۰ نفر

راهنما و شرایط ثبت شرکت رسمی و قانونی

۲۷ دی ۱۴۰۰، ۱۶:۴۱
کد خبر: 600734
راهنما و شرایط ثبت شرکت رسمی و قانونی

ثبت شرکت در انواع مختلف، با هدف قانونی شدن و به رسمیت شناختن فعالیت ها و اقدامات آن کسب و کار صورت می گیرد و برای رسیدن به این امر، بهتر است تا با شرایط و قوانین ثبت شرکت آشنا باشیم. اگر شما قصد دارید تا شرکت خود را داشته باشید و بصورت جدی و مستمر به افزایش درآمد و فعالیت های تجاری-اقتصادی بپردازید، در مسیر خود نیاز به اقدام برای ثبت شرکت خواهید داشت.

 برای این موضوع دو روش کلی وجود دارد که یکی از آنها : پیگیری امور بصورت فردی و دیگری استفاده از راهنمایی و مشاوره های یک موسسه حقوقی یا وکیل کار بلد در این امر می باشد. پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله را مطالعه کرده تا بصورت جامع با این موضوع آشنا شوید.

منظور از شرایط ثبت شرکت چیست؟

 زمانی که شما اقدام برای تاسیس و راه اندازی شرکت خود بصورت قانونی در هر کشور یا شهری می کنید، باید از یک قاعده و چهار چوب کلی استفاده کرده تا بدون هیچ مشکلی به نتیجه مطلوب خود برسید. منظور از شرایط ثبت شرکت، فراهم کردن مدارک مورد نیاز، هزینه ثبت شرکت، گواهی های مربوطه، تکمیل تعداد نفرات و آگاهی از انواع شرکت ها مثل: سهامی عام و خاص، تعاونی، تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود می باشد. همچنین باید با قوانینی که برای شهر ها یا کشور های مختلف: مثل داخل ایران یا خارج از کشور و مناطق آزاد در نظر گرفته شده است، آشنا باشید تا بتوانید از مزایای هر کدام استفاده کنید.

شرایط سنی و کیفری

از نظر قانون رسمی کشور برای تاسیس و راه اندازی شرکتهای تجاری در ایران، حداقل سن اعضای هیئت مدیره باید 18 سال کامل باشد. فرد عضو در شرکت باید دارای گواهی عدم سوء پیشینه کیفری باشد و این گواهی را از مراکز پلیس +10 دریافت کند.

مدارک مورد نیاز

فراهم کردن مدارک و گواهی های مورد نیاز برای ثبت شرکت، از مهم ترین و پر اهمیت ترین مراحل در این مسیر می باشد که پیش از آن بهتر است تا نوع شرکت را انتخاب کنید و متناسب با آن مدارک خود را تهیه و تکمیل نمایید. به عنوان مثال: ارائه مدارک شناسایی، کارت بازرگانی، سوء پیشینه، اساس نامه، مجوز های لازم با توجه به نوع فعالیت شرکت، از اصلی ترین مدارک به حساب می آیند.

هزینه ثبت شرکت

2

پرداخت هزینه های مورد نیاز برای ثبت شرکت با توجه به نوع شرکت، شهر مورد نظر، مناطق آزاد و عواملی مثل حق الثبت، آگهی های مورد نیاز برای درج در روزنامه و هزینه های کلی که برای راه اندازی شرکت خود مثل ساختمان شرکت و هزینه های مصرفی، تعیین می شود. البته نا گفته نماند که محاسبه این نرخ بستگی به نحوه پیگیری شما دارد که می خواهید بصورت شخصی این امور را به دست گرفته یا با راهنمایی یک فرد کار بلد مثل وکیل، شرکت خود را تاسیس کنید.

تعداد اعضا

از نظر تعداد اعضایی که برای شرکتهای مختلف مورد نیاز است، بصورت کلی تعدادی بین 2 الی 7 نفر برای شرکت های مسئولیت محدود، سهامی خاص و تعاونی لازم می باشد که در بعضی از آنها تعدادی به عنوان بازرس انتخاب شده و نباید عضو هیئت مدیره باشند.

