۰ نفر
سرقت اطلاعات حساس امنیتی آمریکا درپی حمله به کنگره

در پی حمله هواداران رئیس جمهور آمریکا به ساختمان کنگره، گمانه‌زنی‌ها درباره سرقت اطلاعات حساس مربوط به امنیت ملی افزایش یافته است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از فارس، مفقود شدن یک لپتاپ حاوی اسناد و اطلاعات حساس حین حمله هواداران «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا به کنگره، به یک مسأله امنیت ملی تبدیل شده است.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک»، «مایکل شروین» دادستان آمریکایی روز پنجشنبه در نشستی خبری هشدار داد «حجم بالایی از سرقت» را در خلال حمله به کنگره شاهد بوده‌ایم که برآورد آن‌ها هنوز به اتمام نرسیده است.

شروین افزود: «باید آنچه رخ داده را مشخص کنیم، اثرات آن را کاهش دهیم و [اشیای مسروقه] می‌توانند واجد ارزش بالقوه برای امنیت ملی باشند».

پیش‌تر شبکه «سی‌بی‌اس» آمریکا گزارش داد در حال حاضر تلاش برای شناسایی عاملان حمله به ساختمان کنگره ادامه دارد.

این شبکه به نقل از برخی منابع اعلام کرد یک لپتاپ که احتمالاً حاوی اطلاعات امنیت ملی حساسی است از ساختمان کنگره به سرقت رفته است.

از سوی دیگر یکی از مهاجمان کنگره آمریکا حین انجام این حمله با قرار دادن تصویری در حساب توییتری خود، از دسترسی به محتوای رایانه «میا ارنبرگ» مشاور مطبوعاتی «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان خبر داد.

یک مقام سابق اداره تحقیقات فدرال آمریکا نیز هشدار داد، ممکن است افرادی که وارد ساختمان کنگره شده‌اند، دستگاه‌های شنود و جاسوسی در نقاط مختلف و دفاتر نمایندگان و سناتورها کار گذاشته باشند. وی افزود کار گذاشتن چنین دستگاه‌هایی ممکن است فقط چند ثانیه طول بکشد.

از سوی دیگر مدیر ارشد بخش اداری کنگره اعلام کرده حین حمله به کنگره اقداماتی برای محافظت از زیرساخت‌های دیجیتال کنگره انجام شده است، که صدور فرمان قفل شدن کامپیوترها و لپتاپ‌ها و خاموش شدن دسترسی به کابل‌های شبکه، از جمله آن‌ها است.

یکی از عکس‌های معروف منتشر شده از این حمله، تصویر یکی از هواداران ترامپ است که پایش را روی میز کاری پلوسی انداخته است. او پس از خروج از ساختمان کنگره گفته بود: «هنگامی که وارد اتاق پلوسی شدم، هنوز به خاطر آثار گاز اشک‌آور سرفه می‌کردم. یک پوشه روی میز پلوسی بود که روی آن نوشتم ما عقب‌نشینی نمی‌کنیم».

پلوسی چهارشنبه شب در نشستی خبری گفت رئیس پلیس کنگره و دیگر مقامات امنیتی این نهاد باید به‌خاطر کوتاهی در کار خود اخراج شوند. وی همچنین از استعفای فرمانده نیروهای مسلح کنگره خبر داد.

به گفته سخنگوی پلیس، «استیون ساند» رئیس پلیس کنگره درخواست استعفای خود را ارسال کرده و تا هفته آینده مورد تأیید قرار خواهد گرفت.

چهارشنبه شب در حالی که جلسه مشترک کنگره آمریکا برای تأیید نهایی پیروزی «جو بایدن» در انتخابات ریاست جمهوری در جریان بود، عده‌ای از هواداران ترامپ که در مقابل این ساختمان تجمع کرده بودند، به داخل آن یورش بردند.

در جریان این حمله پنج نفر کشته شده و ۶۰ مأمور پلیس واشنگتن مجروح شدند. به گفته سخنگوی اداره پلیس پایتخت آمریکا تا کنون ۵۲ در نفر از این مهاجمین بازداشت شده‌اند.

علاوه بر این، نیروهای پلیس دو بمب را در مجاورت ساختمان‌های مرکزی کمیته ملی حزب هر دو دموکرات و جمهوری‌خواه کشف کردند.

ترامپ نیز که پیش‌تر با اظهارات جنجالی و تحریک‌آمیز خود، آتش این خشونت‌ها را کرده بود، در بیانیه‌ای قول انتقال «منظم» قدرت به بایدن را داده است.

تاکنون شمار زیادی از رهبران و دیپلمات‌های ارشد کشورهای مختلف، این حادثه را محکوم کرده و انتقال مسالمت‌آمیز قدرت و احترام به دموکراسی را در آمریکا خواستار شده‌اند.

۰ نفر