۰ نفر

سخنگوی دولت؛

دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می رود / هر گونه تصمیم در زمینه روند مذاکرات بر عهده نهادهای بالادستی است

۲۱ اردیبهشت ۱۴۰۰، ۱۱:۲۱
کد خبر: 527089
دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می رود /  هر گونه تصمیم در زمینه روند مذاکرات بر عهده نهادهای بالادستی است

سخنگوی دولت تاکید کرد که همه سلایق باید بتوانند کاندیدای خود را در انتخابات داشته باشند.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از  ایسنا، علی ربیعی در ابتدای نشست خبری هفتگی خود که به صورت آنلاین برگزار شد،  اظهار کرد: عید سعید فطر را در پیش رو داریم. این عید را بر همه ملت ایران و مسلمانان جهان تهنیت می گویم. و در آستانه این روز مبارک، فرصتی برای تامل در مسیر طی شده ی فردی و اجتماعی بدست می آید.

وی ادامه داد: هرچند در این باره حرف های زیادی برای گفتن هست، اما می خواهم از این فرصت برای اشاره به یکی از مظاهر اجتماعی و ملی رمضان و عید سعید فطر که به درستی و به زیبایی "دیپلماسی رمضان" نام گرفته، استفاده کنم.
سخنگوی دولت تاکید کرد: موازنه  قوا آن چنان که رهبری معظم انقلاب اسلامی در پیام ماندگار روز قدس فرمودند، به سود مردم مظلوم فلسطین و موضوع قدس شریف به عنوان اولویت نخست امت مسلمان به پیش می رود.

دیپلماسی ایران در وین به خوبی پیش می رود

وی افزود: دیپلماسی فعال جمهوری اسلامی ایران در وین، در عرصه ی رفع تحریم ها و در سطح دوستی های منطقه ای و همسایگان برای حل مسائل جعلی و گسترش مناسبات به خوبی به پیش می رود. تاریخی را که قانون و متعاقب آن توافق میان ایران و آژانس تعیین کرده همان سوم خرداد است و هر گونه تصمیم و سیاستگذاری در زمینه روند مذاکرات وین بر عهده نهادهای بالادستی است.

ربیعی سپس گفت: کاهش سطح تنش و افزایش امید به اعاده ی وحدت امت اسلامی اولویت سیاست خارجی ما است، مسائلی نظیر موضوع حقوق فلسطینی ها و تلاش مشترک برای بازسازی منطقه  را در دستور کار همسایگان قرار خواهیم داد.

دولت و ملت ایران در کنار مردم افغانستان است

سخنگوی دولت در رابطه با حادثه تروریستی اخیر در افغانستان نیز واکنش نشان داد و گفت:خنجر افراطی گری و خشونت کور از پشت وارد آمد و پیکر امت را مجروح کرد. تروریست ها در کابل یک بار دیگر و این بار دردناک تر از همیشه، کودکان و دانش آموزان و جگر پاره های ما را به هنگام بازگشت از مدرسه در خون خود غلتان کردند و ملت های مسلمان را به سوگ نشاندند. آن پیکرهای پاره پاره، دانش آموزان و آن دفترها و کتاب های آغشته به خون بی گناهان، نشان از دشمنی داعش و داعشیان با دانش دارد. دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران در این سوگ جانگداز در کنار ملت و دولت جمهوری اسلامی افغانستان است.

 وی افزود: در ادامه این آتش افروزی و این جان ستانی ها فاجعه ای دیگر توسط صهیونیست ها قلب بیت المقدس را به درد آورد. جمهوری اسلامی ایران نمی تواند در برابر این جنایت ها سکوت اختیار کند و امروز بهترین راه برای مسدود کردن راه خشونت و ترور چه در شمایل صهیونیستی و چه در تصویر داعشی آن، تقویت همکاری های منطقه ای با کشورهای مسئولیت پذیر با هدف بازگرداندن صلح و آرامش پایدار به ملت های همسایه و مأیوس کردن تروریست ها از دستیابی به اهدافشان و خشکاندن ریشه های افراطی گری از افغانستان تا یمن و فلسطین است.

