۰ نفر

رییس جمهوری کرواسی: ایران نه مشکل، بلکه قربانی کرونا است

۲۷ اسفند ۱۳۹۸، ۲۳:۴۶
کد خبر: 425573
رییس جمهوری کرواسی: ایران نه مشکل، بلکه قربانی کرونا است

زوران میلانوویچ رییس جمهوری کرواسی تاکید کرد: ایران نه مشکل، بلکه قربانی کرونا است در کنار مردم ایران هستیم.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایرنا، «زوران میلانوویچ» رییس جمهور کرواسی در دیدار پرویز اسماعیلی سفیر کشورمان تصریح کرد: موضع قاطع اتحادیه اروپا، حمایت از برجام است.

پرویز اسماعیلی سفیر ایران در این دیدار استوارنامه خود را تقدیم زوران میلانوویچ رییس جمهور کرواسی کرد.

اسماعیلی نیز در این دیدار گفت: تحریم ملت‌ها اقدامی سیاسی و کنار گذاشتن آن وظیفه ای انسانی است.

بر اساس این گزارش، ورود کرونا به ایران از اواخر بهمن ‌ماه به شکل رسمی اعلام شد. ایران نزدیک به دو سال است که با شدیدترین تحریم های آمریکا شرایط سختی را پشت سر می گذارد.

کاخ سفید از ۱۸ اردیبهشت ۹۷ ضمن خروج از توافق هسته‌ای با ایران، همه مسیرهای اقتصادی و سرمایه گذاری، نفت، پتروشیمی، شرکت های بیمه و افراد و اشخاص حقیقی و حقوقی را تحریم کرد.

آمریکا پیش از این ادعا کرده بود، سازوکاری جدید برای مبادله کالاهای کشاورزی و دارو با ایران از طریق سوئیس ایجاد و اجرایی شده است؛ ادعایی که «سیدعباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از همان ابتدا نیز به آن مشکوک بود و گفت: «اگر آمریکایی ها قصد و نیت خیر داشتند، این کمک را رسانه‌ای نکرده و دنبال اهداف تبلیغاتی نبودند. دولت آمریکا برای همان کانال کمک های بهداشتی سوییس نیز با وجود تبلیغات، سنگ‌اندازی می‌کند.»

سخنگوی وزارت امور خارجه به نکته ای در تضاد با ادعای آمریکا نیز اشاره کرد و افزود: «با وجود ادعاهای واهی آمریکا که مواد دارویی و غذایی تحریم نیستند، عملاً راه هرگونه نقل و انتقال بانکی را در این زمینه بستند. با راه اندازی کانال به اصطلاح بشردوستانه برای تأمین اقلام دارویی، رسماً تأیید کردند این ادعا پوچ و خلاف رأی ICJ بوده و دارو و غذا نیز تحریم است؛ در حالیکه نباید باشد.»