۰ نفر

نشانه های دیابت در این عضو حساس بدن!

۲۴ بهمن ۱۴۰۰، ۱۹:۱۸
کد خبر: 610717
نشانه های دیابت در این عضو حساس بدن!

تعداد افراد مبتلا به دیابت نوع یک و ۲ در سراسر جهان در حال افزایش است. پس دانستن علائم و نشانه‌های اولیه مهم است تا درمان به سرعت انجام شود.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران ؛ دیابت وضعیتی است که منجر به سطح بسیار بالای قند در خون فرد می‌شود. دو نوع دیابت نوع یک و نوع ۲ وجود دارند که در آن سیستم ایمنی بدن به سلول‌هایی که انسولین تولید می‌کنند، حمله می‌کند و آن‌ها را از بین می‌برد. عکس نوع یک، در دیابت نوع دو بدن انسولین کافی تولید نمی‌کند یا سلول‌های بدن به انسولین واکنش نشان نمی‌دهند.

نوع ۲ شایع‌ترین شکل دیابت است که حدود ۹۰ درصد از افراد مبتلا را شامل می‌شود. دیابت، مانند هر بیماری، تعدادی علائم و نشانه‌ها دارد که می‌توانند نشان دهند که آیا فردی به این بیماری مبتلا است یا خیر.

با این حال، زمانی که فرد در مرحله پیش دیابت است، بدن می‌تواند سیگنال‌هایی را نیز ارسال کند. اگر فردی مبتلا به پیش دیابت باشد، به این معنی است که سطح قند خون او بالا است؛ اما آن قدر بالا نیست که فرد را در گروه دیابتی‌ها طبقه بندی کنند.

"علامت هشداردهنده" پیش دیابت، بثوراتی است که می‌توانند بسته به علت، شکل و محل جوش در تعدادی از نقاط بدن، از پا‌ها تا گوش‌ها ظاهر شوند.

پنج نوع بثورات در افراد مبتلا به دیابت وجود دارند:

• دیابت شیرین

• درماتوپاتی دیابتی

• اسکلروز

لیپوساکشن

• سندرم پای دیابتی

دیابت شیرین عبارت است از تاول‌های بدون درد که ممکن است در پشت دست ها، پاها، ساق‌ها و ساعد‌ها ایجاد شوند. این وضعیت اغلب افراد مبتلا به نوروپاتی دیابتی را تحت تاثیر قرار می‌دهد، وضعیتی که در آن اعصاب در نتیجه دیابت آسیب می‌بینند.

درماتوپاتی دیابتی لکه‌های قهوه‌ای روشن از پوست فلس‌دار روی ساق پا است که اغلب شبیه لکه‌هایی هستند و نیازی به درمان ندارند.

اسکلروز نوعی بثورات است که در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک رخ می‌دهد. پوست در پشت دست‌ها سفت، ضخیم و مومی می‌شود. متخصصان پوست می‌توانند برای این نوع جوش که می‌تواند باعث سفتی مفاصل انگشتان نیز شود، درمان ارائه دهند.

لیپوساکشن یک نوع از بثورات در قسمت پایین ساق پا است که بیشتر در زنان دیده می‌شود که به نام NLD نیز شناخته می‌شود، باعث ایجاد لکه‌های قرمز، برجسته و براق روی پوست همراه با نقاط زرد می‌شود.

سندرم پای دیابتی زخمی است که در نتیجه آسیب به پوست ایجاد می‌شود. این زخم‌ها ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا بهبود یابند و ممکن است عفونی شوند.