خبر: 618810
بیانیه آمریکا در جلسه شورای حکام آژانس در خصوص ایران

نماینده آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بیانیه‌ای درباره فعالیت‌های راستی‌آزمایی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ایران صادر کرد.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، معاون هیأت نمایندگی آمریکا در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین بیانیه‌ای درباره جلسه شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با موضوع «راستی‌آزمایی و نظارت در ایران در پرتو قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل» صادر کرد.

در این بیانیه آمده است: «همان‌طور که در گزارش مدیر کل [آژانس بین‌المللی انرژی اتمی] روشن است، همزمان با پیشروی مذاکرات به سمت بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام، ایران در حال توسعه دادن به فعالیت‌های هسته‌ای خودش به طرق مختلف از جمله از طریق نصب ظرفیت‌های بیشتر غنی‌سازی، مستقر کردن سانتریفیوژهای پیشرفته و انباشت اورانیوم غنی‌شده فراتر از محدودیت‌های برجام است.»

مقام آمریکایی در ادامه، بدون توجه به اینکه خروج آمریکا از برجام عامل تشدید تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای ایران بوده اقدامات تهران را تنش‌زا توصیف کرده و بار دیگر گفته که زمان بسیار اندکی برای «بازگشت دوجانبه به برجام» باقی مانده است.

او تصریح کرده است: «علی‌رغم اقدامات تنش‌آمیز ایران، زمانی نه چندان زیاد برای توسل به دیپلماسی مستحکمی که بتواند ما را در مسیر بازگشت دوجانبه به اجرای کامل برجام قرار دهد باقی مانده است. این توافق، ابزاری حیاتی برای رفع نگرانی‌های دیرپای جامعه بین‌المللی درباره برنامه هسته‌ای ایران است.»

مقام آمریکایی در ادامه گفته چنانچه این گفت‌وگوها موفق شوند بازگشت به برجام، دستاوردی قابل توجه برای دیپلماسی بین‌المللی خواهد بود.

این بیانیه در حالی صادر شده که دفتر مدیر اطلاعاتی آمریکا امروز سه‌شنبه در جدیدترین گزارش موسوم به «ارزیابی سالانه تهدیدها» اذعان کرده که فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران در راستای ساخت سلاح هسته‌ای نیست.

در این گزارش آمده است: «ارزیابی ما همچنان این است که ایران در حال انجام دادن فعالیت‌های کلیدی برای ساخت سلاح هسته‌ای نیست.»

در ادامه این گزارش آمده است: «در جولای ۲۰۱۹، بعد از خروج آمریکا از برجام در مه ۲۰۱۸ ایران برخی فعالیت‌ها را که از محدوده‌های برجام فراتر می‌رفت را از سر گرفت. اگر ایران از تخفیف‌های تحریمی برخوردار نشود مقام‌های ایرانی احتمالاً غنی‌سازی بیشتر اورانیوم تا ۹۰ درصد را مدنظر قرار خواهند داد.

در این گزارش تصریح شده ایران همواره از سرگیری فعالیت‌های هسته‌ای خودش را به عنوان پاسخی بازگشت‌پذیر به خروج از برجام معرفی کرده و این پیام را ارسال کرده که چنانچه ایالات متحده تحریم‌ها را رفع کرده و به تعهدات برجامی‌اش پایبند شود، پایبندی کامل خود به برجام را از سر خواهد گرفت.

کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی در سال‌های گذشته ایران را به پیگیری اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده‌اند. ایران قویاً این ادعاها را رد کرده است.

ایران تأکید می‌کند به عنوان یکی از امضاکنندگان پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی (ان‌پی‌تی) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دستیابی به فناوری هسته‌ای را برای مقاصد صلح آمیز دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تاکنون بارها از تاسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند اما هرگز مدرکی که نشان دهد برنامه صلح آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به سمت مقاصد نظامی انحراف داشته باشد، پیدا نکرده‌اند.

ایران علاوه بر این در سال ۲۰۱۵ به توافقی با کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ برای حل و فصل تنش‌ها بر سر برنامه هسته‌ای خود دست پیدا کرد. علی‌رغم اذعان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به پایبندی ایران به تمامی تعهداتش، دولت آمریکا در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ به صورت یکجانبه از این توافق خارج شد.