۰ نفر

سندروم تونل کارپال چیست و چطور درمان می شود؟

۳۰ دی ۱۴۰۰، ۱۷:۳۵
کد خبر: 601884
سندروم تونل کارپال چیست و چطور درمان می شود؟

احتمالا برایتان پیش آمده که دست یا پاهایتان بی حس شوند، بی حس شدن دست و پا دلایل مختلفی دارد که برای درمان بهتر است آنها را بشناسید.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از نمناک؛ احتمالا برایتان اتفاق افتاده که از خواب عمیقی بیدار می شوید و متوجه می‌ شوید که دست تان بی حس است. این بی حسی یا سوزن شدن یک اتفاق طبیعی است و در بعضی از موقعیت ها رخ می دهد و معولاً زمانی بیشتر اتفاق می‌ افتد که شما یک پوزیشن یا موقعیت غیر معمول در خواب پیدا کرده باشید که باعث می شود جریان خون به دست از بین برود اما اگر متوجه شدید که این اتفاق به دفعات رخ می‌ دهد، احتمالاً مشکل دیگری در کار است. نورولوژیست های مختلفی در این باره نظر داده‌ اند و چیز های زیادی را در مورد این موضوع بیان کرده اند.

علت اینکه دست و پای تان مدام بی حس است، می تواند شامل موارد زیر باشد:

سندروم تونل کارپال

این سندروم باعث می‌ شود تا احساس بی حسی در انگشتان را هنگام شب داشته باشید. این بی ‌حسی معمولاً به خاطر فشار زیاد به عضلات و عصب اتفاق می افتد و راه جریان رگ ها را باریک می کند. این فشردگی عصب باعث می شود تا شما احساس بی حسی را در خودتان ببینید که معمولاً علت آن انجام یک کار تکراری و مداوم و فشار به یک ناحیه و یک عصب است که در موارد شدیدتر باعث بی حسی انگشتان یا فقط شست می شود. انجام حرکات کششی برای مچ دست یا کف دست باعث می شود که از بی حسی در بیایید.

عصب فشرده شده

آسیب به عصب گاهی اوقات باعث فشردگی آن می شود که در چنین حالتی فشار زیادی به ناحیه آرنج یا مچ دست هنگام خواب وارد می گردد و این بی‌ حسی ممکن است در انگشتان دست مانند انگشت حلقه یا انگشت وسط بیشتر باشد. فشردگی زیاد باعث بی‌حسی شدید در افراد می‌ شود که معمولاً ورزش های مختلف و یا تغییر پوزیشن، این فشار را کم‌تر می‌ کند و می‌ تواند به بهبود مشکل کمک کند.

آرتروز گردن

گاهی اوقات بی حسی در انگشتان دست می تواند مربوط به آرتروز گردن باشد، زیرا ستون فقرات عملکرد مناسبی ندارند و وضعیت شان وخیم می‌ شود که در چنین حالتی علائم آن معمولاً با بی‌حسی دست ها خودش را نشان می‌ دهد. کمبود هماهنگی در حرکات دست، مشکلات حین راه رفتن و یا مشکل در کنترل مثانه یا حتی روده می تواند به خاطر آرتروز گردن اتفاق بیفتد که بستگی به شدت علائم، پزشک برای تان دارو های ضد التهابی غیر استروئیدی یا کورتیکوستروئید یا دارو های ضد تشنج و یا ضد افسردگی تجویز می‌ کند که این التهابات از بین برود و در نتیجه درمان با پزشک است و خودتان نباید کاری کنید.

سندروم خروجی قفسه سینه

این یک اختلال بسیار نادر است که می تواند منبع بی حسی دست ها در هنگام شب باشد و زمانی اتفاق می‌ افتد که رگ های خونی یا عصب ها در یک ناحیه بین دنده ها و استخوان جناغ فشرده می شوند. در اکثر موارد سندروم خروجی قفسه سینه ممکن است به خاطر یک تروما یا یک آسیب ناگهانی رخ داده باشد. گاهی اوقات این اختلال به خاطر انجام حرکات تکراری و در بعضی از موارد نقص موجود در آناتومی بدن است.

انواع مختلفی از سندروم خروجی قفسه سینه وجود دارد و در نتیجه علائم آن متفاوت است و بستگی به این دارد که کدام عصب یا کدام رگ خونی فشرده شده است که علاوه بر بی حسی ممکن است علائم دیگری در فرد دیده شود که شامل درد در گردن، شانه یا دست، ضعف مشت دست، بی حسی داخل انگشتان دست، درد یا ورم بازو، از بین رفتن حس در ناحیه دست، سردی انگشتان، ضعف، خستگی زیاد دستان هنگام انجام فعالیت های کوچک و ضعف گردن می شود.

در چنین شرایطی هیچ چاره ای ندارید، جز این که به پزشک مراجعه کنید که احتمالاً برای تان حرکات کششی تجویز می‌ کند تا بتواند این وضعیت را بهبود ببخشد.

بیماری زمینه ای

بی حسی دست هنگام خواب می‌ تواند عوارض جانبی بیماری های مزمن و زمینه ای جدی‌ تر باشد. به عنوان مثال افراد مبتلا به دیابت که فرقی ندارد؛ دیابت نوع یک یا دیابت نوع 2 باشد، بیشتر در معرض این وضعیت هستند زیرا بیماری های خاص مثل دیابت خطر آسیب به عصب را افزایش می دهد. در موارد مشابه وضعیت های التهابی مزمن مانند روماتیسم مفصلی باعث التهاب بافت ها مخصوصاً در اطراف تاندون مچ دست می شود و فشاری را به عصب وارد می کند و این می تواند به شما کمک کند تا این وضعیت را سریع تر مدیریت کنید.

علائم هشدار درمورد بی حسی دست و پا

اگر متوجه بی حسی مداوم در دست شدید و همزمان علائم عنوان شده در این بخش از بهداشت و سلامت را داشتید، حتما به پزشک مراجعه کنید:

    بی حسی که یک روز به طول می‌ انجامد.

    بی حسی در کل بدن، نه فقط در دست ها

    ضعف عضلانی

    بی حسی داخل انگشتان دست

    ضعف و سرگیجه ناگهانی

    درد در قسمت پا یا بازو که از بین نمی‌ رود

    هر گونه علائم نورولوژیکی مانند تغییرات در بینایی

    مشکلات عضلانی، ناتوانی، درد و غیره