۰ نفر
همه چیز در رابطه با ضربان قلب کودک

همه پدر مادر‌ها عاشق این هستند که برای اولین‌بار صدای ضربان قلب جنین خود را بشنوند و این لحظه طلایی را در خاطرشان تا ابد ثبت کنند.

به گزارش اقتصادآنلاین، ضربان قلب جنین اولین مرتبه از طریق سونوگرافی واژینال بررسی می‌شود که در بازه زمانی پنج تا شش هفته اول پس از بارداری است. وقتی به هفته شش و هفت بارداری می‌رسیم، ضربان قلب بهتر شنیده می‌شود در این مرحله پزشک اولین سونوگرافی شکم را انجام می‌دهد و وضعیت رشد جنین را بررسی می‌کند.

اگر یکی از این موارد ذکر شده را دارا هستید با ما در ادامه مقاله همراه شوید:

•    اگر سابقه پزشکی بیماری خاصی دارید

•    اگر قبلا سقط جنین داشته‌اید

•    اگر در زمان بارداری قبلی‌تان برای حفظ جنین خود مشکلاتی را داشته‌اید

بارداری و زایمان

اگر که یکی از این موارد با شرایط شما هم خوانی دارد، اولین باری که برای سونوگرافی بروید پزشک موارد زیر را بررسی می‌کند:

-    وضعیت شما را چک می‌کند و تشخیص می‌دهد که قادر هستید حاملگی راحتی داشته باشید یا خیر

-    همچنین بررسی می‌کند ببیند که دچار بارداری خارج رحم می‌شوید یا خیر

-    و همچنین ضربان قلب کودک را بررسی می‌کند

بعضی وقت‌ها پیش می‌آید که صدای ضربان قلب جنین را نشنویم، علت چیست؟

نگران نباشید معمولاً در اولین بررسی‌های سونوگرافی همچنین چیزی طبیعی است و هیچ نشانه‌ای از مشکلی خاص وجود ندارد. در این مواقع پزشک شما یک تا دوهفته صبر می‌کند و دوباره برای شما وقت سونوگرافی تعیین می‌کند

دلایلی که ممکن است به خاطر آنها صدای ضربان قلب جنین را نشنیده باشید شامل موارد زیر است:

•    داشتن رحم نوک‌دار (رحم نوک‌دار نام یکی از اختلالات رحم است که در آن شکل رحم که باید به‌صورت یک گلابی برعکس باشد، نیست)

•    و شکم بزرگ داشتن

وقتی‌که شما شش هفته از بارداری را پشت سر گذاشتید و پزشک در بررسی‌های خود کیسه بارداری را مشاهده نکند، ممکن است پزشک برای اطمینان پیداکردن از شما بخواهد دوباره آزمایش خون بدهید و بعد از چند روز دوباره برای چکاپ سونوگرافی بروید.

تحقیقاتی برروی ۳۲۵ زن باردار انجام شده که نشان می‌دهد اگر ضربان قلب در طی شش هفته اول شنیده شود احتمال ادامه بارداری ۷۸ درصد است اگر در هشت هفته تشخیص داده شود احتمال ادامه بارداری ۹۸درصد و اگر در طی ده هفته تشخیص داده شود این عدد به ۹۹. ۴ درصد می‌رسد

انواع دستگاه‌های سونوگرافی که برای شنیدن صدای ضربان قلب جنین استفاده می‌شود:

در اولین چکاپ، پزشک از سونوگرافی ترانس واژینال (در هفته چهار و نیم با این روش پزشک می‌تواند قلب جنین را ببیند) یا سونوگرافی شکمی (این سونوگرافی از سطح شکم و بین هفته پنج تا هفت بارداری انجام می‌شود) D2 و یا D3 استفاده می‌کند.

D3: سونوگرافی سه‌بعدی است که به پزشک اجازه می‌دهد تا اندازه رشد جنین که شامل عرض و طول و قد را مشاهده و بررسی کند (اندام‌ها در این روش به‌خوبی مشاهده می‌شوند)

آیا با گوش‌های طبیعی خود و بدون کمک‌گرفتن از دستگاه‌های مخصوص هم می‌توانیم صدای ضربان قلب جنین را بشنویم؟

این کار غیر ممکن نیست اما کار دشواری بحساب می‌آید

مادر‌های باردار می‌توانند این صدا را از شکم خود بشنوند (در اواخر ماه سوم بارداری)

اما اگر مادر بارداری هستید که نمی‌توانید صدای ضربان قلب کودکتان را در خانه بشنوید اصلاً نگران نباشید و در صورتی نگرانی بیش از حد سونوگرافی انجام دهید تا مطمئن شوید.

جدیداً اپلیکیشن‌هایی مد شده است که مادران باردار به کمک آن‌ها صدای ضربان قلب جنین خود را گوش می‌دهند، راجع به این برنامه‌ها چقدر می‌دانید؟

ابتدا باید بگوییم که کیفیت این برنامه‌های موبایل خیلی بالا نیست و درصد خطا و اشتباه در آن‌ها می‌تواند زیاد باشد بنابراین می‌توانند ضربان قلب جنین شما را به‌اشتباه بخوانند و به شما اضطراب و ترس وارد کنند، در این زمینه و قبل از استفاده از این برنامه‌ها حتماً با پرشک خود مشورت کنید.

آیا ضربان قلب کودک ثابت است یا در طول دوران بارداری تغییر می‌کند؟

رشد قلب کودک در طول بارداری ادامه دارد، در هفته‌های اول بارداری ضربان قلب بین ۹۰ تا ۱۱۰ دور در دقیقه می‌زند و وقتی کودک به هفته نهم و دهم می‌رسد ضربان قلب به ۱۴۰ تا ۱۷۰ دور در دقیقه زیاد می‌شود و همچنین بعد از این دوران ضربان قلب طبیعی و نرمالی که برای کودک در نظر گرفته شده است بین ۱۱۰ تا ۱۶۰ دور در دقیقه است

این نکته را به‌خاطر داشته باشید که ضربان قلب کودک در طول دوران بارداری و هر بار که به سونوگرافی می‌روید می‌تواند متغیر باشد، پزشک وقتی نگران می‌شود که ضربان قلب کودک خیلی بالا و یا خیلی پایین و یا نامنظم باشد، در این هنگام احتمال دارد کودک بیماری قلبی داشته باشد و پزشک هر بار که شما را ملاقات می‌کند ضربان را چک می‌کند تا به یک نتیجه نهایی و مطمئن برسد.

در شرایطی که پزشک ابراز نگرانی می‌کند تکلیف چیست؟

یک در صد از کودکان با ناهنجاری قلبی متولد می‌شوند که در این هنگام برای بررسی بیشتر (در طی هفته ۱۸ تا ۲۴) قلب کودک از اکو کاردیوگرام جنین استفاده می‌شود که این دستگاه با استفاده از امواج صوتی از قلب کودک عکس‌برداری می‌کند.