۰ نفر
قول وزیر صنعت برای حذف تعهدنامه ارزی تا پایان سال

رییس کنفدراسیون صادرات ایرن گفت: به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت تعهدنامه ارزی تا پایان سال حذف خواهد شد و از ابتدای سال 1401 دیگر چیزی به نام تعهد ارزی وجود نخواهد داشت.

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از اکسپورتنا، محمد لاهوتی در نشست هیات مدیره اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم ایران گفت: به گفته وزیر صنعت، معدن و تجارت تعهدنامه ارزی تا پایان سال حذف خواهد شد و از ابتدای سال 1401 دیگر چیزی به نام تعهد ارزی وجود نخواهد داشت.

رییس اتحادیه تولیدکنندگان و صادرکنندگان سالامبور و چرم ایران افزود: علیرغم اینکه تحریم‌های خارجی تاثیر زیادی بر اقتصاد ایران داشته است، اما خودتحریمی‌ها اثرات این تحریم‌های بین‌المللی را تشدید کرده و به نظر می‌رسد که با سیاست‌های غلط در حوزه تجارت خارجی ظرف دو سال اخیر، سرعت تاثیر تحریم دوبرابر شده است.

وی با اشاره به بخشنامه معاون اقتصادی رییس جمهور در حوزه تسهیل تجارت خارجی افزود: در صورت برطرف شدن موانع و اجرایی شدن کامل مفاد این بخشنامه میتوان امیدوار بود که مشکلات صادراتی به حداقل برسد.

به گفته لاهوتی، با تلاش رییس سازمان توسعه تجارت و همراهی دستگاه های ذیربط سقف و سابقه برای واردات در مقابل صادرات خود برداشته شده و در عین حال، استرداد مالیات بر ارزش افزوده که از رفع تعهد ارزی تفکیک شده است که این یک اتفاق خوبی به شمار می‌رود.

وی از تشکیل کمیته پایش مقررات تجاری خبر داد و گفت: کمیته مرتبط با این موضوع تمام دستورالعمل های صادره ۳ سال گذشته را احصا کرده و به نظر می‌رسد که به زودی بخش عمده‌ای از موانع، برداشته خواهد شد و اگر نیاز به اصلاح بخش های دیگری هم وجود داشته باشد، اصلاحات در دستورالعمل ها صورت خواهد گرفت.

رییس کنفدراسیون صادرات ایران با بیان اینکه با پیگیری های صورت گرفته و اعلام بانک مرکزی کلیه صادرکنندگانی کهاقدام به ورادات در مقابل صادرات نموده و کالای خود را که تا 18 آبان وارد گمرکات کشور گردیده ، دیگر مشمول پرداخت مابه التفاوت ارزی ناشی از تاخیر در ترخیص کالا نخواهد شد.

به گفته لاهوتی، با توجه به مصوبات کمیته ارزی مشترک وزارت صمت و بانک مرکزی نیز ، واردات تمامی کالاهای مجاز با ارز حاصل از صادرات مجاز اعلام شده است.