۰ نفر

پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات در اولویت مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفت

۱۷ اسفند ۱۴۰۰، ۱۲:۴۸
کد خبر: 618612
پیاده سازی شبکه ملی اطلاعات در اولویت مرکز ملی فضای مجازی قرار گرفت

رییس مرکز ملی فضای مجازی، پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات و خدمات پایه آن را از اولویت‌های شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی اعلام کرد و گفت: تلاش می کنیم در سال آینده نسبت به راه‌اندازی بخش‌های دیگر آن اقدام کنیم البته در این راه مشکلات، چالش ها و تهدیداتی وجود دارد.

به گزارش اقتصادآنلاین، سید ابوالحسن فیروزآبادی دبیر شورای عالی فضای مجازی و رییس این مرکز در پیامی به مناسبت ۱۷ اسفند سالروز تشکیل شورای عالی فضای مجازی افزود: سرعت توسعه شبکه متناسب با سرعت توسعه بهره برداری نبوده و شاهد اختلالاتی در این حوزه هستیم که همین امر باعث شد تا اخیرا مورد سوء استفاده دشمن قرار گرفته و از آن تعبیر به کاهش سرعت اینترنت در کشور کنند.

وی ادامه داد: در حالی که سرعت نه تنها کاهش نیافته بلکه با رشد منطقی در حال افزایش است اما بعضا ممکن است که رشد بیش از حد در حالی که شبکه آمادگی نداشته باشد به ضد عمل کرده و شاهد نا کارآیی شبکه در خدمت رسانی ارتباطی و اطلاعاتی شود.

دبیر شورای عالی فضای مجازی همچنین گفت: در این خصوص مذاکراتی با وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام شده و وزیر ارتباطات قول مساعد داده تا با همت مضاعف در ۱۴۰۱ از طریق بودجه‌های مناسب برای توسعه شبکه و قرارداد اخیر شرکت زیرساخت، توسعه زمینی شبکه ملی اطالاعات از میزان رشد مصرف شبکه پیشی گرفته و مشکلات مرتفع شود.

فیروزآبادی یادآور شد: در شبکه که از سه المان اصلی هسته، مترو (خدمات) و دسترسی تشکیل می شود صرفا در لایه مترو نیاز به اصلاحاتی است که امیدوار هستیم از طریق سرمایه‌گذاری مناسب که توسط بخش خصوصی و شرکت‌های متولی اپراتوری صورت می گیرد.

وی افزود: همچنین بودجه ای که دولت به شرکت زیرساخت برای رفع این نقصان در سال ۱۴۰۱ اختصاص خواهد داد، شاهد فعالیت یک شبکه پایدار و باکیفیت باشیم.

رییس مرکز ملی فضای مجازی در بخش دیگری از این پیام تصریح کرد: در این ۱۰ سال که نهادی استوار به نام شورای عالی فضای مجازی در کشور شکل گرفت، از طریق دبیرخانه و مرکز ملی فضای مجازی در میان سایر نهادهای جمهوری اسلامی، توانست نقش برجسته‌ای را در حوزه فضای مجازی کشور ایفا کند به نحوی که امروز تمام دستگاه‌ها و سازمان‌ها در کشور با این مرکز ارتباط مستمر داشته و کار مشترک انجام داده‌اند.

فیروزآبادی از جمله مهم‌ترین اقدامات شورای عالی فضای مجازی بحث شبکه ملی اطلاعات عنوان کرد و یادآور شد: در این زمینه حداقل سه سند تفصیلی تصویب شده است که شامل تعریف، تبیین الزامات و سند معماری شبکه ملی اطلاعات کشور است. همچنین در رابطه با نظام پیشگیری با مقابله و حوادث فضای مجازی سندی مصوب شده و تقسیم کار ملی در کشور صورت گرفته است.

وی تاکید کرد: این سند نقش برجسته‌ای در مهار حملات ۲ سال اخیر در حوزه فضای مجازی کشور که با بسیج همه امکانات دشمنان این مرز و بوم صورت گرفته، داشته است. برهمین اساس می‌توان از مجموعه حملاتی که امسال ملت ایران مورد هدف مستقیم قرار گرفت از جمله به سیستم راه‌آهن، بنادر و توزیع سوخت خودروها در کشور نام برد که در مواجهه با تمامی این حملات به سرعت اقدام به رفع عوارض شد تا کمترین آسیب دشمن به ایران عزیز وارد شود و امیدوار هستیم که حتی بتوانیم در حوزه پیشگیری چنان عمل کنیم که مشابه این حوادث به صفر برسد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در زمینه ساماندهی پیام رسان‌های داخلی هم اظهار داشت: توانستیم پیام رسان بومی را در کشور فراهم کنیم و امروز پیام رسان‌های نسبتا خوب داخلی در کشور فعالیت می کنند که امیدوار هستیم هر روز شاهد استقلال بیشتری در این حوزه باشیم.