ربیعی در ادامه تصریح کرد: این ترورها و خشونت ورزی ها آن هم در چنین روزهای مبارکی، نه تنها ما را ناامید نمی کند، بلکه بر همت ما در شتاب دادن به روندهای صلح آمیز، پایان دادن به اختلافات و تعمیق گفتگو با همسایگان و مقابله بی امان با تفرقه افکنی و ظلم صهیونیستی و خشونت و ترور … می افزاید .

دولت معتقد به مشارکت حداکثری در انتخابات است

سخنگوی دولت در ارتباط با آغاز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری 1400 نیز گفت: از امروز ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری آغاز می‌شود. درباره جایگاه انتخابات، توصیف دقیق و حکمیانه مقام معظم رهبری، راهنمایِ عملی دولت جمهوری اسلامی است که فرمودند «هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور و استحکام پایه‌های اقتدار کشور،‌ نمی‌گیرد.»

وی ادامه داد: در همین راستا،‌ دولت معتقد به مشارکت حداکثری و حضور همه جانبه و تمام عیار مردم در انتخابات است و همه توان خود را برای انجامِ چنین رسالتی مستند به قانون اساسی ، به کار خواهد گرفت. آن چه که رهبری به نقش انتخابات در استحکام پایه‌های اقتدار کشور، تعبیر کردند ، هنگامی جنبه اجرایی به خود خواهد گرفت که منتخب ملت، برخاسته از یک مشارکت وسیع و حداکثری با تکیه بر آرای بالا باشد تا بتواند به حل مسائل و چالش‌های گوناگون داخلی بپردازد و در همان حال، مواجهه پرقدرت بین‌المللی داشته باشد.

 همچنین در ادامه ربیعی یادآور شد: انتخابات ریاست جمهوری 1400 در امتداد یک فرایند چهل و دو ساله از " تمرین مردم سالاری" برگزار می شود. این به آن معنا است که در این فرایند طولانی، هر انتخاباتی در مقایسه با انتخابات در مقاطع پیشین، باید مشارکتی‌تر ، رقابتی‌تر  و در یک کلام کامل‌ تر از پیش برگزار شود. یعنی همه گرایش‌های سیاسی، اقشار گوناگون ملت و همه سلایق بتوانند نماینده خود را در سطح نامزدهای انتخاباتی داشته باشند . سطح فراگیری و شمول این حماسه بزرگ اراده ملی، باید متناسب با سطحِ چالش‌های گوناگون داخلی و سطح تهدیدهای منطقه‌ای و جهانی ارتقائ ‌یابد.

وی افزود: اکنون که در راه مقابله با چالش تحریم و کرونا، روزهای سخت را سپری کرده ایم و زمان بهره مندی از فرصت های آن رسیده، همه ما باید تلاش کنیم که با انتخاباتی پرشور، دولتی با رای حداکثری را انتخاب کنیم که با پشتوانه مردمی هدایت اداره کشور را در شرایط دشوار بدست بگیرد.

تصمیمات دولت برای رونق اقتصادی در سیستان و بلوچستان

این عضو هیات دولت در ارتباط با  مصوبات اخیر دولت نیز گفت: به منظور ایجاد رونق اقتصادی در استان سیستان و بلوچستان دولت تا سقف یکصد میلیون دلار از بازارچه های مشترک مرزی میرجاوه، کوهک و پشین با کشور پاکستان برای عرضه به صورت خورده فروشی در محوطه بازارچه موافقت کرد.
وی ادامه داد: بدین ترتیب صادراتی هم که از این بازارچه ها صورت خواهد گرفت علاوه بر ایجاد درآمد برای مرزنشیان مشاغل جانبی خدماتی نیز شکل خواهد گرفت. و همچنین صنعت بسته بندی و فرآوری نیز به وجود خواهد آمد.

سخنگوی دولت خبر داد: در مصوبه دیگری برای باسازی بخش های خسارت دیدگاه زلزله زده فروردین 1400 استان کردستان 383 میلیارد و 380 میلیون ریال اعتبار به بنیاد مسکن تخصیص یافت.
وی همچنین یادآور شد: همچنین به همین منظور با تصمیم دولت 715 میلیارد ریال تسهیلات بانکی ارزان قیمت با بازپرداخت 15 ساله اختصاص یافت.

