۰ نفر

مسئول طوفان تهران کیست؟

۱۴ خرداد ۱۳۹۳، ۱۵:۰۱
کد خبر: 48414

طوفان تهران چند کشته برجای گذاشت و خانواده‌هایی را داغدار کرد؛ یکی پدر بود، یکی پسر و دیگری داماد؛ مردانی که هر کدام نقش‌های زیادی در زندگی اعضای خانواده‌شان ایفا می‌کردند، اما طوفان به یکباره جان آنها را گرفت و رخت سیاه برتن خانواده‌هایشان کرد.

ظهور و بروز طوفان غافلگیرکننده را آنگونه که احمد صادقی، رییس سازمان مدیریت بحران شهر تهران عنوان کرده است حتی سازمان هواشناسی نیز پیش بینی نکرده بود؛ طوفانی که علاوه بر مرگ پنج تن، خسارات زیادی را به اموال شهر و مردم تحمیل کرد. در شرایطی که می‌شد با رعایت نکات ساده و پیشگیرانه از بروز آن جلوگیری کرد.
مسئول هرس درختان چه کسی است؟

سازمان آتش نشانی شهر تهران اعلام کرده است که بیشتر حجم ماموریت‌های آن روزش پیرامون شکسته شدن درختان بوده است؛ شاخه هایی که سرهنگ تیمور حسینی رئیس پلیس راهور تهران آن را مسبب ترافیک سنگین برخی از معابر تهران دانست.

درختانی که به دلیل شاخه‌های بلند و هرس نشده تاب تحمل در برابر باد سهمگین را نداشته و در برابر باد کمر خم کردند و یا معابر را مسدود کرده و یا به خودروهای مردم خسارت وارد کردند، اما عمق فاجعه و آن چیزی که می‌توان نام کم کاری بر آن نهاد، آن جایی است که برابر اعلام اورژانس تهران، شکسته شدن شاخه یکی از این درختان موجب مرگ یک شهروند شد.

مسئول اقدامات پیشگیرانه شهر تهران کیست؟

به دنبال وقوع طوفان در سطح شهر تهران، عدم اجرای اقدامات پیشگیرانه از سوی سازمانها و نهادهای مسئول در شناسایی و حذف مخاطرات موجود در سطح کلان شهر تهران از قبیل درختان پر شاخ و برگ هرس نشده، کابل‌های برق و تلفن مهار نشده، تیرهای برق و روشنایی ایمن نشده، بافت‌های فرسوده، فضاهای مملو از نخاله‌های ساختمانی تعیین تکلیف نشده و صدها عارضه مخاطره آمیز دیگر خسارات مالی بسیاری را به شهروندان تهرانی تحمیل کرد که متأسفانه در سایه جان باختگان و آسیب دیدگان این حادثه، محو و فراموش شده و چه بسا مردم کم توقع، خداوند را نیز شاکر شدند که حداقل از این معرکه جان سالم به در برده‌اند و فقط خسارات مالی دیده‌اند.

حال آنکه سازمان‌های عریض و طویلی با همین اهداف و شعارهای جذاب تشکیل شده‌اند و از مالیات همین مردم هزینه می‌کنند تا حادثه‌ای به وجود نیاید و تلخی آن زمانی بیشتر می‌شود که سازمان‌های مسئول با مقصر قلمداد کردن دیگری، سعی بر فرافکنی و فرار از زیر بار مسئولیت و پاسخگویی دارند.

چرا طوفان پیش بینی نشده بود؟

طوفان بی‌سابقه نه تنها مردم بلکه مسئولان ذیربط را هم غافلگیر کرد و در حالی تهران را با خود برد که سازمان هواشناسی کشور آن را به صورت شفاف پیش‌بینی نکرده بود. چرایی عدم پیش‌بینی طوفان پرسشی است که بی‌پاسخ مانده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، حالا با توجه به اتفاقات رخ داده شاید بار دیگر شاهد طوفانی دیگر در تهران باشیم و با این تفاسیر باید تنها از مردم بخواهیم مراقب خود باشند!