ارتقا سواد فضای مجازی برای والدین

فیروزآبادی همچنین گفت: با استفاده از سند پیام رسان‌ها و تجارب مرکز ملی فضای مجازی در کشور، توانستیم به دنبال بیماری کرونا و فراگیری آن در جامعه با کمک و همراهی همراه اول و بنا به ضرورت راه اندازی آموزش های مجازی، سکوی شاد را در کشور راه اندازی کنیم و با اصلاحات در یک پیام رسان داخلی آن را تبدیل به یک سکوی آموزشی جامع در کشور کنیم تا نیازهای عاجل در این حوزه برطرف شود.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به توسعه ای که در فضای مجازی کشور در ۲ سال اخیر به دنبال همه گیری کرونا شاهد بودیم و سند صیانت کودکان و نوجوانان به منظور کاهش آسیب در حوزه کودکان در شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسید و در این رابطه تقسیم کار بسیار خوبی بین نیروی انتظامی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی کشور صورت گرفت به نحوی که در این سند دستگاه های مرتبط جمهوری اسلامی فعال شدند تا یک اکوسیستم و زیست بوم ایمن و صیانت شده برای کوکان و نوجوان کشور فراهم کنند.

دبیر شورای عالی فضای مجازی افزود: در همین راستا تقسیم کار در تمامی قوای کشور انجام و مقرر شد هر کدام در حوزه مربوطه ارتقای سطح سواد فضای مجازی برای والدین و فعالیت های تربیتی انجام داده و تصمیم گیری برای جرائمی که متوجه کودکان است توسط نیروی انتظامی صورت گرفته و اقدامات بسیار خوبی در این حوزه انجام شده است.

وی ادامه داد: همچنین در شورای عالی فضای مجازی نسبت به طراحی سند نظام استاندارد سازی تبادل اطلاعات بین دستگاهی اقدام شد که این سند ساماندهی مبادله اطلاعات الکترونیک بین دستگاه‌های جمهوری اسلامی در قوه قضاییه و قوه مجریه کشور را تسهیل می‌کند.

رییس مرکز ملی فضای مجازی یادآور شد:‌ در زمان کرونا این مصوبه با جدیت بیشتری اجرا شد تا ارتباطات الکترونیکی و خدمات الکترونیکی دولت به مردم ارایه شود تا جایی که برای اولین بار بخش خصوصی هم از امکانات سرویس های خدمت دولت الکترونیک به صورت انبوه توانست استفاده کند و این خدمات توسعه بسیار خوبی پیدا کرده است.

فیروزآبادی تصریح کرد: با افزایش سواد فضای مجازی و تدابیر به عمل آمده در شورای عالی فضای مجازی و پیگیری های مرکز ملی فضای مجازی با همکاری دستگاه‌ها، مدیریت حوادث در این فضا را برای جلوگیری از بسیاری از جرایم انبوه ممکن کرده که از جمله مهم ترین آنها که مردم در جریان هستند، بحث کلاهبرداری از حساب های بانکی بود که با راه اندازی رمز پویا توانستیم از این جرائم جلوگیری کنیم.

وی گفت: آنچه که مسلم است پیاده‌سازی شبکه ملی اطلاعات و خدمات پایه آن از اولویت‌های شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی است که باید انجام شود که بر آنیم تا در سال ۱۴۰۱ نسبت به راه اندازی بخش‌های دیگر آن اقدام کنیم البته در این راه مشکلات، چالش ها و تهدیداتی وجود دارد که یکی از نقاط نگران کننده در این حوزه سرعت توسعه استفاده از این فضا نسبت به برنامه‌های توسعه‌ای آن است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی تصریح کرد:‌ ما شاهد رشد ماهیانه ۶ تا ۷ درصد ترافیک بین الملل در حوزه استفاده از اینترنت هستیم که البته بخش عمده افزایش این ترافیک مربوط به محتوایی است که مردم خود مولد آن بر روی شبکه های اجتماعی و رسانه‌ای خارجی از قبیل اینستاگرام و واتساپ هستند.

سرعت توسعه شبکه با سرعت بهره‌برداری تناسب نداشت

فیروزآبادی از دیگر مصوبات مهم شورای عالی فضای مجازی در این ۱۰ سال را سند نظام هویت معتبر، سند بازی‌های رایانه ای و تشکیل ستاد رسانه در مرکز ملی فضای مجازی عنوان کرد و گفت: توانستیم منشا اثر در ساختارسازی در کشور و اصلاح فرآیندها و توسعه فضای مجازی باشد.

وی افزود: ما امروز بعد از ۱۰ سال شاهد یک فضای مجازی توسعه یافته در کشور با ضریب نفوذ نسبتا خوب و خدمات مناسب اقتصاد دیجیتال در حوزه های مختلف پولی، مالی، حمل و نقل، آموزش، پزشکی و سایر موارد هستیم که همه مردم می توانند از آن بهره برداری کنند و در سالگرد تشکیل شورای عالی فضای مجازی به مردم ایران متعهد می‌شویم که با تلاش ها مضاعف و تصویب مصوبات مورد نیاز در شورای عالی فضای مجازی، فضای مجازی ایمن، امن و پایدار را که نیازهای جامعه در حوزه کسب و کار، فرهنگی، اجتماعی و اطلاعاتی را بتواند برطرف کرده و سرویس و خدمات مناسب ارایه کند، ایجاد کنیم.