ادامه مذاکره بین ایران وعربستان در سطح نمایندگان ویژه

سخنگوی دولت همچنین در واکنش به اخبار اعلام شده درباره گفت و گوهای ایران و عربستان گفت: مذاکرات در سطح نمایندگان ویژه در دولت انجام شده است و این مذاکرات تا حصول نتیجه ادامه دارد.

وی با مثبت خواندن روند مذاکرات گفت: در طول سال های گذشته از گفتگو میان همسایگان از جمله عربستان سعودی حمایت و استقبال کرده ایم و امروز روزنه های امیدواری به رفع اختلافات گشوده شده است. در سال های اخیر و مداخله های غیرسازنده که ناامنی های گسترده ای را از یمن تا سوریه موجب شده، به کدورت و سوء تفاهم میان کشورهای منطقه منجر شده است.

وی ادامه داد: به منظور رفع این سوءتفاهم‌ها و اختلافات، تاکنون دو دور مذاکره بین دو کشور انجام شده است. علاوه بر مسائل دو جانبه، درباره مسائل منطقه‌ای هم گفتگو شد، اما فعلا تا زمانی که مذاکرات به نتیجه نرسیده، امکان ورود به جزییاتش را نداریم.

ربیعی تصریح کرد که مصمم هستیم به همه این مسائل که ملت های منطقه را آزار می دهد، رسیدگی کنیم.

وی ادامه داد: باور داریم که اکنون زمان مناسبی برای خاتمه دادن به این اختلافات و احیای سنت همسایگی حسنه و برادرانه است.

ربیعی تصریح کرد: دیپلماسی در حال حاضر بین ما و کشورهای همسایه باز است و در برخی موارد نشانه های مثبتی دیده می شود، اما همه طرف ها همچنان به تلاش بیشتری نیاز دارند تا اطمینان پیدا کنیم که بازگرداندن ثبات به منطقه و ایجاد صلحی پایدار برای همه ملت های منطقه در مسیری که شایسته است، پیش می رود.

تیم مذاکرده کننده نیازمند آرامش و حمایت روانی بیشتری است

دستیار ارتباطات اجتماعی رییس جمهوری در پاسخ به این سوال که موضع دولت به اظهارات خلاف واقع برخی در خصوص مذاکرات وین چیست؟ گفت: زمانی که کشوردر یک عرصه سخت برای احقاق حقوق ملی است، شایسته است همگان سربازان میدان در آن عرصه را حمایت کنند و از بیان مطالبی که اخلال ایجاد می کند یا موضوع مناقشه می شود خودداری کنند.

وی ادامه داد: متاسفانه در دوران جنگ اقتصادی و رویارویی دولت با جنایت ترامپ ما همواره شاهد جهت گیری غلط بسیاری از افراد و جریان ها بودیم.
ربیعی گفت: گاهی بین حملات آنها و تخریب های بیرونی نمی توانیم تمایزی قائل شویم.حال باید مقاومت سه ساله دولت نتیجه بدهد ، در رقابتی هستیم که با ظرافت تمام باید در عقب راندن تحریم حقوق ملت را تثبیت کنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد که تیم مذاکرده کننده در میدان مذاکرات نیازمند آرامش و حمایت روانی بیشتری است. 

سخنگوی دولت همچنین گفت: امیدوارم همه رفتار مسئولانه ای داشته باشند چون معتقدم بدخواهان دیرین ما موافق پیشرفت مذاکرات نیستند و اجازه بدهیم اخبار به طور صحیح از سوی افرادی که در میدان مصاف دیپلماسی هستند به اطلاع مردم برسد.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که "آیا دولت به تنهایی امکان ایجاد شور انتخاباتی را دارد یا خیر؟" یادآور شد: تحریم، کرونا،‌ سختی‌های تحمیل‌شده بر زندگی مردم، دهک‌های زیاد آسیب‌خورده ناشی از فشار اقتصادی، ذهن‌های خسته از فضای روانی و منفی که ایجاد شده است، مناقشات سیاسی زودرس انتخاباتی و ناامیدکردن مردم از روند امور که با هدف کوتاه‌مدت تخریب دولت صورت گرفته است،‌ باعث گسترش ناامیدی در جامعه شده است.

