۰ نفر
آمریکا پیشنهادهای جدی برای امنیت روسیه دارد

سخنگوی پنتاگون گفت که آمریکا پیشنهادهای جدی امنیتی برای روسیه مطرح کرده و منتظر واکنش کرملین است.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از فارس، سخنگوی پنتاگون (وزارت دفاع ایالات متحده) غروب یکشنبه به وقت تهران گفت که ایالات متحده پیشنهادهای جدی برای امنیت روسیه دارد و مایل است روسیه به آن‌ها پاسخ دهد.

به گزارش خبرگزاری «اسپوتنیک» «جان کربی» سخنگوی پنتاگون در گفت‌‌وگو با شبکه خبری «فاکس نیوز» گفت: «ما پیشنهادات جدی ارائه کرده‌ایم که بدیهی است که روس‌ها به صورت متقابل با آن‌ روبرو می‌شود. اما ما پیشنهادات جدی در مورد راه‌هایی ارائه کرده‌ایم که می‌توانیم کارهایی که در اروپا انجام می‌دهیم را تغییر دهیم تا به وضعیت آنجا رسیدگی کنیم و برخی نگرانی‌های "ولادیمیر پوتین" رییس جمهور روسیه رفع شود.»

کربی افزود: «پیشنهادات جدی ارائه کرده‌ایم و می‌خواهیم روس‌ها نیز به آن پاسخ دهند. در عین حال، ایالات متحده اعلام کرده که مسئله عضویت اوکراین در ناتو، موضوعی برای اوکراین و ناتو است. این موضوعی نیست که آقای پوتین به سادگی بتواند مانع آن شود.»

«سرگئی ریابکوف» معاون وزارت امور خارجه روسیه روز یکشنبه گفت که پاسخ غرب به پیشنهادهای امنیتی روسیه صرفا "پاسخی به پاسخ است" و افزود که کشورهای ناتو از گفت‌وگو‌های عدم تقسیم پذیری امنیتی طفره می‌روند.

وزیر خارجه آمریکا نیز روز  یکشنبه از آمادگی رییس جمهور ایالات متحده برای همکاری با همتای روس خود همزمان با بحران در شرق اروپا و در منطقه بالتیک خبر داد.

 «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت: «جو بایدن، رییس جمهور آمریکا آماده همکاری با «ولادیمیر پوتین» رییس جمهور روسیه در هر زمان است، این مهم است که از جنگ جلوگیری کنیم.

«سرگئی لاوروف» وزیر خارجه روسیه  نیز روز یکشنبه طی تماس تلفنی با همتای فرانسوی اعلام کرد، اتهام‌زنی‌های کشورهای غربی درباره حمله احتمالی روسیه به اوکراین بی اساس است. وی همچنین هشدار داد که مقام‌های کی‌یف دست به کارزار نظامی در منطقه دونباس زده و اقدامات نظامی تحریک‌آمیز انجام داده‌اند.

تنش‌ اوکراین و کشورهای غربی با روسیه، در سال‌های گذشته به خصوص بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ به شدت افزایش پیدا کرده است. این شبه جزیره پس از سقوط دولت مرکزی اوکراین توسط گروه‌های مورد حمایت غرب و قدرت گرفتن گروه‌های متمایل به روسیه در شرق اوکراین بعد از یک همه پرسی از اوکراین جدا شد و به روسیه پیوست.

۰ نفر