۰ نفر

طی توییتی مطرح شد؛

دور پنجم مذاکرات وین دور پایانی است؟

۱۳ خرداد ۱۴۰۰، ۲۰:۲۴
کد خبر: 533465
دور پنجم مذاکرات وین دور پایانی است؟

نماینده روسیه در وین در پیامی ضمن تاکید بر واقع بینانه بودن دیدگاه همتای ایرانی اش درباره روند مذاکرات احیای توافق هسته‌ای، گفت که نمی توان نتیجه چنین مذاکرات پیچیده‌ای را پیش بینی کرد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین در صفحه توییترش در واکنش به اظهارات عباس عراقچی درباره دور پنجم مذاکرات احیای توافق هسته‌ای در وین نوشت: متاسفانه دور پنجم مذاکرات وین آن طور که مذاکره کنندگان انتظار داشتند، به نتیجه نرسید. بر اساس تجربه، در چنین مذاکرات پیچیده‌ای پیش بینی دقیق امکان پذیر نیستند. اگرچه، دیدگاه آقای عراقچی با توجه به پیشرفتی که تاکنون حاصل شده، به نظر واقع بینانه می‌آید. 

اظهارات اولیانوف در پی این مطرح می شود که عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در رایزنی‌های وین اخیرا گفته بود: نمی‌شود به صورت صددرصد هیچ چیزی را در هیچ مذاکره‌ای پیش بینی کرد. به صورت منطقی دور آینده باید دور نهایی باشد. روال مذاکراتی ما تا الان به شکلی بوده که اگر به جمع بندی‌ها و تصمیمات مقتضی نائل شویم، می‌توانیم دور آینده را به دور پایانی تبدیل کنیم. نه ما بلکه دیگران و کشورهای دیگر عضو برجام و آمریکایی‌ها باید تصمیم بگیرند و تصمیمات سخت خودشان را باید بگیرند و خودشان را با مواضع جمهوری اسلامی منطبق کنند.

مذاکرات میان اعضای کمیسیون مشترک برجام درباره احیای توافق هسته‌ای در وین و با حضور آمریکا در مقر مذاکرات از ماه گذشته برگزار شده است. 

آمریکا و ایران مذاکرات مستقیم یا غیرمستقیمی نداشته‌اند و نمایندگان دولت آمریکا با نمایندگان سایر اعضای برجام در این زمینه رایزنی می کنند. 

اقدامات لازم برای احیای توافق هسته‌ای از طریق بازگشت دوجانبه تهران-واشنگتن به آن در دو کارگروه مجزا بررسی می شود که شامل بازگشت ایران به اجرای کامل تعهدات برجامی اش و لغو تحریم های یک جانبه آمریکا علیه ایران می باشد. این تحریم ها پس از خروج دولت پیشین آمریکا از توافق هسته ای علیه ایران اعمال یا بازگردانی شدند. 

ایران خواستار لغو تمامی تحریم های اعمال شده علیه خود است و دولت آمریکا تاکنون بیان کرده آماده لغو تحریم های ناسازگار با برجام است.