مدت زمان

یک سوال بسیار مهم که برای افراد در زمان راه اندازی شرکت تجاری خود به وجود می آید، مدت زمانی که طول می کشد تا شرکت ثبت شود می باشد. برای بررسی این موضوع می توانید از طریق موسسه های حقوقی که در این حوزه فعالیت می کنند، بصورت رایگان اطلاعات مورد نیاز را بدست بیاورید. به دلیل اینکه این امر ممکن است طی بازه های زمانی مختلف، متفاوت باشد، از اعلام زمان دقیق و بازه ای خود داری می کنیم تا همیشه بتوانید از این مقاله استفاده نمایید.

 ثبت شرکت در مناطق آزاد

حتما واژه مناطق آزاد به گوش شما خورده است و شاید بیشتر با خودرو هایی که این شهر ها به شهر های دیگر می روند، رو به رو شده باشید. مناطق آزاد برای ثبت شرکت مثل : کیش، قشم، چابهار، انزلی، ماکو و ... به دلیل معافیت از گمرک مزایای خاص خود را دارند و می توان در این شهر ها نیز شرکت خود را به آسانی ثبت و تاسیس کرد.

راهنمای ثبت شرکت در ایران یا کشور های خارجی

اگر شما نیاز به یک راهنمای جامع و مفید برای تاسیس کسب و کار خود از طریق ثبت شرکت دارید، به مقاله درستی مراجعه کرده اید. برای ارائه راهنمایی به شما باید در نظر داشته باشید که شما پس از فراهم کردن موارد بالا که به هر کدام بصورت مختصر اشاره کردیم، باید بصورت فردی یا با راهنمایی یک وکیل و حتی موسسه حقوقی معتبر، مراحل حقوقی و قانونی را آغاز کنید. در طی این فرآیند در نظر داشته باشید که از نظر محاسبه هزینه تمام شده برای شما، پیگیری امور بصورت شخصی اقتصادی و ارزان تر می باشد، اما احتمال ایجاد نواقص و کم و کاستی در حین انجام فرآیند تهیه مدارک، دریافت مجوز های لازم و .. افزایش می یابد. در آن سمت میدان نیز استفاده از یک موسسه حقوقی ثبت شرکت و ثبت برند می تواند سرعت و نتیجه را برای شما مطلوب تر رقم بزند. با این حال انتخاب انجام مراحل اداری ثبت شرکت بصورت کامل با شما می باشد و میتوانید متناسب با شرایط خود، یکی از آنها را دنبال کنید.

ثبت شرکت در ترکیه، امارات، دبی

3

شما در کشور های خارج از ایران نیز می توانید شرکت خود را به ثبت برسانید و علاوه بر مزایایی که در اختیار شما قرار می گیرد، قادر به دریافت اقامت نیز شوید. برای فعالیت در این کشور ها نیز کلیه شرکتهای : مسئولیت محدود، سهامی، تضامنی، تعاونی و ... را می توان راه اندازی کرد. برای این موضوع به مواردی مثل: دریافت کارت بازرگانی، تهیه هزینه های مورد نیاز و سرمایه اولیه، پاسپورت، تعیین اسم شرکت، اساس نامه و مواردی این چنین توجه داشت و اطلاعات دقیق برای هر کشور را می توانید از طریق راه های ارتباطی با موسسات حقوقی ثبت شرکت بدست بیاورید.

جمع بندی

راهنما و شرایط ثبت شرکت بصورت قانونی و رسمی در ایران یا سایر کشور های خارجی، همیشه به عنوان سوال و چالش افرادی که در حوزه های اقتصادی و تجاری فعالیت می کنند و قصد راه اندازی یک شرکت را دارند، می باشد. برای آغاز فعالیت در این مسیر بهتر است تا هزینه ها و مدارک مورد نیاز را بصورت دقیق تهیه و تکمیل کنید، سپس با یک برنامه ریزی دقیق و مناسب فعالیت خود را بصورت قانونی و رسمی آغاز نمایید تا از مزایا و ارزش های ثبت و تاسیس شرکت بهره مند شوید.

سوالات متداول

آیا ثبت شرکت رایگان امکان پذیر است؟

راه اندازی و تاسیس هیچ شرکتی بدون هزینه ممکن نیست، اما می توان این امر را به کمترین میزان رساند.

بصورت کلی شرکتها به چند دسته تقسیم می شوند؟

شرکت ها به دو دسته مدنی و تجاری بصورت کلی تقسیم می شوند.

این مطلب رپرتاژ آگهی می باشد وتوسط تحریریه اقتصاد آنلاین تهیه نشده است.