وی در همین راستا گفت: یک سری مشکلات حتما هست، اما به رغم همه اینها، تنها گوهر بزرگ و مسیر برون‌رفت ما از همه مشکلات، صندوق‌های رای است. باید بدانیم ورای داشتن هرگونه نگرانی و دغدغه، صندوق رای را باید پاس بداریم.

در آستانه شکست و لغو کامل تحریم‌ها هستیم

ربیعی  با اشاره به نزدیک بودن لغو تحریم ها عیله مردم ایران گفت : اکنون که در آستانه شکست و لغو کامل تحریم‌ها هستیم و کرونا به خاطر ساخت انواع واکسن‌ها به مرحله پایانی خودش نزدیک شده است، حضور گسترده در پای صندوق رای می تواند موجب انتخاب رئیس‌جمهور با آرای بالا و ایجاد یک دولت قوی برخاسته از رای اکثریت باشد.

این عضو هیات دولت اظهار کرد: دولتی که دارای پشتوانه آرای بالای مردمی باشد می‌تواند از یک‌سو اقداماتی پایدار و راهگشا برای حل مجموعه مسائل داخلی ایران اتخاذ کند و از سوی دیگر جایگاه ایران را در تحولات بین‌المللی ارتقاء بخشد. از این‌رو هر اقدام و کنشی که منجر به ارتقای مشارکت عمومی شود، اقدامی در راستای تحقق منافع ملی و هرگونه سیاست‌ورزی ضد مشارکت گسترده مردم، مخل منافع کشور محسوب می‌شود.

وی اضافه کرد: درباره ایجاد انتخاباتی با مشارکت بالا دولت وظایفی دارد که شامل ارائه تضمین برای برگزاری انتخابات سالم، ایجاد امنیت در سراسر کشور است.

دولت تلاش خود برای مشارکت همه گروه های سیاسی را در انتخابات به کار می گیر

در بخش دیگری از این نشست ربیعی با اشاره به وظیفه دولت برای تحقق شور و نشاط انتخاباتی در کشور گفت: دولت طبق قانون اساسی وظیفه دارد زمینه را برای حضور همه سلایق سیاسی مهیا ‌کند؛ بنابراین دولت در چارچوب همان قانون اساسی، تمام تلاش خود را به کار می گیرد تا همگان در پای صندوق‌های رای حضور پیدا کنند، ولی قطعا دولت به تنهایی نمی‌تواند این مهم را محقق سازد و این امر، نیازمند همراهی همه‌جانبه است.

وی خطاب به برخی گروه های سیاسی گفت: اینقدر روح و ذوق مشارکت جویی مردم را تضعیف نکنید و اسباب ناامیدی از امروز و آینده را فراهم نسازید. به اندازه کافی لشگری از بدخواهان و رسانه های وابسته به آنها و تحریم پرستان صهیونیستی دارند عملیات روانی می کنند.

ربیعی با بیان اینکه "این تعهد ما به خدا و مردم و انقلاب است که صندوق ها را پاس بداریم" گفت: بخشی از پاس داشتن از صندوق ایجاد روحیه بانشاط و زمینه حضور مردم است. صندوق فقط روز رای گیری نیست.

شورای نگهبان نمی تواند قانونگذاری کند

ربیعی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره مصوبه اخیر شورای نگهبان و سخنان رییس جمهوری درباره آن اظهار کرد: معمولا هرگونه سیاست‌های کلی وقتی بخواهد به حیطه عمل و اجرا تبدیل بشود،‌ باید از مجرای قانون عبور کند. آنچه که در این زمینه مشخص است این است که این روال طی نشده است. همچنین این اقدام شورای نگهبان، ‌کاری شبیه قانون‌گذاری است.

وی ادامه داد: اینکه چه چیزی در اختیار دولت هست یا نیست، ‌منافی اجرای قانون و روال قانون نمی‌باشد. در واقع، فارغ از میزان اختیار،‌ وظیفه دولت اجرای قانون است. همان طور که رئیس جمهور دیروز تصریح کردند، قوانین موجود در ثبت نام از داوطلبان، ملاک عمل است و الزامات وزارت کشور باید در چارچوب قانون و هر گونه تغییر قانون باید از مجاری ذیربط و با ابلاغ رییس جمهور عملی بشود.
 ربیعی در همین رابطه توضیح داد: به اعتقاد حقوق‌دانان، آنچه که اشاره کردید نه مصوبه است و نه ابلاغیه؛ چرا که شورای نگهبان نه مرجع قانونگذاری است که مصوبه داشته باشد و نه مرجع ابلاغ قانون است؛ از این منظر، یک نامه اداری است که شورای محترم نگهبان به وزارت کشور نوشته است.

وی سپس تصریح کرد: معیارهای ابلاغی شورای نگهبان در مورد داوطلبان مسند ریاست جمهوری از لحاظ شکلی،‌ از نظر مرجع وضع و ابلاغ این معیارها و از لحاظ ماهوی با توجه به مفاد اصل ۱۱۵ ، بند ۸ اصل  ۳ و دیگر اصول مرتبط و نیز جزهای ۱ و ۲ بند ۱۰ سیاست‌های کلی از نظر حقوقی ، محل ایراد است. در عمل نیز ممکن است بر حق مشارکت مردم در تعیین سرنوشت ، اثر مطلوب نداشته باشد.

ربیعی یادآور شد: از منظر حقوقی، تغییر رژیم حقوقی قابلِ اعمال بر انتخابات، بدون تغییر قوانین قابلِ اعمال، انجام‌شدنی نیست.

 وی تاکید کرد: بنای دولت،‌ همکاری با همه نهادها است، اما در چارچوب قانون و قانون اساسی و حفظ حقوق شهروندان. بنابراین، چنانچه شرایط جدید برای نامزدهای انتخابات به صورت قانون ، تصویب و ابلاغ گردد، حتما وزارت کشور نسبت به اجرای آن، اقدام خواهد کرد.

در ادامه این نشست سخنگوی دولت خبر داد:‌ یک اطلاع رسانی هم در این دوره از ثبت‌نام‌ها داریم و آن اینکه طی هماهنگی وزارت کشور با نیروی انتظامی، استعلام سوءپیشینه داوطلبین به صورت آنلاین هنگام ثبت‌نام انجام می شود.

وزارت اطلاعات درباره ماجرای فایل صوتی ظریف اطلاع رسانی خواهد کرد

وی  در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره بررسی پرونده افشای فایل صوتی ظریف و اینکه آیا درست است که از بازداشت یکی از عوامل «برنامه آنسوی دولت» جلوگیری شده است، گفت: متاسفانه برخی غیرمسئولانه به شایعاتی دامن می زنند که ریشه در واقعیت ندارد و نتیجه ای جز آلوده شدن عاملان این خبرپراکنی های نادرست به گناه تهمت و افترا ندارد.

ربیعی اظهار کرد: روز گذشته با مسئول این پرونده در وزارت اطلاعات صحبت کردم. چنین موضوعی را قویا تکذیب کردند.

وی با بیان اینکه "وزارت اطلاعات در حال بررسی تمامی سناریوهاست" گفت: اگر فرد یا هر مقامی اطلاعاتی در این زمینه دارد موظف است آن را در اختیار وزارت اطلاعات به عنوان مسئول پیگیری این پرونده قرار دهد.

وی ادامه داد: نکته دیگر اینکه در سخنگویی چند جلسه قبل دلسوزانه هشدار دادم که همگان به دنبال جاسوس سازی جدید نباشیم. دشمنان کشور به دنبال ایجاد اختلاف و تفرقه هستند و نباید در میدان آنها بازی کرد. ما همه رسانه ها و به ویژه مسئولان را در همه ارگان ها دعوت می کنیم که از تحلیل های بی پایه و اساس خودداری کنند.

ربیعی تاکید کرد که  تنها مرجع قانونی برای رسیدگی به این مسئله وزارت اطلاعات است.

وی ادامه داد: از اولین روزی که رییس جمهور این وزارتخانه را مسئول بررسی پرونده قرار داد، بطور جدی به این پرونده ورود کرده و اشراف کافی بر تمامی زوایای آن را بدست آورده است. با اتمام تحقیقات، مسئولان ذی ربط در اسرع وقت افکار عمومی را در جریان حقایق خواهند گذاشت.